Міжнародний експерт - Богдан Вінницький поінформував, що у Канаді кращі практики моніторинг доручають спеціальному органу, який представляє різні сектори суспільства (влада, громада, бізнес) і в кінцевому етапі повинен підготувати звіт та подати його координаційній структурі. Звісно, робота не виконується виключно на «голому» ентузіазмі. У Канаді фінансові витрати за моніторинг бере на себе уряд. Крім того, певну частину свого часу оцінювачі використовують добровільно і безоплатно. Така ж схема може використовуватись і в Закарпатті, зазначив пан Богдан. Модератор семінару - Мирослава Лендьел запропонувала присутнім, використовуючи поради канадського експерта, створити власні моделі моніторингу. Після практичного завдання 5 груп учасників семінару (за 5-ти пріоритетами) висловили своє бачення моніторингу.
У другій частині навчального заходу координатори розповіли, як розробляється система та план оцінювання програм розвитку. Закріпивши отриману інформацію на практиці, перейшли до домашнього завдання. Його ж, мають підготувати до наступного семінару, який запланували на 14 грудня.
P.S.: Проект «Регіональне врядування та розвиток» працює на Закарпатті уже 3 рік. Надає підтримку двом пілотним областям, а саме Запорізькій і Закарпатській. Досвід, нагромаджений у двох регіонах має стимулювати формування модельних підходів до ефективного управління в Україні.