У Берегові на адвокатському семінарі професор з Будапешта знов піднімав тему "широкої автономії" для угорців Закарпаття (ФОТО)

У Берегові говорили про правовий захист національних меншин. Семінар з даної тематики організувало адвокатське об’єднання “Алібі”.

У Берегові на адвокатському семінарі професор з Будапешта знов піднімав тему "широкої автономії" для угорців Закарпаття (ФОТО)

До обміну думками, пропозиціями в даній сфері запросили провідних науковців-правників, адвокатів-практиків, суддів, представників органів самоврядування, громадських активістів та журналістів із Закарпаття та сусідньої Угорщини.

Перед початком зібрання перед аудиторією з театралізованими сценками виступили члени команди КВН юридичного факультету Ужгородського національного університету.

Присутніх вітали голова АО “Алібі” Віктор Іляшевич та заступник ректора Закарпатського угорського інституту, де проходив захід, Дюла Фодор.

“Міжетнічні стосунки є однією з найскладніших проблем, яка чіпляє як організацію державного і суспільного життя, так і міждержавні та міжнародні стосунки,- наголосив промовець. - Наболілим є це питання і в нашому краї. Давно назріла потреба у створенні конкретної інституції й механізму правового захисту національних меншин, які сьогодні, на жаль, відсутні. А це ставить представників різних етнічних груп у невизначене становище, сіє в їх середовищі почуття страху за своє майбутнє та низьковартісності.”

Думку заступника ректора продовжив директор Будапештського Інституту захисту прав нацменшин, доктор юридичних наук, професор Дьордь Човті. Він підтвердив, що нинішній стан представників різних етнічних груп, зокрема угорців, є досить драматичним і важким, особливо в пост-соціалістичних країнах, у тому числі в Україні та на Закарпатті. Науковець проаналізував ставлення влади до угорських громад у Словаччині, Румунії, Словенії, Хорватії, в деяких інших країнах, насамперед в Україні та на Закарпатті.

"Зараз в Україні триває кровопролитна війна, держава перебуває у надзвичайно складній політичній та економічній ситуації, - акцентував професор. - Подібне становище і у вашому краї. Незважаючи на це, угорці регіону найкраще зберегли власну ідентичність серед решти пост-соціалістичних країн."

Вихід зі скрутного стану Дьордь Човті вбачає у створенні в останніх подібної до швейцарської державної структури, тобто надання національним меншинам широкої автономії, де б ті могли самостійно приймати адміністративні, економічні, культурно-освітні та інші рішення. Науковець детально зупинився на передумовах формування такої інституції, де виділив три основні чинники. По-перше, треба, аби громада хотіла такої автономії і боролася за неї. По-друге, щоб дана автономія мала правову основу, європейський досвід, аби все це було закріплене в Конституції. Бо зараз є закони, які частково регулюють міжнаціональні відносини, але в більшості випадків вони не виконуються. Й, нарешті, потрібно, щоб ідея надання автономії сприймалася більшістю, або ж останню слід до цього примусити.

"Дуже важливо паралельно з боротьбою за отримання автономії створювати умови для гідного життя людей на рідній землі у всіх сферах,- завершував доповідь директор Інституту.- Звертаюсь до керівників усіх держав, Києва, Брюсселя, Лондона і Парижа, Нью-Йорка, забезпечити право нацменшинам самим вирішувати власну долю".

Відбулась презентація Будапештського Інституту захисту прав національних меншин, яку провели викладачі вишу, кандидати юридичних наук Естер Антал та Дора Герев.

Думками і пропозиціями щодо забезпечення прав етнічних груп, залучення їх до активного суспільного творення поділилися заступник декана юридичного факультету УжНУ Сибілла Булеца, професор, завідуючий кафедрою Будапештського католицького університету ім.Пийтера Позмана Дюла Банді, голова громадської організації "Цивільний рух за очищення" Іван Пайда.

Підсумки семінару підбив Віктор Іляшевич. В роботі зібрання брали участь Генеральний консул Угорщини в Берегові Ендре Саліпскі та дипломат цієї установи Каталін Гара.

Учора, 20 вересня, подібний захід відбувся в Ужгороді.

Микола Горват

21 вересня 2016р.

Теги: нацменшини, угорці, Угорщина

Коментарі

Бу бу 2016-10-01 / 07:54:24
Хто. Хотів. Той. Виііхав. Хто. Хотів Залишився. Значить. Мусить. Жити. По. Законам. Украііни. Все. Решта. Називається. Втручанням. У. Внутрішні. Справи. Незалежноіі. Краііни. І. Про. Це. Треба. Говорити. Відкритим. Текстом

Копча 2016-09-22 / 08:44:23
Організатори ЛДНР на сході України спочатку також проводили різноманітні семінари та інші замасковані просепаратистськи налаштовані заходи. Чим усе це закінчилося бачимо зараз.

НОВИНИ: Політика

23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 13
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 11
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:56
На час карантину місцеві ради на Закарпатті запроваджують засідання у режимі онлайн
14:21
В Україні 97 випадків захворювання на коронавірус
13:55
/ 3
У Мукачеві для медичних працівників запустили спецрейси
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
14:20
/ 4
Аваков анонсував жорсткіші обмеження, наполягає на "повному карантині"
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 19
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
04:47
/ 8
Послідовники нацистського пропаґандиста пішли у наступ
» Всі новини