3 липня минає 250 років з часу руйнування Хустського замку

Те, що не могли зруйнувати вороги, пошкодила сама природа.

3 липня минає 250 років з часу руйнування Хустського замку

Хустський замок – одна з найстаріших закарпатських фортець. Твердиня була справді могутньою, а хустяни – завжди непоборними. Скажімо, у далекому 1594 р. татарська орда хана Гірея напала на Марморську жупу, пограбувала та зруйнувала багато міст і сіл, але замок взяти не змогла.

У 1660 р. у наш край вторглося турецьке військо. У фортеці від ворожого нападу заховався трансільванський князь Янош Кемень. Австрійський імператор Леопольд І надіслав йому німецький гарнізон, який укріпився в цитаделі. Утім твердиня була настільки непідступною, що брати штурмом турки її не наважились. Вони надіслали делегацію переговірників. Однак розмови успіху не принесли, тож загарбники відступили, так і не взявши замок.

У складі тих, хто вів перемовини, був і відомий турецький мандрівник Евлія Челебі, який задокументував враження про фортецю: «Хустський замок розташований на вершині гори Хасана. Мури його високі й товсті, і своєю могутністю він схожий на фортецю Іскандер, бо висота вже його сягає неба. Житлові будівлі, повернені вікнами на захід, знімаються одна над одною. Дахи палаців вкриті кольоровою черепицею, дахи церков- залізом, хрести на них з чистого золота і так сяють, що в того, хто дивиться на них, втомлюються очі і він змушений з повагою до них опустити погляд».

У 1717 р. на Дунайську низовину (у тому числі на Закарпаття) знову напала 12-тисячна татарська орда, яка поверталася в Крим через Хуст із величезною здобиччю і багатотисячним натовпом невільників. Проте татари знову не наважилися напасти на замок.  Але не побоялися чужинців хустяни, зробивши сміливу вилазку і біля селища Вишково оточивши татар, завдали їм нищівної поразки.

Це, правда, була остання бойова атака з боку гарнізону Хустського замку.

На жаль, те, що не могли зруйнувати вороги, пошкодила сама природа. 3 липня 1766 р. сталася трагедія, яка назавжди змінила історію Хуста.

О 6-й годині вечора над Хустом пронеслася сильна гроза і блискавка у трьох місцях влучила в замок. Після перших же ударів загорівся дах. А за кілька хвилин блискавиця вцілила в порохову вежу. Вибух був настільки потужним, що тряслася земля. Камінням перекрило єдиний вихід із замку. Люди намагалися рятуватися, але вдавалось не кожному. Біля руїн загинули сотні краян: одні від вибуху, інші – згоріли живцем.

Невдовзі розпочалися ремонтні роботи, але заново замок так і не відбудували, тож він почав занепадати. Руїни стали джерелом дешевого будівельного матеріалу для хустян. У 1799 р. краяни отримали дозвіл розібрати східну частину фортеці для спорудження католицького храму та різних державних будинків у місті.

Слід зазначити, що місцевий громадський діяч Мирослав Калинич іще торік вніс пропозицію, аби з метою привернення уваги громадськості до останків тисячолітньої фортеці 3 липня біля руїн замку, проводити етнокультурний фестиваль, утім підтримки з боку влади його ідея так і не знайшла.

На жаль, за 250 років твердиня сильно занепала і продовжує руйнуватися й сьогодні. Мерія міста намагалася залучити іноземні інвестиції на консервацію руїн, однак поки що безрезультатно.

І все ж у перспективі планується зробити дорогу до вершини, підвести освітлення, аби мури було видно у темну пору доби та із парку відпочинку встановити фунікулер, щоб туристи могли піднятися до останків величної фортеці й побачити панораму сучасного міста… гордого, волелюбного і незламного…

Медіахуст

04 липня 2016р.

Теги: замок, руйнування

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 5
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини