Дійство почалося своєрідним мистецьким флеш-мобом на площі Театральній у центрі Ужгорода. Учасники колективу спільно з гостями заходу поринули в атмосферу 70-річної давнини, запросивши всіх присутніх на імпровізований вуличний концерт.
Родзинкою акції був її антураж — центром міста прогулювалися артисти в образах ужгородського міського голови 1946 року, першого керівника хору, балетмейстера тощо. Підтримали ідею улюбленого колективу й ужгородці, які теж перевтілилися в образи городян першої половини ХХ століття, інформує УНН.
Історичний концерт відбувся у приміщенні нинішнього лялькового театру «Бавка» на площі Театральній, де проходив перший концерт головного хору краю. Закарпатські митці представили номери, які виконувалися під час цього концерту у 1946 році. І як і 70 років тому, вбралися в автентичні костюми, люб’язно надані Закарпатським обласним музеєм архітектури й побуту. А в фойє театру представлено виставку зі старих афіш, фотоальбомів, народного вбрання та інших архівних матеріалів хору.
Ініціатор цієї визначної у культурницькому житті краю події, головний диригент Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук каже: «Ідею відтворити перший історичний концерт я виношую вже давно, і дуже рада, що саме в 70-літній ювілей з дня першого концерту колективу ми змогли реалізувати цей задум. Особливим є те, що концерт відбувся на тій самій сцені, що й 70 років тому, на сцені Міськтеатру (нині – Закарпатський театр ляльок «Бавка»). Звичайно, костюми, в яких виступає наш колектив, є сценічними, хоча над їх виготовленням працювали такі відомі художники, як Андрій Коцка, Федір Манайло, Едіта Медвецька та інші, але автентичний народний одяг, у якому виступали артисти на першому концерті, звичайно ж, не зберігся».
Упродовж історичного концерту глядачі мали можливість насолодитися творами, які є «золотим фондом» Закарпатського народного хору: це твори Петра Милославського, зокрема, «Гей, на високій полонині» (соліст народний артист України Петро Матій), «За горою високою голуби літають» – пісня, партитура якої викарбувана на могилі П.Милославського, «Дівчино, прощай», «Там, за горов» в його ж обробці, які і зараз є в репертуарі колективу. Відновили також і «золотий» танцювальний номер – «Раківчанка». Особливістю концерту був музичний супровід із двох баянів, адже оркестрова група з'явилася лише в 50-х роках.
Оригінальний задум проведення культурно-мистецької акції «Зазирнімо в минулость» його ініціаторам вдався на славу. Перша частина пройшла у форматі арт-мобу на Театральній площі, де знаходилася стара філармонія, а після історичного концерту святкування перенеслося на площу Євгена Фенцика перед нинішньою філармонією, де артисти презентували вже широкий репертуар: від 1946 року до сучасності. Прямо тут усі бажаючі мали можливість разом із артистами навчитися танцювати «Закарпатський увиванець» та взяти участь у конкурсі серед глядачів на найкращий образ далекої епохи. До речі, кращими визнано пару Галини та Миколи Токарєвих, які вразили журі елегантністю свого ретро-вбрання.
Наталія Петій-Потапчук продовжує: «Я тішуся, що ця культурно-мистецька акція отримала зацікавлення у широкої громадськості та багато хто долучився до неї. Особливо вдячна Закарпатському театру ляльок, актори якого допомагали створити атмосферу старого Ужгорода та передати дух епохи. Приємною несподіванкою було долучення до нашої акції Закарпатської школи моделей «А-стар», які взяли участь у арт-мобі».
Історичний концерт, як і вся культурно-мистецька акція, вдався на славу. Закарпатські хористи вкотре підтвердили свій високий професійний рівень, та продемонстрували, як слід берегти культурницький генофонд української нації, інформує Оксана Дудаш, "День".
Фото "Дня" і УНН