Упродовж останніх років мешканці Житомирської області з тривогою спостерігають, картину, знайому і закарпатцям - десь в середині літа листя на каштанах рудіє, сохне і опадає. Часткова або повна втрата листя зменшує інтенсивність фотосинтезу і погіршує загальний фізіологічний стан дерева, що в свою чергу послаблює його і може призвести до загибелі.
Науковці визначили, що причиною хвороби каштанів є каштанова мінуюча міль. Наявність хоч одного ураженого шкідником дерева заражає каштани, які ростуть неподалік. За сезон міль відкладає яйця тричі на листях, і личинки шкодять дереву.
В Україні міль з'явилася в 1998 р. на Закарпатті, куди проникла, як вважають, з Угорщини. Далі міль за десять років заселила практично всю територію України.
Учені шукають методи боротьби зі шкідником, проте більшість із них є недешевими. Лісопатологи державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Вінницялісозахист» запропонували спробувати метод, який не потребує значних коштів.
Спеціалісти Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства спробували його на деревах, що ростуть на подвір'ї адмінбудівлі. В стовбури дерев ввели ін'єкцію з одним із загальновідомих та популярних серед населення препаратом для боротьби зі шкідником. Разом з соком речовина підніметься до листків. Міль відкладе яйця – але личинки мають загинути, так і не причинивши шкоду дереву.
Як повідомляє прес-служба ЖОУЛМГ, лісівники сподіваються, що такий метод лікування буде ефективним і його можна буде застосовувати в боротьбі зі шкідником, аби каштани й надалі прикрашали наші міста.
У цьому разі його можна буде застосувати і до закарпатських, зокрема ужгородських каштанів.