У середу, 18 травня, в рамках Міжнародного дня музеїв в Закарпатському краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького в Ужгороді відбулася низка подій, приурочених до цієї дати.
Серед цікавих заходів, які працівники музею приурочили до святкування свого професійного дня, - обласна олімпіада «Закарпатський краєзнавець», відкриття нових експозицій відділу історії «Кава на жорнах століть» та відділу природи «Рослини Закарпаття в Червоній книзі України».
А в обласному музеї народної архітектури та побуту у цей день стартував дитячий фестиваль-конкурс «Веселковий передзвін», у якому свої таланти представили колективи шкіл естетичного виховання краю. У рамках фестивалю відбулися ярмарки-продажі виробів народних умільців, майстер-класи із виготовлення орігамі, дегустація закарпатських страв, виставка світлин «Архітектурні мотиви Старої Братислави», представлена Генконсульством СР в Ужгороді.
Численну публіку зібрало відкриття експозиції «Кава на жорнах століть», яка представила частинку історії з життя закарпатців, а саме – традицію кавування в краї. Як розповідає головний ініціатор створення експозиції, співробітник відділу історії Михайло Джахман, «із кавою закарпатців познайомили турки у той час, коли воно входило до Угорського королівства. Вживання цього незвичного напою на теренах нашого краю в той час було символом розкоші та багатства. Тож першими кавувати почали родини Другетів, Берчені, Ракоці та інші. Більш доступною кава стала тільки на початку ХХ-го століття. Саме тоді в Ужгороді з’являються перші кав’ярні, відомі під назвою «кавийгаз», що у перекладі з угорської означає кав’ярня. Подібний заклад діяв на площі Театральній у готелі «Коруна» на межі ХІХ-ХХ століть. У газеті «Унг» за 1910 рік є повідомлення про відкриття кав’ярні у готелі «Берчені». Саме цю кав’ярню, її інтер’єр і спробували відтворити музейники.
«У чехословацький період кількість кав’ярень у краї зросла – у 1925 році їх уже було шість: «Берчені», «Корона», «Прага», «Спорт», «Славія», «Орієнт». У 1931 році відкрили популярне кафе «Фурман», – продовжує Михайло Джахман. – Купити каву в зернах можна було і в численних крамницях, які торгували «колоніальним товаром».
На виставковому стенді представлено понад 30 експонатів із магазину Фунданича, які були закуплені у 1987 році від Клари Фунданич. Серед речей, представлених у «магазині»: ваги-перки 1920-30-х років, касовий електричний апарат «Національ», мірки і т.і. А в центрі експозиції – колекція млинків для помелу кави, більша частина з яких була закуплена музеєм у 1981 році. Тут є кавомолки із Австрії, Чехословаччини, Німеччини, а також зроблені на Закарпатті: у с. Кобилецька Поляна та смт.Буштино.
Експозиція «Кава на жорнах століть» представлена у новому форматі: тут не просто презентовано експонати, але відтворені автентичні ужгородські магазинчик та кав’ярня початку 90-х років минулого століття. Тож кожен, хто завітає до музею, може поринути в атмосферу древнього Ужгорода та відчути справжній аромат та смак тодішньої кави.
На створення експозиції пішло майже півроку. І це велика заслуга усього колективу: заввідділом відділу історії Олени Кобаль, реставраторів Ольги Шумовської та Христини Кліси, працівників відділу Василини Палінчак, Віктора Шевченка.
Оксана Дудаш, "День"