ОСББ "Педагог" в числі перших отримало в Ужгороді прибудинкову територію в постійне користування

29 квітня 2016 року ОСББ «Педагог» нарешті отримало рішення про передачу для обслуговування їх 12-квартирного житлового будинку земельної ділянки загальною площею 0,3595 га, що знаходиться в Ужгороді, на вулиці Загорській, 28а (навпроти Ужгородського міськрайонного суду). Тут проживають переважно сім’ї ужгородських педагогів похилого віку (вчителі, викладачі, освітяни).

ОСББ "Педагог" в числі перших отримало в Ужгороді прибудинкову територію в постійне користування

ОСББ представляв за дорученням як громадський правозахисник Віталій Грегор,  адже проблема з отриманням  ОСББ в постійне користування чи власність своєї ж прибудинкової території донедавна було типовою проблемою для обласного центру Закарпаття.

Тепер це ОСББ має гарантії того, що їх прибудинкову територію ніхто не привласнить.

Шлях по отриманню даного рішення був тернистий – дозвіл на розробку відповідної тех.документації ОСББ "Педагог" було надано рішенням Ужгородської міської ради №1584 ще 19 грудня 2014 року. 

Спочатку були примхи в Управлінні Держземагентства в Ужгородському районі в особі її тодішнього керівника Я.Паньковича та заступника Л.Дикун (екс-начальника земельного відділу Ужгородської міської ради), які посилались на прогалини в законодавстві – відсутність спеціально встановленого КМУ Порядку про передачу ОСББ земельних ділянок у користування чи власність. Відповідно, вони не бажали погоджувати відповідну технічну документацію. Не зважали вони і на чинне вже майже протягом року рішення Ужгородської міської ради від 07.11.2014 р. №1506 «Про Тимчасовий порядок оформлення ОСББ, ЖБК, обслуговуючими кооперативами у м. Ужгород права власності або користування земельними ділянками».

З часом, на наприкінці літа 2015 року, Держкомзем України надав роз'яснення із внесенням відповідних правок у нормативно-правові акти, що погоджувати техдокументацію в місцевих Управліннях вже не потрібно.

Далі затримка була через депутатів Ужгородської міської ради VI скликання, потім – «війна» за нормальний генеральний план та, відповідно, нерозгляд всіх земельних питань, судові заборони на всі рішення міської ради, і, накінець, – довгоочікуване рішення. 

Далі залишилося лише технічно отримати витяг з Державного земельного кадастру про державну реєстрацію права постійного користування прибудинкової території.

«Станом на 01.01.2014 року лише мешканці 2% багатоквартирних будинків України є повноправними власниками та користувачами прибудинкових територій

Таким чином, мешканці 18% багатоповерхівок (саме стільки ОСББ та ЖБК створено в Україні на 01.01.2013 р.) отримали право оформити прибудинкову територію, і лише 5% з них скористалися  цією можливістю. Решта 20 тис. ОСББ та ЖБК не бажають, не знають  або не можуть реалізувати своє право на землю, а мешканці 100 тис. багатоквартирних будинків де ще не створено ОСББ навіть не мають такого права. Ситуація досить критична. Адже за нашим законодавством, прибудинкова територія це - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку. І з цього визначення виходить, що у тих будинків, які не мають акта на право власності або користування де-юре і немає прибудинкової території. А це 98% будинків країни. Це означає, що ті у кого немає документів на землю в будь-який момент можуть  позбутися найпривабливішого її шматочка», – контатує у своїй статті Сергій Аверков, голова Правління Вознесенської громадської організації «Агентство економічного розвитку».

Згідно з даними, наведеними у вищезазначеній статті Сергія Аверкова, станом на кінець 2014 р., проаналізувавши кількість прибудинкових територій переданих у власність  ОСББ по 15 областям, ми побачимо три чітких лідера – Вінницька, Львівська та Івано-Франківська області, та значну групу аутсайдерів з кількістю оформлених територій менше 30, серед яких і Закарпатська область – всього 8%. 

За даними 15 областей, за останні 10 років було оформлено 1022 прибудинкові території з них:

- ОСББ у власність – 577;

- ОСББ в оренду – 196;

- ЖБК у власність – 141;

- ЖБК в оренду – 108.

Фактично, через непрофесійність кадрів у виконавчих органах влади та законодавчі прогалини, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків по всій країни, зокрема і в Закарпатті, орендують свої ж прибудинкові території та  мають сплачувати відповідно за неї кошти місцевому бюджету. Для прикладу, ОСББ «ПЕДАГОГ» починаючи з 2010 року сплачувало практично 5 років понад 3 тис. грн. на рік. 

Наразі, за наявною інформацією, на наступну сесію Ужгородської міської ради готуються ряд рішень щодо передачі прибудинкових територій в постійне користування вже наступним ужгородським ОСББ. "Сподіваюся, міські депутати вже теперішньої каденції не будуть створювати перешкоди мешканцям міста, тобто своїм же виборцям, в  реалізації їх законних прав на отримання рішень про передачу у постійне користування прибудинкових територій їх ОСББ. Хотілося б принагідно нагадати народним обранцям, що згідно, зі ст.5 Конституції України, єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо. Тому не змушуйте громаду застосовувати громадські акти прямої дії та брати владу в свої руки", – застерігає В.Грегор.

02 травня 2016р.

Теги: ОСББ, прибудинкова територія, Віталій Грегор

Коментарі

Сергій 06.05.2016 / 10:36:22
Нарешті!!!!! Черга за іншими містами Закарпаття!!!!!

ужгородець 03.05.2016 / 01:56:01
МОЛОДЦІ!! ТАК ТРИМАТИ!

НОВИНИ: Соціо

22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 17
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
» Всі новини