Роки його навчання та формування припали на «хрущовську відлигу», тому він був внутрішньо вільною людиною у мистецтві й творчих пошуках. Його естетичні уподобання формувались під впливом відомих закарпатських художників – Федора Манайла, Ернеста Контратовича, Антона Кашшая, що визначило його світобачення, знайшло своє відображення у його роботах. Він – один із найяскравіших представників крайової школи малярства, продовжувач її кращих традицій, а його ім’я вписане золотими буквами в історію.
Відомий мистецтвознавець Галина Рижова, характеризуючи його творчість, пише: «У своєму живописі Йожеф Рущак завжди щирий, глибоко ліричний, має притаманні тільки йому індивідуальний стиль і манеру. Його твори чисті, прозорі, наповнені світлом та радістю буття. Чудові краєвиди рідної землі назавжди стали провідною темою мистецтва художника».
Біографічна довідка
Йожеф Ласлович Рущак народився 25 березня 1943 року в місті Хуст на Закарпатті. Батько був чоботарем і мріяв, щоб син продовжив його справу. Та не судилося. У 1961 році Й. Рущак вступив до Ужгородського училища декоративно-прикладного мистецтва, де навчався на відділі кераміки. Його вчителями з фаху були талановиті митці й педагоги Едіта Медвецька, Олександр Лозовий, Іван Гарапко, Віталій Звенигородський та Шандор Петкі. Навчальним закладом у той час керував Павло Балла. З третього курсу юнак був призваний до лав армії. Відслуживши три роки, повернувся в училище і продовжив навчання.
Обирався секретарем комсомольської організації. По закінченні училища працював художником-оформлювачем, потім – інженером з естетики в Закарпатському обласному управлінні зв’язку, з 1972 по 2003 рік – у «Художфонді» художником-оформлювачем. Був головним художником підприємства, секретарем партійної організації.
З 1968 року Й. Рущак – активний учасник міських, обласних, республіканських та міжнародних виставок.
Член Національної спілки художників України з 1987 року.
Лауреат обласної премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі у жанрі образотворчого мистецтва (2004).
Із початку 90-х років минулого століття активно виставляється у Словаччині й бере участь в організації міжнародних пленерів як удома, так і за кордоном. Зокрема він один із учасників та організаторів Міжнародного симпозіуму «Мистецтво об’єднує», що проводиться в Ліпанах (Словаччина), пленеру «Арт–2007», який відбувся в Хусті. Його твори зберігаються в музеях України та Росії, у приватних зібраннях США, Канади, Ізраїлю, Німеччини, Франції, Угорщини, Словаччини.
Помер Йожеф Рущак 7 квітня 2016 року.
Володимир Мишанич