Передані до Державного архіву документи мають стати підґрунтям для подальших розслідувань.
Йдеться про архівні справи, заведені Управлінням МВС у Закарпатській області у 1948-1949 рр. на окремих корінних представників закарпатської німецької громади, яка у березні 1946 року за розпорядженням НКВС СРСР за національною ознакою була депортована у Тюменську область, Росія (всього — 2670 чоловіків, жінок та дітей), на «вічне поселення» «без права на повернення» до рідних місць колишнього проживання в Закарпатті.
Цінність цих справ полягає в тому, що вони, можливо, складають останню збережену частину матеріалів, які стосуються обставин депортації закарпатських німців у Тюменську область, тоді як всі інші за вказівкою ЦК КПУ Української PCP його представниками і участю місцевих партноменклатурних працівників у липні-жовтні 1990 року були вилучені з колишнього партійного архіву обкому КПУ. А потім знищені як такі, що начебто спотворюють уявлення про політику компартії і радянського уряду в національному питанні. Насправді, що очевидно, — з метою приховати пряме відношення обласних партійних органів до цієї репресивної акції.
«Це унікальні документи. Адже стосуються тих людей, які, фактично, постраждали ні за що. Їх вислали. А коли вони зрозуміли, що нема ніякої небезпеки, повернулися. Але тут їх знову зустріли ті, хто їх і виводив. Відтак – людей знову засуджують. Знову висилають», - охарактеризував зміст матеріалів голова Закарпатського крайового проводу політв'язнів Іван Коршинський.
Сьогоднішня акція передачі документальних справ важлива ще й тим, що відбувається напередодні чорної дати – 70-ї річниці від депортації німців у Сибір, що вшановується 6 березня цього року.
Про цінність та цікавість до знахідки, роботу над матеріалами розповів засновник "Редакційно-видавничої групи обласної книги "Реабілітовані історією" Олексій Корсун. Повідомив, що подібні матеріали збереглись розсипом. Багато з них було знищено, щоб не «псувати імідж» радянської системи. Але, на щастя, в архівній базі Головного управління поліції вони збереглися і тепер відкривають перед нами невідому сторінку нашої історії.
Подібних документів у міліції наразі є близько 30 тис. Сьогодні ж представили 18. Наявна архівна база є відкритою.
Іван 2016-03-03 / 18:59:36
Назвіть імена героїв, що робили злочини, хоть тої диспотичної ержави вже не є, але відповідальність має бути, так робить весь світ, чого ми маємо прощати і забувати про висланих і вбитих люди, забране майно, розбиті церкви.