Проблема нелегальної міграції з країн Азії та Африки до Західної Європи через Закарпаття хоч і не має вже таких катастрофічних масштабів, як наприкінці 90-х – на початку 2000-х років, однак залишається актуальною. А з загостренням війни в Сирії очікується нова хвиля нелегалів, які прагнуть дістатися до спокійної й ситої Західної Європи.
Найбільше азійських нелегалів обирають шлях до Німеччини, Австрії, Франції та інших західноєвропейських країн через країни Східної Європи. Зокрема, через сусідню Угорщину й Балкани. Однак не бракує і бажаючих прорватися через Україну. На Закарпаття нелегали в основному потрапляють двома шляхами: морем через Одесу і через російсько-український кордон у Чернігівській та Сумській областях.
Останнім часом побільшало біженців із Туреччини, зокрема етнічних курдів. На даний час у Берегівському суді розглядається кримінальна справа щодо громадянина Австрії, етнічного курда з Туреччини, який попався на Закарпатті зі своїми одноплемінниками.
У 2015 році міліція, зокрема підрозділи по боротьбі з торгівлею людьми, затримали загалом по державі 32 організовані групи нелегальних мігрантів, у складі яких перебували 162 іноземці. Найбільше – 20 груп нелегалів попалося на Закарпатті. Для порівняння, в сусідній Львівській області, яка має великий кордон з Польщею, затримано торік лише одну групу нелегалів. Одну затримано і в Чернігівській області, що межує з Росією. 3 групи затримано в Чернівецькій області, яка межує з Румунією. В Одеській, Сумській, Харківській областях – по 2. На Київщині та Рівненщині затримано по одній групі. Щоправда, в самому Києві, де і формуються групи нелегалів перед дорогою на Закарпаття, торік затримано 5 груп.
За інформацією відділу з протидії торгівлі людьми закарпатської поліції, лише їхні працівники (а є ще ДАІ, патрульні, прикордонники тощо) торік затримали 94-х нелегальних мігрантів. Серед затриманих – курди, сирійці, іранці, афганці, в’єтнамці тощо.
До Європи нелегали йдуть як через угорський, так і через словацький та румунський кордони. Так, у березні 2015 р. на Березнянщині затримано 5 нелегалів з Ірану. У липні неподалік Чопа взяли 3-х афганців, а біля с.Соломоново – ще 4-х. У квітні 4-х в’єтнамців міліція затримала в Ужгороді, у травні – стільки ж сирійців.
Приваблює нелегалів і Берегівська ділянка кордону з Угорщиною. Так, у січні-березні 9 громадян Сирії міліція затримала поблизу смт.Лужанка і села Гронглаб. У серпні взяли 10-х афганців поблизу смт.Косино.
На Рахівщині, що межує з Румунією, у квітні затримали двох сирійців.
У Великій Копані на Виноградівщині у серпні попалося 5 громадян Молдови. В Мукачеві торік затримали двох в’єтнамців і двох громадян Сирії.
Але найбільше нелегалів попадається на вїзді в нашу область, зокрема на спецпосту поліції в Нижніх Воротах. Торік там затримували іракців, сирійців, афганців, в’єтнамців, шрі-ланкійців і навіть громадян далекого африканського Сомалі. Загалом чотири десятки нелегалів.
Нерідко разом із нелегалами попадаються і їхні українські перевізники. Стосовно останніх кримінальні провадження раніше розслідувало СБУ, а тепер розслідуватимуть слідчі поліції. Кожен нелегал, за інформацією міліції, платить від 4000 до 7000 доларів (залежно від країни походження та маршруту), аби дістатися до Європи, повідомляють у прес-службі закарпатської міліції.