Як і годиться, для нормального функціонування сім’ї необхідно налагодити дружні стосунки із «собі подібними». Варто щороку знаходити якомога більшу кількість однодумців. Для університету такими є вітчизняні та закордонні партнери. Бо один і на освітньо-науковому полі не воїн. У 2015 р. представники Ужгородського вишу розпочали співпрацю з Університетом імені Бабеша-Бойяї (Румунія), Вищою школою менеджменту (Словаччина), Університетом Пардубіце (Чехія), Вищою Школою Бізнесу польського Національного університету Луіса, Інститутом церковного права та церковної історії Рейну Кельнського університету, Дармштадтським університетом прикладних наук (Німеччина), Університетом Конкордія (Канада), Орегонським університетом... Ще слід згадати, що в УжНУ підписали Меморандум про створення Міжнародного консорціуму університетів із метою налагодження співпраці в питаннях наукових досліджень, інновацій, академічної мобільності, покращення конкурентоспроможності тощо. І це далеко не весь перелік досягнень у сфері міжнародного співробітництва, які втілили в життя цьогоріч.
Кожна людина про щось мріє. Але, як писав відомий бразильський прозаїк і поет Пауло Коельйо, «самі собою мрії дійсністю не стануть». Для реалізації прагнень в УжНУ почали діяти відділ сприяння працевлаштуванню студентів та випускників, Центр зі сталого розвитку, Центр супроводу розвитку системи охорони здоров’я та системи громадського здоров’я, Навчально-дослідницький центр міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції, унікальний мобільний планетарій (на території Лабораторії космічних досліджень), Інформаційний центр ЄС, Центр досліджень угорської історії та україно-угорських відносин. Це ще одна ознака того, що наш виш розвивається, шукає нових форм і способів здійснення задуманого.
Вагома втіха для альма-матер (як і для всіх батьків) — діти, тобто викладачі й студенти, котрі постійно примножують її здобутки. Цьогоріч ректор УжНУ Володимир Смоланка, який є тренером Європейської асоціації нейрохірургів, здобув звання Doctor Honoris Causa в Західному університеті імені Васіле Голдіш (Румунія), а проректор із наукової роботи, доктор фізико-математичних наук, професор Ігор Студеняк та доктор фізико-математичних наук, професор кафедри твердотільної електроніки з/с інформаційної безпеки (ТЕІБ) Володимир Міца стали заслуженими діячами науки і техніки України. У Всеукраїнському рейтингу «Книга року-2014» із поміж 913 конкурентів переміг підручник «Історія України з давніх часів до 1648 року» професора, доктора історичних наук Сергія Федаки. А Любомир Белей, доктор філологічних наук, професор кафедри української мови, став переможцем конкурсу в галузі гуманітарних наук, підготувавши науковий проект «Неорусинство як дезінтеграційна загроза єдності українського етнічного простору: культурно-історичний аспект». Не підводили й студенти. У загальноукраїнських олімпіадах із профільних дисциплін вони посідали призові місця, а наша команда інформатиків узагалі показала себе з кращого боку на міжнародних змаганнях. Більше того, стала 54-ю у світовому рейтингу з алгоритмічного програмування за версією TopCoder. Лише цей маленький зріз перемог дає підстави вважати, що альма-матер і в 2015 р. має чим пишатися.
В ужнівській скарбниці звершень — чимало й спортивних перемог, кількість яких щороку збільшується. Зокрема, у 2015-му представники нашої альма-матер 20 разів здобували призові місця в чемпіонатах і Кубках України. До того ж у половині змагань ставали переможцями. А ще на чемпіонатах Європи і світу наші юнаки щонайменше 5 разів ставали призерами, а загалом тріумфували в таких видах спорту, як гирьовий, пауерліфтинг, тайський бокс, змішані єдиноборства, сноубординг, велоспорт, баскетбол, американський футбол, фехтування. Відрадно й те, що 2015р. оновили спортивну базу нашого закладу, отож студенти та викладачі мають більше можливостей для занять фізичною культурою і спортом.
За вже фактично минулий рік Ужгородський національний покращив рейтингові показники. Так, посів 39 сходинку з-поміж 200 найкращих університетів України (оцінювання провів Центр міжнародних проектів «Євроосвіта»), увійшов до тридцятки найкращих вишів України (за версією тижневика «Фокус»), став 18-м у Рейтингу прозорості національних університетів (Аналітичний центр CEDOS) та на 11 позицій підвищився в консолідованому рейтингу вітчизняних вишів. Крім того, УжНУ здобув статус (єдиного в державі) Центру навчання NVIDIA CUDA C/C++. Сподіватимемося, що 2016 р. дасть нову «рейтингову» якість.
До альма-матер у 2015-му приїжджали поважні гості. Серед них — представники Програми імені Фулбрайта, колеги-науковці з Литви, США, Делегація Краю Височини Чеської Республіки тощо. Наприкінці квітня завітав Міністр освіти і науки України Сергій Квіт, котрий роз’яснював нововведення, пов’язані з імплементацією Закону України «Про вищу освіту». Приємно й те, що на святкування 70-річчя вишу завітали представники дев’яти країн, а це тільки підтверджує авторитет нашого закладу.
У нашому ВНЗ вирує повноцінне університетське життя, адже проводимо чимало заходів, зокрема різних наукових конференцій, круглих столів, зустрічей, розважальних вечорів, конкурсів тощо. Але є серед них і такі, що запам’яталися своєю незвичністю. Так, до ювілею альма-матер юнаки й дівчата встановили рекорд — пройшли 24 км, щоб підкорити Говерлу. Крім того, за ініціативи ректорату та профкому студентів організували флешмоб (зображаючи «70», герб УжНУ й територію України), згодом разом із керівництвом вишу висадили 70 сакур. А ще в нашому закладі презентували пам’ятний знак «Наука і Всесвіт». Уміємо дивувати!
***
Ось така альма-матер у ретроспективному фокусі. Згадані події вже занотовано в літописі УжНУ під рубрикою «2015». Рік виявився плідним, адже ми рухалися й рухатимемося за принципом: «Більше знаємо — більше можемо»!
Мирослава Гараздій, "Погляд"