Вадим Козуля, перший заступник начальник Чопського прикордонного загону –зазначив, що Державна прикордонна служба постійно здійснює заходи з протидії нелегального переміщення через кордон товарів, зокрема тютюнових виробів. «У поточному році прикордонники Чопського прикордонного загону у пунктах пропуску у 89-тьох випадках затримано понад 352 тис. пачок цигарок, вартістю понад 1,8 млн.грн. Поза пунктами пропуску вилучено у 6-тьох випадках понад 23 тис. пачок»,- поінформував Вадим Козуля.
Богдан Яворський, заступник начальника управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням ДФС у Закарпатській області зазначив, що у 2015 році працівники Закарпатської митниці склали 157 протоколів про порушення митних правил, вилучили 390 тис.пачок тютюнових виробів на загальну суму 3 млн. 800 тис. грн. Минулого року складено 130 протоколів, вилучено 207 900 пачок цигарок на 2 млн. 130 тис. грн. «Також вказаними протоколами вилучаються не тільки тютюнові вироби, а й транспортні засоби, вилучено 66 таких транспортних засобів на за 9 млн. 705 тис.грн».
Тютюнові вироби переміщуються через митний кордон як у пунктах пропуску, так і поза ними, - кажуть митники. За словами Богдана Яворського, найбільш поширеними марками сигарет є Marlboro, LM, Прилуки. Також почастішали випадки перевезення цигарок білоруського виробництва, марки «ФЕСТ», «НЗ». За інформацією Богдана Яворського, нелегальні лінії виробництва контрабандних цигарок є і в Україні.
Для приховування цигарок використовувалися лісоматеріали, дошки, бруски, пакети з-під соку, макаронів, запасні колеса транспортних засобів тощо. Згідно з чинним законодавством при виявленні незаконного переміщення продукції складається протокол, вилучаються як тютюнові вироби (підлягають знищенню), так і транспортні засоби (вилучаються на користь держави), так і інші предмети, які використовуються для приховування, наприклад, цигарок. Правопорушник несе відповідальність, зокрема сплачує 100% вартості цигарок або здійснюється конфіскація у рахунок держави. До моменту вирішення справ судом, товар зберігається на складах митниці, відтак передається виконавчій службі, проводиться знищення цигарок.
У 2015 році у контексті контрабанди активізувалися малі літальні апарати. Як розповів В. Козуля, злочинці почали використовувати малу авіацію, безпілотні апарати. Вже відпрацьовано алгоритм спільних дій щодо протидій «повітряній контрабанді», для виявлення місць їх зльоту та посадки. Один безпілотний апарат вже затримано, а також 2 мотодельтаплани. Пілотом в одному випадку виявився громадянин Угорщини, завантажували апарат 2 громадяни України, у результаті вилучено 12 ящиків цигарок.
На жаль, зафіксовано і нещасні випадки. Так, зазнав авіакатастрофи гелікоптер, в якому загинули 2 пілоти та 6 громадян з Азії. Найчастіше, за словами прикордонників, контрабанда «прямує» до Словаччини.
Перевіряють і самих митників. З початку року проведено 13 перевірок щодо дотриманнями митниками митного законодавства, притягнуто до різного виду дисциплінарних стягнень 4 працівників митниці. Щодо прикордонників, то оголошено підозру 8 особам. Одного прикордонника умовно засуджено до 5 років позбавлення волі (прикордонна служба у Паладь Комарівцях).
Щоправда у митників недостатньо спеціальної апаратури, яка б полегшила роботу у виявленні нелегального переміщення товару. Зокрема, на Закарпатській митниці немає жодного сканера, за допомогою яких не складно виявити контрабандні цигарки. Раніше Закарпатська митниця мала таких два, але їх кілька років тому передали в Одесу, а нових не видали, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.