Традиційно основною проблемою дорожників краю є недофінансування галузі. Попри отримані 67 млн гривень на утримання шляхів, і злучені гроші Карпатського єврорегіону — 37,5 млн. грн., — усі проблемні питання у 2015-му закрити не вдалося. Однак, вперше за останні 5 років зроблено суцільні ділянки шляхів. Наразі найпроблемнішою є дорога біля пункту пропуску «Вилок-Дяково», значна кількість коштів піде і на відновлення підпірної стінки Синевирського перевалу.
Суттєвою проблемою фінансування ремонтів є те, що 70% коштів виділяється в останні місяці року, в той час, як найбільше робіт потрібно виконувати влітку.
«Існує така думка, що дорожники працюють тільки у період виборів. Закарпатоблавтодор і після виборів здійснює роботу, зокрема задіяно 4 асфаьтобетонні заводи, продовжуються асфальтні роботи. В особливо катастрофічному стані знаходиться ділянка дороги Вилок-Дяково, там ми плануємо робіт на 45 млн грн із коштів регіонального розвитку. Повінь, яка відбулася 20-23 листопада нанесла дорогам значні руйнування. Хочу ще раз наголосити, що всі кошти, які приходять, надходять на осінньо-зимовий період. А дорожника краю необхідно ці кошти мати влітку, у будівельний сезон, який у нас доста короткий. Ми щороку просимо наблизити ці кошти, розбити оплату щомісячно, на будівельний сезон», — каже начальник служби автомобільних доріг у Закарпатській області Михайло ПОПОВИЧ.