Учениці корифеїв закарпатської школи живопису Едіті Медвецькій — 75

Роки часто стирають з нашої пам'яті імена тих, кого ми мусимо пам'ятати, позаяк вони відігравали важливу роль на сцені життя минулої епохи. Про них пам'ятають ті, хто свого часу навчався чи працював з ними пліч-о-пліч. їх, на жаль, із кожним роком стає все менше й менше. Мало хто нині відає щось про життя і творчість талановитої мисткині Закарпаття Едіти Медвецької, котра, без сумніву, мала великий вплив на формування крайової школи живопису. Серед її сучасників такі відомі сьогодні митці, як Юрій Герц, Павло Балла, Іван Шутєв, Володимир Микита.

Едіта Медвецька
Едіта Медвецька

Едіта Медвецька — учениця корифеїв закарпатської школи живопису Адальберта Ер-делі, Йосипа Бокшая — сьогодні з сім'єю живе і творчо працює в Будапешті, куди виїхала наприкінці 80-х, у часи глобальних перемін у суспільстві, епоху "базарної" економіки, яка не завершилася й донині. Так склалися обставини. Вони виявилися сильнішими...

Едіта Федорівна Медвецька (дівоче прізвище Лутак) народилася 22 жовтня 1932 р. в м. Мукачеві в сім'ї вчителів. 31938 р. навчалася в початковій школі, згодом у гімназії. Після її реорганізації в середню школу, продовжила навчання в 6-му класі Ужгородської СШ № 1. 1947 року вступила до Ужгородського училища прикладного мистецтва на живописний відділ. Закінчила училище в 1952-му, отримавши диплом із відзнакою. Того ж року прийнята на текстильний відділ Львівського державного інституту прикладного та

декоративного мистецтва. Навчалася на відмінно, була Сталінським стипендіатом. її викладачами в Ужгороді були Адальберт Ерделі, Йосип Бокшай, Федір Манайло; у Львові — І. ґуторов, Д. Довбошинський, В. Монастирський. Львівський інститут Медвецька закінчила також із відзнакою у 1958 році. Після цього працювала старшим майстром сувенірного,цеху артілі "29 червня" в Ужгороді, згодом багато років свого творчого життя віддала викладацькій роботі в Ужгородському училищі прикладного мистецтва. 1958 року прийнята кандидатом у члени Спілки художників УРСР. Немаловажним і красномовним є факт, що рекомендацію для вступу до Спілки їй дали Й. Бокшай та Г. Глюк ще в жовтні 1960-го, талановиті й авторитетні митці, слово яких мало неабияку вагу. Закінчивши інститут, Едіта, починаючи з 1958 року, бере активну участь у творчому житті Закарпаття, України. її роботи експонуються за кордоном, зокрема в Болгарії, Румунії, на Кіпрі, в Монголи та інших країнах.

Е. Медвецька — досконалий знавець етнографії Закарпаття, протягом багатьох років вона створювала ескізи костюмів для заслуженого Закарпатського народного хору. Заслуговують на увагу й роботи художниці в жанрі книжкової ілюстрації.

Перша персональна виставка Е. Медвецької відбулася на заводі "Ужгородприлад" у 1980 році. Свідчення про неї залишила мистецтвознавець Галина Рижова у своїй статті "Живі барви часу", опублікованій у "Закарпатській правді". На виставці було репрезентовано понад 40 полотен, створених за десятиріччя творчої діяльності мисткині.

Характеризуючи її роботи, мистецтвознавець пише: "Художниця, використовуючи багатющі традиції закарпатського пейзажу, на новій основі, образно показала риси рідного краю. Едіта Медвецька розвиває і продовжує цю тему — пейзаж нового Закарпаття, пейзаж нового нетільки за сюжетом, а й за образом та емоціональним ладом. І в кожній її роботі відчувається оптимізм, душевна широта і щедрість". Ця досить влучна оцінка дає нам сьогодні певне уявлення про творчість Медвецької. Жанровий діапазон мисткині широкий: уміщує пейзажі й натюрморти, сюжетні картини на побутову та історичну тематику, портрети. Багато її робіт присвячені темі селянського життя і праці. Серед них такі відомі полотна, як "Комбайнери" (1973) та "За свіжим борошном у мельницю" (1972), що експонувалися на багатьох виставках як удома, так і за кордоном. Вони виконані в так званому "суворому" стилі, дуже поширеному на той час, для якого характерні стримана гама кольорів, спрощена форма, чітка, зазвичай статична композиція. Сьогодні ці роботи мають особливу цінність, адже вони є свідченням епохи соціалізму, епохи, що вже відійшла.

Відомий мистецтвознавець Григорій Островський, оцінюючи творчість художниці, відзначав, що вона —типовий представник закарпатської школи живопису, продовжувач її кращих традицій, і в першу чергу любимого її вчителя Адальберта Ерделі. Безмежна відданість рідному Закарпаттю, любов до краян та природи є невичерпним джерелом її творчості.

Володимир Мишанич
31 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

20:35
У суботу в Ужгороді презентують дитячу повість "Фортель і Мімі"
19:33
/ 3
В ужгородському скансені виставили ненаївне наївне
23:16
В ужгородському скансені відкрилася ювілейна виставка народної майстрині Людмили Губаль
22:39
Документальний фільм "Оберіг" про історію, традиції та культуру гуцулів Ясіні вже можна переглянути у YouTube
01:20
В Ужгороді відбудеться концерт Олександра Садварія "Music is my life"
22:06
/ 1
Іван Хланта презентував в Ужгороді новий збірник 110 казок з різних куточків Закарпаття
13:52
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
23:23
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
00:35
Казки Закарпаття в записах Івана Хланти презентують в обласній книгозбірні
23:07
/ 1
В ужгородському скансені відкрилася виставка робіт майстрів народної творчості з різних куточків Закарпаття
21:59
У середу в Ужгороді відбудеться зустріч з письменником Мирославом Дочинцем
18:05
Книжки двох ужгородців увійшли в довгий список престижної літературної премії Бі-Бі-Сі
16:11
/ 2
В Ужгороді оцифрували унікальні фрески Горянської ротонди
00:12
У Закарпатській ОДА відзначили переможців конкурсу "Мистецтво книги", проведеного в межах "Книга-Фесту"
22:49
У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль
17:23
В Ужгороді відбудеться прем’єра вистави "Мина Мазайло" театру з Маріуполя
18:02
В Ужгороді проведуть "круглий стіл" до сторіччя дослідника давньої літератури Закарпаття Василя Микитася
15:46
На Закарпатті визначили переможців і резервістів обласного відбіркового конкурсу фестивалю "Червона рута"
01:48
У суботу в Ужгороді відбудеться обласний відбірковий конкурс фестивалю "Червона рута"
17:37
В ужгородському скансені завершили відновлення "солом'яного" даху з села Рекіти
18:05
/ 1
В Ужгороді відбудеться виставка "Книга-Фест-2024"
17:37
У гуцульській садибі-ґражді ужгородського скансену показали "Украдене щастя" Івана Франка
14:06
У Хусті вперше пройде відкритий театральний фестиваль-конкурс "Відлуння вічності: Українська класика сьогодні"
11:41
/ 1
До Всеукраїнського дня художника в Ужгороді відкрилися дві виставки
15:10
У вівторок в ужгородському скансені відкриють персональні виставки Івана Бондаренка та Владислава Ганзела
» Всі новини