У Тересві на Тячівщині освячено могили військовиків Першої Світової війни (ФОТО)

Сто років тому, 28 липня 1914 р, через конфлікт між Австро-Угорщиною і Сербією розпочалася Перша світова війна. На жаль, не обійшов пал війни і Закарпаття, її відлуння відчутним є й досі. Так, згідно з урядовою статистикою 1920 р., втрати у Першій світовій війні - це понад 30 тис. вихідців із Закарпаття. Проте досі немає точної статистики про загиблих у боях, померлих від ран та у таборах полонених у межах краю.

У Тересві на Тячівщині освячено могили військовиків Першої Світової війни (ФОТО)

Про значні втрати свідчать кладовища на місці баталій та лікувальних установ. Найбільші фронтові госпіталі для австро-угорських і німецьких солдатів функціонували біля Хуста, Ужгорода, Мукачева, села Тересва, у яких  вони помирали від ран, захворювань, епідемій.

Одне із таких масових поховань знаходиться на території православного кладовища  в селищі Тересва, де знайшли свій вічний спокій 68 військових різного віку та національності. І на жаль, доля цих людей, незалежно від того, форму якої країни вони тоді одягали, складалася одинаково -  всі вони померли  в лікарні, яка знаходилась у той час за кілька сот метрів.

Коли керівник угорської громадської  організації "Відьязок" пан Іштван Гонгачі шукав могилу свого діда, який загинув у Тересві в Другій Світовій війні, тоді й знайшов місце поховання воїнів Першої світової війни. На той час цвинтар знаходився у захаращеному стані, й дізнатись про точне місцезнахоження могил вдалося тільки за допомогою тих старожилів, які ще пам'ятали з чеських часів, де знаходились хрести. Краї могил у двох рядах були викладені побіленими камінцями і паралельно тут були посаджені дерева.

Тоді й було подано ініціативу щодо впорядкування даного поховання. Заходи вдалося здійснити відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Угорської Республіки "Про збереженя та увічнення місць пам'яті загиблих військовослужбовців та цивільних жертв воєн та про статус поховань", підписаної в Києві 16 листопада 1996 року. А також проекту Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів.

Таким чином за допомогою Асоціації по збереженню військової та культурної спадщини "Відьязок" і було виконано відновлення цієї інтернаціональної військової ділянки часів Першої світової війни у селищі Тересва.

Як наголосив під час урочистого освячення пан Іштван  Гонгачі, для того, щоби впорядкувати поховання, було проведено ретельну пошукову роботу. Зокрема вивчалися документи, які збереглися як в Тересві, так і у Відні, інших архівах. Відтак за допомогою зібраних даних та найсучаснішої техніки вдалося знайти точні місця поховань часів 1915-17-18 років на селищному кладовищі та індитифікувати осіб, які тут віднайшли вічний спочинок. Велику допомогу у здійсненні цих заходів надав Павло Квасніцький -  голова церковної двадцятки та керівництво Тересвянської селищної ради.

Від імені представництва Міністерства оборони Угорщини виступив Біл Отару.Слово перед присутніми мав і консул Угорщини у місті Берегово Ласло Фараго, який від імені консульства подякував усім, хто взяв участь у відновленні інтернаціонального кладовища у Тересві. 

Відтак було запрошено представників історичних церков  у рамках канонічного богослужіння освятити військовий цвинтар. Невеличкий концерт дали учасники жіночого хору смт. Тересви, після чого відбулося покладання квітів до могил військових. Їх память присутні вшанували хвилиною мовчання, повідомляють у Тячівській РДА.

19 листопада 2015р.

Теги: могили, військовики, освячення, цвинтар

НОВИНИ: Соціо

18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
» Всі новини