Україна може заплатити ціну за свою неналежну реакцію на спалах, заявила координатор USAID у справах ліквідації поліомієліту у світі Еллін Оґден. За її словами, Україна має довести, що вірус не циркулює країною і що необхідні кроки для ліквідації спалаху дійсно ведуться.
«Якщо Україна цього не зробить, Європейський комітет із сертифікації ліквідації поліомієліту у світі позбавить її статусу країни, вільної від цієї хвороби. Цього раніше ніколи не робили. Це буде чорна пляма на тлі України і сигнал про те, що країна не може забезпечити мінімального захисту з контролю за хворобою і покаже, що у цієї країни гірші показники імунізації населення навіть від найменших і найбідніших країн світу», – сказала Еллін Оґден.
Вакцина проти поліомієліту в Україні є ще з травня 2015 року. Її надав уряд Канади в рамках гуманітарної допомоги від ЮНІСЕФ. Перший транш надійшов у вигляді 600 тисяч доз інактивованої поліовакцини. Та застосувати її вчасно не вдалося через те, що умови зберігання вакцини нібито не були забезпечені і вона була зіпсована. На цей факт відреагувало Міністерство внутрішніх справ, і почалося розслідування.
Зокрема, віце-президент організації «Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів» Віктор Сердюк поширив заяву про неналежні умови заморозки вакцини від канадського уряду.
«Про те, що вакцина приїде в Україну наприкінці квітня-початку травня, було відомо мінімум за три місяці. Всі підготовчі роботи мали бути зроблені заздалегідь, щоб на наступний же день після прибуття відправити вакцину в регіони. У процесі доставки вакцина була розморожена. Сумнівна вакцина повинна бути знищена», – сказано в заяві.
Варто зазначити, що сторінка у Фейсбуці організації «Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів» «виставлена на продаж», а номери телефонів, заявлені на сайті, не обслуговуються.
Саме перевірка гуманітарної допомоги і викликала затримку з початком вакцинації дітей, стверджує міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі і називає організації, через які розпочалося розслідування, сумнівними.
«Були питання, для мене абсолютно необґрунтовані, стосовно зберігання партії вакцин, які ввезли в країну у травні. Хоча і виробник, і ЮНІСЕФ, і ВОЗ запевняли, що ніяких проблем нема. Я розумію, що цим дуже незадоволено міжнародне співтовариство. Та партія, яка приїхала пізніше і зараз уже є в регіонах – там немає ніяких питань. Чи це чиїсь інтереси, якихось груп, я не знаю, хто у цьому був зацікавлений, ми це питання повністю закриємо. Масштаби вакцинації, яку ми маємо розпочати, дуже великі», – запевнив міністр.
Він також запевнив, що для рутинної вакцинації необхідні препарати є. А те, що подарував канадський уряд – запаси для того, щоб вакцинувати всіх, хто не зробив цього з 2008 року. Він анонсував негайну кампанію термінового реагування на випадки спалаху вірусу. Зокрема, Кабмін вже підписав указ про план дій, що дозволяє якнайшвидше видавати інструкцію з вакцинації у поліклініки. За словами Олександра Квіташвілі, це важливо, щоб показати всім, що Україна серйозно ставиться до цієї проблеми.
За даними представників Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, у 2014 році вакцину проти поліомієліту в Україні зробили більше ніж 40% дітей. Статистика за поточний рік – 40-70%. Проте у деяких регіонах ця цифра сягає всього 10%, каже представниця ВООЗ в Україні, доктор Доріт Ніцан.
«Це неймовірно мало, у це просто важко повірити. Нині ми можемо порівнювати такі дані хіба що з даними тих країн, які потерпають від вірусу Ебола», – заявила доктор Доріт Ніцан.
Радіо Свобода
Фейсбук 2015-10-10 / 19:42:36
Сторінка Віктора Сердюка у Фейсбуці працює, а та про як згадує автор РС є давно не діючою і до Сердюка жодного відношення не має.