Зейкани з закарпатського Імстичова

"...Зводячи очі з вершків тих гір у долину, спинимося на одній меншій горі, на котрій усамітнено стоїть старовинний монастир отців Василіан. Його жовті мури, тепер з красною пам'яткою бувшого крайового президента Розсипала, далеко блистять від ясного сонця. Сі мури є свідками минувшини моєї рідної околиці. По нижче монастиря, межи високими тополями, видно другу вежу церкви, а довкола неї стоять чепурні хати. Вище монастиря, по обох його боках, на більших і менших бережках видно густі сади, поміж якими білі хати далеко видніються і здається, ніби на колінах стоять і моляться за своїх рідних. Чудові гори з зеленими садами, хатами, жовтобарвним монастирем і високими тополями на низині села зливаються в прекрасну панораму села Імстичова. Се моє рідне село" (Петро СВІТЛИК, 1937 рік, журнал "Наш родний край").

Зейкани з закарпатського Імстичова

Чергова дискусія з одним товаришем щодо важливих історичних розвідок стала приводом для написання цієї етапі, а саме - версія про походження Івана Олексійовича Зейкана (ZEKANY) - дипломата і вченого при царі Петрі І. Твердження про його коріння з Виноградівщини, на мою думку, не має серйозного підґрунтя, адже рід Зейканів бере свій початок із 1400 року з села Імстичово (Misztice).

Сьогодні певна частина історичних архівів зберігається в Угорщині, адже Іршавський район входив частково до Берегівської та Марамороської жуп, а тому дуже цікавим є дослідження розвитку родини Зейканів на території сучасної Угорщини. Великим помічником у цій справі стали сучасні технології, зокрема, інтернет, завдяки якому в угорсько-мовному сегменті існує багато генеалогічних сайтів, на одному з яких і розміщено форум родини Зейканів. Я з приємністю довідався про те, що в сучасній Угорщині вона має дуже багатий родовід, який для всіх розпочався із села Імстичово в 14 столітті. Приємне враження справляє повага до історії роду Зейканів із боку сучасних нащадків, які проживають в Угорщині й налічують більше 200 осіб.

Історично доведеним є той факт, що родина Зейканів отримала титул "нямешів" за часів Угорського королівства. Історія цього титулу пов'язана з легендою про мужність воїна Зейкана, який визволив із ворожого полону угорського князя Гундяді. Події відбувалися в часи, коли наші краї були прикордонням для Угорського королівства за правління Федора Корятовича в Мукачівському замку. "Нямеш" означає "благородний", "благочестивий". До речі, на Іршавщині й нині зустрічається вислів: "нямешське" діло -значить, благородна справа. В історичних записках Легоцького зафіксовано, що цей титул отримали Михайло Зейкан та його дружина Олена в 1455 році. Підтвердженням надання "нямешського"

титулу став герб із зображенням воїна у верхній частині з шаблею, дерева, яке оповила змія, і домінування трьох кольорів - червоного, синього та білого. Дуже важливим елементом тут є меч, який пізніше (в 1844 році) з'являється на печатці села Імстичево, але його тримає Лев - геральдичний символ благородства.

Наступним відомим представником родини Зейканів є Іоаникій Зейкан - засновник Імсти-чівського монастиря (1667 p.). Сьогодні істориками трактується належність Іоаникія Зейкана до православної гілки християнства. Аналізуючи ситуацію на Підкарпатській Русі в 15-16 ст., можна сказати, що становище місцевого духовенства було важким - воно відбувало панщину разом із простим людом та змушене було платити данину з церкви землевласникам, піддавалося утискам із боку римо-католиків. На цьому ґрунті виник конфлікт із Софією Баторі, після якого Іоаникія Зейкана було заслано з Мукачева до Імстичова. В наступні роки місцеве духовенство домоглось певних привілеїв та права служити в церквах за східним обрядом із визнанням верховенства П:пи Римського - це час підписання унії в м. Ужгород Разом із тим, уже протягом 17-18 століття з Імстичова вийшло багато греко-католицьких священиків, які розселилися по територіях сучасної Румунії та Угорщини. В цьому контексті є логічною послідовність отримання хорошої освіти вихідців з Імстичова, серед яких провідне місце займає Іван Олексійович Зейкан.

Історично припускають, що Іван Олексійович Зейкан був нащадком родини Іоаникія Зейкана в другому коліні - ймовірно, племінником. У наукових колах триває дискусія щодо його походження - одні припускають, що він родом із с. Карачин, що на Виноградівщині. Але заслуговує на увагу і той факт, що з 16 століття на території села Білки був угорський королівський маєток із власною печаткою, який вважався головною адміністративною одиницею та виконував нотаріальні обов'язки - серед людей мав назву "Корачонь". У будь-якому разі для поїздки на навчання І.О.Зей-кан повинен був мати офіційні документи про

походження, які, ймовірно, і були видані Білківсь-ким королівським маєтком. Вищу освіту здобував у Відні, Празі та Регенсбурзі, де вивчав слов'янські мови, латинь, філософію. Перебуваючи в австрійській столиці, він звернувся в російське посольство з проханням взяти його на службу як перекладача. Документи засвідчили це так: "17 июля 1697 г. бил челом Великому Государю, а великим и полномочным послам подал челобитную студент Иван Зейкан, что ему быть при них великих и полномочных послах латинского языка в переводчиках..." У1698 році Зейкану було доручено переписати "набело по латыни" проект Карловиць-кого договору. Він добре володів угорською, німецькою і вивчав французьку.

При дворі Петра І Зейкан знаходився з 1698-го по 1727 рік як перекладач. Він працював поруч із видатними дипломатами Росії, які високо цінували його не лише як перекладача, але і як вченого, людину з широкою гуманітарною освітою. У1703-1721 pp. І. Зейкан суповоджував двоюрідних братів Петра І - Олександра та Івана Нариш-кіних - у наукових поїздках по Західній Європі - в Англію, Францію, Голландію, Італію та Іспайію. Разом із тим він і сам поповнював знання, доско-ало вивчив французьку мову. Як талановитого вченого-педагога, І. Зейкана запросили вихователем семирічного онука Петра І - Петра II.

Переходячи до сучасної історії, можна зазначити, що особливістю сучасного села Імстичово є те, що кожен 5 житель має прізвище Зейкан. Рід Зейканів нині можна зустріти в Києві й Будапешті, в Нью-Йорку та Москві. В їхньому колі - духовні особи та вчителі, творчі особистості й журналісти. Всього село нараховує 2900 жителів.

У 2004 році започатковано святкування Дня села на храмове свято Різдва Пресвятої Богородиці та вперше відзначалося 160-річчя сільської печатки. Сьогодні в бібліотеці с Імстичово зібрано багатий матеріал про історію села та відомих людей, базою якого є минуле місцевих родин.

Денис ДОБРА
15 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 1
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 1
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 4
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
02:18
На Тячівщині жителі Дубового вийшли на попереджувальну акцію через ями в центрі селища
01:55
На Закарпатті мобільні групи перевірятимуть на кордоні з Угорщиною посилки заробітчан (ДОКУМЕНТ)
01:25
На Закарпатті обговорили проєкт "Мале карпатське коло"
01:14
Угорщина повідомила, що відтерміновує відкриття пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні зі свого боку
18:00
/ 3
Угорщина погодила відкриття 4 пунктів пропуску на Закарпатті
17:53
/ 1
Останній дзвоник відсвяткували дистанційно у школах Закарпаття
16:29
/ 1
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 2
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 5
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
» Всі новини