У нас знову з’явився демократичний шанс

Результати виборів, що відбулися в Україні, викликають подвійне враження. З одного боку, вони пройшли доволі толерантно й демократично, підтвердили європейський вибір держави й покарали політичну зраду, що і треба було довести. З іншого – незаперечну перемогу здобули відверто популістські гасла – й виконати навіть половини з обіцяного буде вельми проблематично.

У нас знову з’явився демократичний шанс

Навіть «Наша Україна – Народна Самооборона» вдалася до невластивого їй загравання з виборцями, і проводити в таких умовах серйозне реформування фактично не буде кому. Тим паче, що нові президентські вибори не так уже й далеко і забути про це головні політичні гравці не мають можливості.

Однак і тримати країну в підвішеному стані також ризиковано, особливо для демократичного табору, бо 2009–2010-го ні Президенту Віктору Ющенко, ні Прем’єру Юлії Тимошенко йти на вибори з гаслами опозиції не доведеться, а це при загалом інфантильному виборі, до якого схильний український виборець, несе додаткові загрози.

То на що може розраховувати демократична коаліція, яка за всіма ознаками повинна бути створена найближчим часом? Тобто розклад Президент – Віктор Ющенко, Прем’єр – Юлія Тимошенко, Голова Верховної Ради – Володимир Литвин при близько 250 депутатах є найбільш оптимальним і питання залишається в затвердженні уряду, який, як відомо з попередніх домовленостей між БЮТ та НУ-НС, повинен формуватися 50 на 50 включно з головами місцевих адміністрацій. То яким же кадровим потенціалом володіє кожна з цих сил?

При всій харизматичності Юлії Тимошенко її команда не може похвалитися надлишком мене­джерів державного рівня. Власне, з «Батьківщини» цим критеріям відповідають хіба Олександр Турчинов та Григорій Немиря. За створення громадського телебачення повинен був би взятися Андрій Шевченко. Досить проблемною є фігура Йосипа Вінського, якому з морального погляду Юлія Тимошенко мала б запропонувати доволі високу посаду, але як реформатор Йосип Вікентійович явно не вписується в ліберальні принципи «Нашої України» та «Реформ і порядку». Власне, доволі суттєво кадровий потенціал БЮТу підтримує якраз остання партія. Віктор Пинзеник, Сергій Те­рьохін, Сергій Соболєв, найвірогідніше, складуть основу фінансово-економічного блоку уряду, а Микола Томенко очолить гуманітарний блок. На мі­ністра охорони здоров’я цілком прийнятна фігура Сергія Шевчука.

«Наша Україна – Народна Самооборона» загалом претендуватиме на силовий і зовнішньо­політичний блок, і Юлія Тимошенко, найімовірніше, з цим погодиться. Юрій Луценко обіцяв своїм виборцям узяти під контроль МВС, Міністерство юстиції, Генеральну прокуратуру і, думається, Юлію Тимошенко поки що це буде влаштовувати. У зв’язку з цим будуть розглядатися прізвища Володимира Стретовича та Миколи Оніщука. У квоті Президента залишаються Міністерство оборони та іноземних справ і, мабуть, Анатолій Гриценко та Арсеній Яценюк збережуть за собою посади. Найвірогідніше, Президент захоче безпосередньо впливати й на культурницький блок уряду, що є його людською та політичною пристрастю. Можливо, якісь міністерства чи принаймі місцеві адміністрації віддадуть блоку Литвина. Однак най­більшою загрозою уряду може стати непомірна авторитарність та амбіційність самої Юлії Тимошенко. Це загалом подобається виборцям, які прагнуть перекласти відповідальність на цілком кон­кретну людину, але це може увійти в жорстоку суперечність із об’єктивними  законами, й суб’єктивність підходів може зіграти з нашими демократами лихий жарт. Скажімо, чи захоче самодостатній Анатолій Гриценко забавлятися в ігри, що викликають загрози розвалу армії, – велике питання. І таких проблем в економічній, комунальній сфері виникатиме багато.  Доволі мудро й перспективно було залучити до уряду також професіоналів з протилежного табору. Хай і не на умовах коаліції, а в індивідуальному порядку. Це б було знаком до будівництва мосту між Сходом та Заходом, який однаково рано чи пізно доведеться будувати.

В обласних адміністраціях також перестановки залежатимуть від результатів виборів та, можливо, професійних здобутків. На Закарпатті,  єдиній області, де перемогу здобула «НУ-НС», великих змін, найвірогідніше, не буде, хоча конфігурація коаліції в обласній раді, напевно, за­знає змін. Ло­гічно би було залучити БЮТ до реальної влади на рівні області та районів, але для цього також треба, крім амбіцій, мати й необхідне кадрове забезпечення. В усякому разі в України знову з’явився демократичний шанс, і втратити його на догоду особистим амбіція було б злочином перед громадою, яка, можливо, ще й не достатньо доросла, але розвивається у правильному напрямку.

Віктор Пащенко, "Старий Замок "Паланок", Мукачево.нет
04 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
14:26
/ 1
Сивохо звільнили з РНБО
14:12
/ 2
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
13:37
/ 3
В Ужгороді встановили спеціальні станції для прибирання за собаками
00:57
На 22.00 неділі в Україні 475 випадків коронавірусу, 10 летальних – МОЗ
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 13
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 11
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:56
На час карантину місцеві ради на Закарпатті запроваджують засідання у режимі онлайн
14:21
В Україні 97 випадків захворювання на коронавірус
13:55
/ 3
У Мукачеві для медичних працівників запустили спецрейси
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
14:20
/ 4
Аваков анонсував жорсткіші обмеження, наполягає на "повному карантині"
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
» Всі новини