Нові норми регулюють питання виплат пенсіонерам, які працюють на "спеціальних" посадах. Зокрема це стосується державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів тощо.
«Внесені до 14 "пенсійних" законів зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена. Водночас, пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на "спецпосаді" та отримувати заробітну плату, чи звільнитись з посади і отримувати пенсію», - поінформувала посадовець.
Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та учасників АТО. Всі вони на будь-якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі.
Пенсіонери-"науковці", які працюють на "спецпосадах", зможуть одержувати 85 відсотків належної їм пенсії, а в період роботи на інших посадах (роботах) – 85 відсотків призначеної наукової пенсії.
«Зазначені нововведення стосуватимуться 890 закарпатців, які отримують пенсію, призначену згідно спецзаконів та перебувають у трудових відносинах, із них 57 осіб - працюють на "спецпосадах",- зазначила Анастасія Юріївна.
Також, за її словами, на обліку перебувають 476 пенсіонерів, які отримують пенсію, обчислену згідно з Законом «Про наукову та науково-технічну діяльність». З них 264 – працюють.
Щодо порядку виплат іншим категоріям працюючих пенсіонерів, для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Це стосується лише тих громадян, розмір пенсії яких перевищує 1423 гривні.
«Пенсії, які призначені в розмірі менше цієї суми, працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423 і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85 відсотків, розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423- гривень. Ця норма діятиме до 1 січня 2016 року», наголосила головний «пенсійник» краю.
Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій та членів сімей військовослужбовців, пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру. У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі "спецпосад", виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.
З першого квітня змінюються і умови призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.
По-перше, поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах, а також поетапно змінюватиметься загальний стаж роботи для призначення таких пенсій.
По-друге, також поетапно змінюватиметься тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років.
«При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними. Наприклад, вчитель, або лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм правом та призначити пенсію за вислугу років», - пояснила Анастасія Юріївна і зазначила, що обмеження по виплаті пенсій особам, які отримують пенсії по втраті годувальника на дітей та працюють, застосовуватися не будуть.
Насамкінець Анастасія Пентек розповіла про оподаткування пенсій, розмір яких перевищує три мінімальні заробітні плати - 3654 гривень.
«З квітня змінюється порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Наприклад, якщо розмір пенсії становить 5 тисяч гривень, то спочатку визначається 85 відсотків від основного розміру пенсії – 4250 гривень. Після цього проводиться утримання податку на доходи фізичних осіб та утримання військового збору з тієї частини пенсії, яка перевищує межу в 3654 гривень», - роз’яснила А. Пентек.
Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА