Закарпаття: Часлівецька школа-інтернат стала рідним домом

Так, в Часлівецькій школі-інтернаті панує та сама атмосфера, що і в сім'ї: тепло, затишно, смачно годують. Скажу відразу, що в дітей, які волею долі опинилися тут, цього всього і не було б, в їх рідних родинах, бо таких подекуди взагалі нема. їх матері ще в пологовому будинку письмово засвідчили, що відмовляються від своїх дітей.
Родіону Донову з Ужгорода, Маргариті Горват з Берегова, Ігорю Кузьменку з Виноградова так і не пощастило зазнати материнської ласки. Ті з легким серцем віддали їх під опіку держави.

Що ж, держава опікується такими дітьми, і непогано. Директор школи-інтернату Михайло Михай-лочко розповів, що на кожну дитину на харчування тут виділяється 16 гривень. Діти забезпечені всім необхідним. Школу обслуговує штат - 87 осіб, 20 з них вихователі.

Сам Михайло Іванович працює тут вже 26 років, 7 з них - директорує. Спеціаліст високого класу, добра та чуйна людина, він близько до серця сприйняв долю кожного вихованця школи. 75 відсотків їх - діти ромів. До всіх ставиться, як рідний батько. Розуміє, що як би добре не буЛо в школі-інтернаті, в рідній сім'ї дітям мало б бути краще. Звичайно, якщо це порядна сім'я. Схвалює Михайло Іванович створення сімейних будинків. Болить йому лише те, що на дітях дехто робить бізнес.

Якщо названі батьки переслідують лише бізнесові інтереси, то не хотів би віддати своїх вихованців у такі сімейні будинки.

Педагогічний колектив школи постійно працює над удосконаленням змісту освіти і виховання, розвитком в дітей мотивації інтересу до навчання і праці. З цією метою вівся пошук інноваційних підходів, запроваджувалися нестандартні уроки, виховні заняття. Виготовлено різноманітний дидактичний матеріал і картки, таблиці, схеми, алгоритми, кросворди, чайнворди, тести, технологічні карти.

Дітей у школі-інтернаті організовано на пошукову діяльність, поглиблення знань з додаткових дру-кованихта інформаційних джерел, довідників, газет, журналів, художньої літератури.

Діти називали нам педагогів Мар'яну Каршаї, Етелу Куліс, Катерину Стрижак, Тетяну Артемовську, Олену Яцків, Оксану Спасюк, Василя Гецка, Еміла Товта, Олену Крайниковець, Марію Соханич, Ліну Гон-дорчин та інших, з якими їм дуже цікаво вчитися і спілкуватися. А Михайла Івановича, свого директора, називали всі без винятку.

У школі-інтернаті створено затишне середовище: тепло, багато квітів, сучасний інтер'єр, панує доброзичлива атмосфера, хороший психологічний клімат. Вочевидь, дуже важливо, що відсутня плинність кадрів. Протягом останніх років всі

випускники закладу влаштовані на роботу. Через благодійні фонди більшість з них забезпечуються соціальним житлом. Жодна дитина не залишається без допомоги і підтримки. Але, якщо правду казати, то лише поки вчиться у школі.

Діти поступають сюди різні. З деякими треба добряче попрацювати логопеду і психологу. У початкових класах робота спрямована на виправлення звуковимови. Вже у 5-6 класах більша робота проводиться з розвитку практичного вміння використовувати набутий словниковий запас.

Ми не раз були на різних святах, які в школі-інтернаті проводяться дуже цікаво. Це і свято Першого дзвоника, День учителя, День здоров'я, спортивне свято, Різдвяний вертеп тощо. Часлівецька школа-інтернат - не якийсь закритий заклад. Діти тут вільно ходять по селу, спілкуються з ровесниками, беруть участь у різних сільських заходах.

Учнівська художня самодіяльність - хор, сольні виступи, тріо, квартет відомі далеко за межами району. Вихованці школи стали призерами Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Звичайне диво», а також в огляді-конкурсі художньої самодіяльності шкіл-інтернатів та дитячих будинків області, що проходив під девізом «Твоя доля - в твоїх руках».

Не обійшовся без цих самодіяль-них артистів і районний огляд

художньої самодіяльності. Йосип Горват, Руслан Горват, Руслан Гога, Шандор Ковач виступали на огляді за село Часлівці.

Все у школі-інтернаті добре, але директор стурбований тим, що все таки слабий соціальний супровід дітей далі, після школи. Нема соціального гуртожитку. Якщо потрапить випускник такої школи у місця позбавлення волі, то повернувшись, йому ніде йти. В області це проблемне питання. Потім ще одне. Дивує, що в таких школах-інтернатах гості здебільшого нетрадиційної віри, з різних сект. А чому не приходять з православної, греко-католицької, римо-католицької церков?

Турбує директора і статус його вихованців. Вони вважаються повноцінними, не інвалідами. Отже, ніяких пільг, пенсій не мають. Але коли влаштовуються на роботу, то до них ставляться як до розумово відсталих. Проблем у таких дітей дуже багато, і лише до повноліття ними опікуються, як належить, у школі-інтернаті.

Перед вчителями, вихователями Часлівецької школи-інтернату треба, як то кажуть, зняти капелюха. Школа замінила дітям сім'ю. А в директора Михайла Михайлочка є і своїх двоє дітей. Син Михайло пішов батьковою стежкою, закінчує Київський національний університет ім. Драгоманова. Стали для директора рідними і діти, які виховуються у школі-інтернаті, яку він очолює.

Марія Підгорна, "Вісті Ужгородщини"
01 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

13:37
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
10:57
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Зацариніним Фото новина
21:30
У четвер у Росішці на Рахівщині попрощаються з Героєм, політв'язнем Іваном Мироном, що помер на 97 році життя Фото новина
18:06
/ 8
У Мукачеві за участі голови ОВА і мера відкрили 112-й в Україні McDonald's Фото новинаВідео новина
18:43
З російського полону повернулися п’ятеро закарпатців
11:15
/ 4
У Волосянці на Ужгородщині проведуть в останню дорогу Юрія Швайку, що поліг ще торік у серпні на Харківщині Фото новина
23:54
/ 6
ВІДЕОФАКТ. Біля Мукачева трасою Київ – Чоп гуляв лось
» Всі новини