Про це повідомляє Bloomberg.
Нинішнє падіння цін на нафту – найбільше з часів фінансової кризи 2008 року і може обернутись не менш серйозними наслідками на фінансових ринках, ніж 30 років тому, коли обвал цін призвів до мексиканської боргової кризи і розвалу Радянського союзу.
При цьому падіння цін може продовжитись. Зокрема, для виробників сланцевої нафти з США ціна $40 за барель і нижче не є критичною і покриває денні витрати на видобуток.
Міжнародне енергетичне агентство оцінює, що видобуток на родовищах Баккенівської формації, яку прагнуть витіснити країни ОПЕК, стане нерентабельним за ціни в $42 за барель.
При цьому, за даними Міжнародного валютного фонду, Кувейту, Катару і ОАЕ для бездефіцитного бюджету достатньо ціни близько $70 за барель, тоді як Іран потребує ціни $136, Венесуела і Нігерія - $120, а РФ — $101 за барель.
"Росія виглядає особливо вразливою. Падіння цін на нафту в 1997-98 роках було одним з факторів, які призвели до дефолту в РФ у 1998 році", - сказав аналітик Danske Bank Алан фон Мерен.
При цьому видання зазначає, що нафта і газ становлять 68% російського експорту і 50% федерального бюджету, а Росія і так вже втратила цього року $90 млрд своїх валютних резервів, щоб зупинити падіння рубля, спричинене західними санкціями, введеними у відповідь на агресію РФ щодо України.
Нагадаємо, 1 грудня нафта марки Brent впала до рівня $68 за барель.
Рішення ОПЕК від 27 листопада не скорочувати обсяги видобутку нафти вже спричинило значне падіння цін. Протягом дня котування на нафту впали до рівня $71,5, а згодом пробили психологічно важливий рівень у $70.