«Особисто я не користуюся безкоштовними депутатськими перельотами. Літати до Києва доводиться часто. Тому, питання вартості квитків для мене, як і для багатьох українців, теж актуальне.
Як і більшість з вас, мене не влаштовує ситуація, за якої квиток з Києва до Львова в рази дорожчий, ніж лоу-кост з Києва до Будапешта. Я вже мовчу, про те, що у Європі внутрішні авіаперевезення дешевші, ніж у нас залізничне сполучення. І мене теж обурювало те, як влада Януковича вперто виступала проти підписання Україною «Відкритого неба», – розповідає нардеп.
«Якщо пригадуєте, то одразу після Майдану це питання було одним із головних, на якому уже нова, демократична влада заробляла бали. Доходило до того, що підписання «Відкритого неба», після якого на наш ринок мали зайти лоукости, уже мало не формальність і буде вирішено ще цього року. Потім це питання по трохи зникло з порядку денного.
Тому, вирішив поцікавитися в керівництва уряду – в чому проблема, чому авіаперевезення в Україні залишаються одними з найдорожчих у Європі, і коли планується обіцяне здешевлення. У відповідь отримав класичну відписку з Мінінфраструктури – три сторінки про залізницю і кілька абзаців про тенденції ринку авіаперевезень та норми законів, які регулюють ціноутворення. Жодного слова про реформування галузі, як і жодної згадки про «Відкрите небо» в тексті відповіді не знайшов. Таке враження, що розмов про це ніколи не було і країну знову перенесли на рік назад – у ті часи, коли влада вбачала у «Відкритому небі» загрози для монополістів, а не можливості для громадян», – констатує В.Балога.
льотчик 2014-11-12 / 22:33:12
Ти не розумієш, бо ти ідіот. ЦЕЙ пише, щоби таких як ти не грабували олігархи
михайло 2014-11-12 / 20:57:18
Я не розумію , в країні економічна криза, майже дефолт, ціни зросли в 2 рази, долар з 8 до 17, бензин з 10 до 17, а цей пише про я4ісь авіа3витки?