Потяг Київ - Рахів пропонують "продовжити" до Трансильванії, Будапешта, Братислави, Відня та Праги

Через Рахів пролягає найкоротший залізничний шлях із Києва, Галичини та Буковини до Трансильванії, Будапешта, Братислави, Відня та Праги

Потяг Київ - Рахів пропонують "продовжити" до Трансильванії, Будапешта, Братислави, Відня та Праги

Проблема відновлення руху транскарпатських пасажирських потягів через українсько-румунський кордон у географічному центрі Європи, порушувалась неодноразово у центральних та регіональних засобах масової інформації (зокрема, статті Федора Гамора у газетах «Старий замок» 23 травня 2002 р.; «Голос України» 11 червня 2014 р. та 16 липня 2014 р.; інтернет-виданні «Закарпаття онлайн» 2 червня 2014 р. і 4 серпня 2014 р. й інших).

До цієї ідеї схвально поставився Генеральний директор Укрзалізниці Борис Остап’юк, під час зустрічі з ініціативною групою з питань відкриття руху потягу «Київ-Рахів» 4 липня 2014 р.

Нового розвитку ця тема набула, під час урочистостей 4 серпня ц.р. у Рахові, із нагоди прибуття першого рейсу потягу Київ-Рахів, під час яких Генеральний консул Румунії у Чернівцях Елеонора Молдаван, повідомила, що вона, уже попередньо обговорювала проблему відкриття залізничного сполучення через Рахів з європейськими  країнами, із Генеральними консулами Угорщини та Словаччини.

А на робочій зустрічі, цього ж дня, за участі Елеонори Молдаван, голови Рахівської районної державної адміністрації Ірини Вербіцької, Рахівського міського голови Ярослава Думина,  директора Івано-Франківської дирекції Львівської залізниці Ярослава Лучко, начальника служби пасажирських перевезень Львівської залізниці Богдана Яворського та ініціативної групи із відкриття руху пасажирського потягу за маршрутом Львів-Рахів-Клуж-Напока та Київ-Рахів-Клуж-Напока, було досягнуто домовленості щодо проведення українсько-румунської  робочої наради зацікавлених сторін із питань відкриття залізничних пасажирських перевезень через станцію Рахів до Румунії та Ужгорода.

У цьому контексті, пропонується також розглянути  питання щодо вивчення можливостей відновлення історичного руху прямого  пасажирського потягу (який їздив в дорадянські часи) за маршрутом Рахів  – Будапешт – Братислава – Прага (через станції Валя Вишеулуй – Сату Маре – Дебрецен), та здійснити реконструкцію ділянки залізниці, із встановленням додаткових залізничних колій  європейського стандарту (завширшки 1435 мм), на перегоні Рахів – Валя Вишеулуй протяжністю біля 20 км (або встановлення пристрою «SUW-2000»).

Організація руху таких потягів, може відкрити  найкоротше та найзручніше залізничне сполучення Києва, Львова та Чернівців із Трансильванією і столицями Угорщини, Словаччини, Австрії та Чехії.

Крім того, є зацікавленість у відкритті сполучення за маршрутом Чернівці-Ужгород (через Рахів – Валя Вишеулуй та Тересву).

Дуже важливо, що для реалізації цих проектів уже створено необхідні передумови. Так, підписано відповідні Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Румунії в галузі залізничного транспорту (2004 р.) та   про пункти пропуску через українсько-румунський державний кордон (2006 р.). Відповідно до цих Угод, постановою Уряду України  № 629 від 12.05.2004 року прикордонний перегін Берлибаш – Валя – Вишеулуй визначено, для перетинання державного українсько-румунського кордону залізничним транспортом, а також передбачено, що рух українських транзитних потягів на ділянці залізниць Румунії (державний кордон - Валя Вишеулуй – Сигетул – Мармациєй – Кимпулунг ла Тиса – державний кордон) визначається угодою між залізницями обох держав. Українську станцію Берлибаш та відповідно румунську станцію Валя Вишеулуй визнано прикордонними станціями. А іншою Постановою Кабінету Міністрів України № 1445 від 18.10. 2006 року затверджено «Ділове - Валя Вишеулуй» пунктом пропуску через українсько-румунський державний кордон.

Переконаний, що налагодження  запропонованих маршрутів руху потягів, відновить, по-перше, історичну роль міста Рахова та транскарпатської залізниці на цій ділянці, як стратегічно важливих для України залізничних воріт до Європи. По-друге, створить сприятливі умови для поїздок на відпочинок у Карпати для багатьох чеських, угорських та інших європейських туристів - любителів дикої гірської природи, історичних та культурних пам’яток Закарпаття, Галичини та Буковини. По-третє, цей маршрут може стати особливо важливим для  тисяч заробітчан із Західної України, які працюють в Чехії та інших європейських країнах. І на кінець, можна з оптимізмом прогнозувати, що ці маршрути  будуть рентабельними і матимуть достатньо високий рівень «заселеності» пасажирами.

Але найголовніше,  реалізація цього проекту активізує, в контексті підписання Україною  Угоди про Асоціацію з Євросоюзом, поглиблення транскордонного співробітництва в Карпатському Єврорегіоні. Крім того,безумовно стимулюватиме туристичний бізнес та  сталий розвиток прилеглих територій,  а значить позитивно впливатиме на переорієнтацію економіки Українських Карпат на екологічно безпечні види господарювання, зменшення вирубок лісів у горах, і в такий спосіб опосередковано сприятиме збереженню унікальних природних та культурних цінностей цього краю, зокрема букових пралісів Карпат, які є складовою частиною українсько-словацько-німецького об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини».

Проблему відкриття руху пасажирських потягів через Рахів до Румунії, Будапешта, Праги та Ужгорода  передбачається обговорити на робочій нараді, проведення якої організовує, відповідно до попередніх домовленостей, ініціативна група та виконком Рахівської міської ради 4 вересня ц.р. у  Рахові.

Для участі в цій важливій нараді запрошуються Генеральні консули Румунії, Угорщини, Словаччини та Чехії в Чернівцях, Ужгороді та Львові, повноважні представники прикордонних залізниць, відповідних митних та прикордонних служб, керівники  органів державної влади та місцевого самоврядування зацікавлених країн.

За результатами наради пропонується підписати протокол намірів, з  визначенням конкретних заходів щодо організації руху цих потягів , виконавців та термінів реалізації наміченого.

Федір Гамор, член ініціативної групи, професор, заслужений природоохоронець України, для Закарпаття онлайн

20 серпня 2014р.

Теги: поїзд, Рахів

НОВИНИ: Соціо

16:10
У Видричці на Рахівщині запрацювала місцева пожежна команда
13:24
Упродовж тижня на Закарпатті на гострі респіраторні інфекції захворіло 7 610 осіб
11:40
/ 1
Дикі лісові коти облюбували Чорну гору на Виноградівщині
11:36
В Ужгороді представлять спільну українсько-словацько-румунську виставку "Весільне вбрання"
09:13
Змагання з катання на тазиках провели на Великоберезнянщині
01:22
/ 3
На фестивалі млинців в Ужгороді учасники змагалися за "Золоту палачінтовку"
00:37
/ 8
У Мукачеві також вшанували пам'ять "афганців"
14:09
Понад пів мільйона гривень зібрали цьогоріч в рамках акції "Серце до серця" на Закарпатті
13:36
/ 6
В Ужгороді відбулися урочистості до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниці виведення військ із Афганістану
12:03
У Виноградові розробляють Стратегію розвитку міста та Виноградівської міської ОТГ
09:52
Майже 700 тисяч гривень виділили в Ужгороді для забезпечення містян інсуліном
09:44
/ 1
У Мукачеві відкрили нову амбулаторію медичного центру "Сім’я"
21:30
/ 3
Слово про Семена Панька
15:13
/ 1
ФОТОФАКТ. В обласному центрі стартувала "Ужгородська палачінта"
15:05
У центрі Ужгорода вітали з Днем Валентина
12:16
/ 1
В Ужгороді провели громадські слухання з обговорення містобудівної документації
09:49
/ 3
Два фестивалі млинців стартують сьогодні в Ужгороді
09:47
/ 9
В Ужгороді дискутували, чи варто вживати фемінітиви
01:51
/ 6
Найпопулярнішим рейсом Укрзалізниці в 2019-му був поїзд Ужгород - Лисичанськ
18:09
З понеділка у закладах освіти Мукачева відновлюється навчання
16:49
В Ужгороді за 11,5 млн грн відремонтують фасад СБУ та сквер Героїв Майдану
16:38
Ще на тиждень продовжили карантин у школах Чопа
16:04
/ 6
В Ужгороді ізолювали громадянина Китаю, що самостійно звернувся до інфекційної лікарні
15:53
/ 1
В Ужгороді перевіряли, як водії реагують на спецсигнали поліцейських та "Швидкої"
15:38
У ЦНАПі Мукачева вже надають понад 300 адмінпослуг
» Всі новини