Завдячуючи небайдужим друзям-митцям, ім’я майстра потужно увірвалось у сучасний культурно-мистецький простір. Серед них Олександр Мондич, Анжела та Михайло Мани, Мар’яна Берец-Скоропад, Мирослава Грибовська, Наталія Сіма, Оксана Гаврош, які об’єднавши свої зусилля, влаштували цю виставку. Відзначу, що це далеко не перша їхня акція, спрямована на відкриття та популяризацію творчості Яна Пашка, що вразила багатьох шанувальників мистецтва Ужгорода і не тільки, які мали нагоду відкрити для себе його непересічний талант.
Яскравий представник покоління шестидесятників працював пліч-о-пліч з класиками крайової школи живопису, серед яких Юрій Герц, Іван Ілько, Антон Шепа та інші митці, які зробили вагомий вклад у мистецтво не тільки Закарпаття, а й України. Особливо теплі й дружні відносини у нього склалися з Федором Манайлом, який мав великий і помітний вплив на формування світогляду Яна Пашка, багато в чому визначив його творчий шлях. Це помітно в роботах, створених у 70-х роках і об’єднаних у серію “ Етнографія мого краю” та в інших більш пізніх творах. З Манайлом їх об’єднує система образотворення, що базується на гіперболізації, стилізації та міфологізації світу, а також колорит живописних робіт та певні композиційні прийоми.
Всевишній наділив Яна Пашка філософським складом розуму, доброю вдачею, багатогранним талантом, що легко читається в його творах, які спонукають нас до філософських роздумів про життя, дарують позитивні емоції, роблять цей світ добрішим і кращим. У доробку майстра понад півтори тисячі робіт, що увійдуть, без сумніву, у золотий фонд образотворчого мистецтва краю. Впевнений, що у недалекому майбутньому він займе належне йому місце в одному ряду серед основоположників закарпатської школи живопису.
Володимир Мишанич для Закарпаття онлайн