Таку оцінку ситуації навколо кордону України у зв'язку з високою концентрацією збройних сил Росії дав журналістам директор кризового центру Верховного командування військовими силами НАТО в Європі (SHAPE) бригадир Гаррі Дікен (Gary Deakin, Великобританія) в четвер у штаб-квартирі SHAPE, розташованій в Монсі (Бельгія).
"Моя оцінка така, що ці сили мають можливості та знаходяться в стані високої готовності. Вони розташовані близько до доріг і засобів зв'язку, у них є ресурси швидко рушити в Україну, якщо буде наказ", - сказав Дікен.
Відповідаючи на запитання, за який проміжок часу ці підрозділи можуть вторгнутися в Україну, бригадир констатував, що відповідно до "наших підрахунків" - 12 годин з моменту ухвалення рішення на найвищому рівні.
Разом з тим, про такі наміри нічого не відомо.
"Я б описав це як загрозу можливостями - без сумнівів, можливості є. Але ми не впевнені у намірах росіян", - сказав представник SHAPE.
Говорячи про можливе просування російських підрозділів до Придністров'я, Дікен підкреслив, що "якщо оцінювати ці підготовлені сили, то, без сумнівів, вони можуть завдати удару по східній Україні і потенційно вони можуть йти далі в напрямку Одеси та згаданого вами місця".
"Так, можливості є, але ми не знаємо, чи є наміри. Зараз все робиться для деескалації ситуації, створення умов для дипломатичного мирного вирішення", - додав високопоставлений військовий.
Відповідаючи на запитання про дії альянсу в разі просування російських військових підрозділів в Україну, Дікен пояснив, що в цьому випадку дії НАТО будуть спрямовані на забезпечення поінформованості про ситуацію і на гарантування безпеки союзників.
При цьому він підкреслив, що заходи альянсу "спрямовані на союзників, на колективний захист".
"Я не припускаю, що ми дислокуємо підрозділи в Україні", - сказав Дікен.
При цьому директор кризового центру назвав присутність російських підрозділів поблизу українського кордону "реальним дестабілізуючим фактором".
"Я стурбований, бо це дуже здібні сили, які дестабілізують ситуацію, і наші союзники нервують, і стурбовані через загрозу", - повідомив він, додавши, що відповідно до оцінки станом на сьогодні прямої загрози території НАТО з боку Росії немає.
У цьому зв'язку Дікен поінформував, що, відповідно до очікувань, Північно-атлантична Рада вже в найближчі тижні обговорить пакет заходів, спрямованих на збільшення підтримки союзників.
"Заходи будуть пропорційні загрозі та полягатимуть у гарантіях та сильному сигналі", - уточнив він, підкресливши, що відповідне рішення про пакет заходів буде ухвалюватися політичним керівництвом.
"Все, що ми будемо робити, буде зроблено виключно в законодавчих рамках", - додав високопоставлений військовий.
Бригадир також повідомив, що, відповідно до оцінки SHAPE, Росія почала нарощувати свою присутність на кордонах з Україною одночасно з подіями в Криму, і їхня кількість наразі оцінюється від 35 до 40 тисяч. При цьому Дікен не виключив, що зміцнення російського флоту в Криму "може бути загрозою для України".
Інтерфакс-Україна