Чотири пари дверей, що їх різною мірою було пошкоджено в ході захоплення Закарпатської ОДА, відправились на реставрацію, якою займатимуться майстри кузні «Ковальський двір». Як повідомив Закарпаття онлайн представник підприємства пан Роман, дверям повернуть їх колишній вигляд, запланована виключно реставрація із відродженням автентичності цих елементів пам’ятки архітектури. За його словами, робота над відновленням першої пари дверей вже майже завершена, майстри взялись над роботою всього над чотирма поламаними дверима.
«Наразі в роботі задіяно троє майстрів, ми забрали четверо дверей. Двері нестандартні, зроблені з окремих частин, без зварювання, з кольорових металів – латуні. Непошкоджені двері не забирали, лише деталі з них, що потребують відновлення, наприклад, ручки. Зараз розбираємо двері на шматки, одні вже майже завершили реставрувати», – розповів майстер.
За його словами, остаточну вартість реставрації можна буде визначити, як будуть складені акти пошкоджень. Тоді ж офіційно мають будуть укладені договори на виконання робіт із замовником. Пан Роман зазначив, що з першими з чотирьох відновлених дверей завітають на зустріч із замовником, швидше за все, вже завтра, у п’ятницю. Тоді ж представлять кошторис запланованих робіт. «Якщо замовника влаштує сума, підпишемо договір. Якщо ж ні – відмовимось від подальшої співпраці, і просто подаруємо ці перші реставровані двері», – зазначив майстер.
Над поверненням дверям їх автентичності наразі, безумовно, працюють одні з кращих народних майстрів Ужгорода. Це підтвердив і голова спілки ковалів Закарпаття «Клепачі» Сергій Тяско, і фаховий мистецтвознавець Михайло Сирохман.
От тільки, як і пів року тому, попри торжество революції і трансформацію свідомості народних мас, місцеві владоможці й надалі намагаються працювати за старими схемами – непрозоро, без дотримання необхідних процедур, при відсутності оприлюднення відомостей про те, хто працює над майном, що по факту належить громаді, і в який спосіб та з яких джерел фінансуватимуться зазначені роботи.
Здавалось би, саме зараз – якраз той момент, коли саме час починати оновленій владі працювати по-новому, під контролем і підзвітно громаді. Однак, наразі, здається, старі звички функціонерів при владі все ще, на жаль, беруть гору.
Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн