«… І доки в римах Заповіту
Вогонь поезії не згас
Той рух до сонця не спинити
Бо зветься сонце те – Тарас».
Ю.Рибчинський
Театралізоване дійство «Перехрестя Тарасової долі», присвячене 200-річчю з дня народження Великого сина українського народу Т.Г.Шевченка в якому висвітлені дитячі та юнацькі роки вже другий тиждень, майже щодня, відбувається на сцені Закарпатського обласного державного російського драматичного театру. Ця вистава є спільним проектом «Зразкового» дитячого театрального колективу «Росинка» дитячої школи мистецтв № 2 (координатор проекту Маріанна Кешеля – директор школи); сценічна редакція та постановка лауреата обласної театральної премії ім.братів Шерегіїв, завідувачки театрального відділу ДШМ № 2 Вероніки Тищук та провідні актори Російського драматичного театру (головний режисер театру – Євген Тищук та керівник театрального проекту – заслужений діяч мистецтв України – Юрій Шутюк).
За годину вистави минає на сцені все життя Кобзаря – від народження до юних літ зрілості і становлення його як великого митця. Простір сцени продовжується у глядацькій залі а велика куліса, що нагадує обгорілий аркуш паперу з окремими рядками Тарасових поезій створює дивовижно-зачарований настрій глядацької зали. Цікавим режисерським прийомом є поєднання у виставі думок сучасних молодих людей з далеким минулим, яке підсилюється не тільки віршами Кобзаря, а й його малюнками.
Постать матері з Тарасиком на руках переносить глядача в ту «похилу хату край села» де молилась мама над Тарасиком, бо розуміла і боялась тієї долі, яка чекала її сина-кріпака (учень театрального відділу Андрій Федів та артистка театру Христина Мочані).
« І бог почув молитву ту,
І дав душі убогій силу,
І в руки хлопцеві вложив
Співецьку чародійну ліру»
Роль маленького Тарасика раз по раз змінюють учні середніх і старших класів театрального відділу, а юнацькі та зрілі роки поета прекрасно зіграли артисти театру Віктор Блажук та Петро Коваленко.
Значним доповненням спектаклю була музика (музичне оформлення Валентина Тютюнника). Це і ніжна колискова Тарасової мами ( до речі написана і виконана керівником дитячого театрального колективу «Росинка» Веронікою Тищук) і пісня «Не тополю» на сл. Т.Г. Шевченка у прекрасному виконанні викладачів ДШМ № 2 Катерини Могилевець та Олексія Тулюка; і відома пісня «Зоре моя, вечірняя» що мрійливо співали босоногі дівчата-кріпачки. А ще живий супровід незмінного концертмейстера , викладача Олександра Белошапки.
Хочеться побажати, щоб всі дітки та дорослі, що затамувавши подих споглядали дійство, запалили в своєму серці велику і світлу зірочку добра, любові і пам’яті про Великого українця, Великого патріота і Великого Кобзаря.
Л.Гайдукевич, завідувач музично-теоретичним відділом Мукачівської ДШМ № 2, для Закарпаття онлайн