Місто Пряшів є природним центром культурного, освітнього та релігійного життя русинів-українців на території сучасної Словаччини. Тут є греко-католицька і православна єпархії, тобто єпархії тих віросповідань, до яких зголошується більшість цього населення, тут діяли і діють різні культурно-національні установи та організації, були школи різних типів для дітей цієї національності. З них на сьогодні залишилися Об’єднана школа ім. Тараса Шевченка, кафедра україністики Філософського факультету та Інститут русинської мови і культури Пряшівського університету.
З 1945 року тут працював Український національний театр, який на початку дев’яностих років було перейменовано на Театр ім. О.Духновича. Вистави тут проводяться переважно на діалекті. У 1948-2003 роках тут працювала Українська студія Чехословацького радіо, згодом – Русинсько-українська редакція Словацького радіо. Пряшів був і є тим містом, де традиційно були розміщені редакції періодичної преси русинів-українців. Сьогодні українською мовою тут виходять газета «Нове життя», дитячий часопис «Веселка» та літературно-мистецький та публіцистичний журнал «Дукля».
25 жовтня 2013 року в місті Пряшів відбулася знаменна подія – відкрився Центр української культури. У залі гарної двоповерхової будівлі, яка розмістилася за адресою: м.Пряшів, вул.Янка Бородача,5, і яка була відремонтована з використанням коштів з єврофонду у рамках міжнародного проекту „Словацько-український культурний центр”, зібралися високоповажні гості: голова Пряшівського самоврядного краю Павол Худік, Міністр культури України Леонід Новохатько, заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Іван Качур, Посол України в Словаччині Олег Гаваші, Посол Словаччини в Україні Павол Гамжік, Генеральний Консул України в м.Пряшів Ольга Бенч, Генеральний Консул Словаччини в м.Ужгород Янка Бур’янова, заступник начальника управління культури облдержадміністрації Іван Канюка, завідуючий сектором міжнарождних зв’язків управління культури Іван Тужеляк, начальник відділу культури Ужгородської райдержадміністрації Леонтій Ленарт, голова Союзу русинів-українців Словаччини Петро Сокол, голова обласної культурно-освітньої організації „Матіца Словенска на Закарпатті” Йосип Гайніш, представники міністерств закордонних справ України і Словачини, і багато інших.
У своїх промовах виступаючі наголошували на велике значення Центру української культури як в плані словацько-українського культурного співробітництва, передусім на ділянці культури, так і в розвитку української культури в Словаччині. Передбачається, що Центр української культурибуде діяти як культурна установа, яка буде мати свій статут, керівні ограни, організаційну структуру. Центр буде служити місцевим русинам-українцям, всій українській національній меншині Словаччини. В Центрі заплановано проводити виставки картин,книжок, бесіди, круглі столи, зустрічі,змагання і т.п. Існує думка, що Центр української культури певним чином може покласти край певному застою на ділянці української культури і освіти і допоможе тій благотодній роботі, яку проводить Союз русинів-українців Словаччини.
«Вважаю, що сьогоднішня подія є важливим складником гуманітарного співробітництва між Україною та Словацькою Республікою. Зі свого боку хочу запевнити, що українська сторона і надалі докладатиме зусиль для створення на державному рівні належних умов для етнонаціонального розвитку української та словацької національних меншин», – підкреслив у своєму вітальному слові Міністр культури України Леонід Новохатько.
Також українська делегація на чолі з міністром культури взяла участь у роботі XII засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, повідомив Леонтій Ленарт.
Під час засідання сторони обмінялися інформацією про державну політику у сфері захисту прав осіб, що належать до національних меншин, і затвердили проект протоколу XIІ засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури.
Леонтій Ленарт, начальник відділу культури Ужгородської райдержадміністрації