Закарпатська наука також пройнялася проблемами влади й громади

Першим у країні комплексним дослідженням теорії і практики місцевого самоврядування з огляду на здійснюване нині реформування політичноїсистеми завідувач відділу Інституту держави і права імені В.М.Корецькою НАН України, професор Ірина Кресіна вважає видану в Ужгороді монографію декана юридичного факультету Закарпатського державного університету Петра Трачука "Місцеве самоврядування в Україні у контексті конституційних і демократичних реформ".

Петро Трачук
Петро Трачук
Позитивно оцінив монографію й суддя Федерального суду США Богдан Футей, який є почесним професором закарпатського вузу. Він, до речі, часто буває тут, виступає з лекціями. За його рахунок навчається один із студентів. Пан Футей був також одним із рецензентів монографії Петра Трачука.

У роботі висвітлено теоретичні й практичні проблеми реалізації функцій органів місцевого самоврядування в Україні, аналізуються аксіологічні основи теорії місцевого самоврядування, розкриваються основоположні принципи участі громадян у місцевому самоврядуванні, описано концептуальні проблеми становлення і розвитку муніципальної влади в Україні. Сформульовані й основні тенденції розвитку та вдосконалення механізму здійснення фукцій органів та проблеми розмежування повноважень між рівнями місцевого самоврядування.

Значну увагу приділено аналізу прав і свобод людини та громадянина, а також механізму їх реалізації у місцевому самоврядуванні. Цю тему П.Трачук почав розробляти ще кілька років тому в кандидатській дисертації і продовжив у згаданій монографії, яку, не виключено, захищатиме як докторську роботу.

Автор добре знає предмет дослідження. До переходу на науково-педагогічну роботу П.Трачук тривалий час працював у владних структурах: ЗО років віддав службі в органах внутрішніх справ (полковник міліціїу відставці), далі — секретар Ужгородської міськради, заступник голови обласної держадміністрації, заступник голови Ужгородської міськради. Кілька разів обирався депутатом міськради, заслужений юрист України. Його спостереження, роздуми, узагальнення і порівняння й лягли в основу монографії.

В Україні, відзначає дослідник, існує єдина система публічної влади, у якій можна виділити її автономні структурно-функціональні утворення, — державну владу та місцеве самоврядування. Ці види публічної влади тісно пов'язані між собою, оскільки в законодавстві закладено механізм їх взаємодії та співпраці.

Але Петро Трачук не тільки аналізує, а й пропонує. Зокрема, активніше запроваджувати європейські стандарти демократії, реформувати органи виконавчої влади центрального та місцевого рівнів, вносити назрілі зміни в адміністративно-територіальний устрій та місцеве самоврядування. У контексті перспектив розвитку регіональної політики, вважає автор, потребує перегляду одинадцятий розділ Конституції України з метою наближення його до європейських стандартів та розширення норм і принципів організації й функціонування органів місцевого самоврядування. Необхідно ухвалити закони про територіальний устрій України, про місцеве самоврядування громади, про місцеве самоврядування району, області, про місцеві податки та збори, а також переструктурувати бюджетну систему в Україні з метою посилення ролі й статусу інститутів місцевого самоврядування.

Важливою складовою громадянського суспільства є забезпечення свободи слова та незалежності засобів масової інформації. Отож, переконаний автор, не слід скидати з рахунку й захист національного інформаційного простору, створення нормативно-правової бази для забезпечення прозорості в стосунках власності у медіа-бізнесі, формування національної системи громадського мовлення як інформаційного гаранта української демократії. А ще — запровадження соціальних гарантій для журналістів, ухвалення нової редакції Закону України «Про інформацію» відповідно до стандартів Ради Європи.

Словом, визнаючи загалом прогресивний характер концепції місцевого самоврядування, закріпленої Конституцією України, автор монографії вносить слушні, науково обгрунтовані пропозиції та рекомендації, що могли б забезпечити формування дієздатних територіальних громад і оптимальне функціонування місцевого самоврядування в Україні відповідно до міжнародних стандартів локальної демократії. Втім, є у роботі й окремі упущення. Так, згадана професор Ірина Кресіна вказує на недостатню систематизованість багатого теоретичного матеріалу, який використав автор.

Попри це монографія «Місцеве самоврядування в Україні у контексті конституційних і демократичних реформ» може стати у нагоді науковцям і журналістам, державним і муніципальним службовцям, викладачам і студентам вузів, усім, хто цікавиться проблемами місцевого самоврядування. До висловлених у виданні думок, вочевидь, варто б прислухатися й тим, хто творить закони і знаходиться біля владного стерна.
Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
31 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

00:01
У ПП "Тиса" у вантажівці серед меблевої фурнітури виявили 1500 кг сирів та 153 кг консервів
16:54
/ 3
Угорщина: особливості ведення гібридної війни РФ
08:17
/ 22
Піти, щоб повернутись: ректор угорського інституту Ілдика Орос після відставки керує вузом у новому статусі (ДОКУМЕНТ)
12:49
/ 37
Депутати Свалявщини підписали листа про взяття на поруки депутата-"рекетира" Сацика
16:11
/ 11
На Виноградівщині голова райради може отримати повноваження "політично" звільняти директорів шкіл (ДОКУМЕНТ)
17:55
/ 48
Нардеп Лунченко ультимативно вимагає в Києві призначення "свого" голови Закарпатської ОДА
16:25
/ 12
Закарпаття понад усе: кому Будапешт доручить вести угорців на місцеві вибори
14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 5
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
23:11
/ 2
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 15
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 18
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
» Всі новини