Закарпаття—Угорщина: Спільна історія – спільні традиції добросусідства

Маєвом державних прапорів Угорської Республіки та України, куруцькими стягами та геральдичною символікою часів героїчного повстання мужніх куруців розквітла цього сонячного суботнього дня центральна площа старовинного селища Торпо, що поблизу угорсько-українського кордону.

Закарпаття—Угорщина: Спільна історія – спільні традиції добросусідстваСпільна історія – спільні традиції добросусідства Саме тут у рамках традиційного, вже VІ- го історико-фольклорного фестивалю куруців відбувалися головні події чергового Дня добросусідства Угорщини та України.

Вже зранку вулицями ошатного, по-святковому прикрашеного містечка гарцували на гарячих конях молоді нащадки курців у національному вбранні, скликаючи на свято мешканців Торпо та навколишніх сіл…

За доброю традицією торжества розпочалися урочистою літургією у древньому реформатському храмі, що височіє вже близько п’яти століть у центрі селища. У велелюдній церковній відправі разом з прихожанами також взяли участь голова загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області, депутат Парламенту Угорщини, доктор Іштван Фьюлоп та посланці Закарпаття: заступник голови обласної ради Василь Брензович і начальник головного управління з питань європейської інтеграції, зовнішньо-економічних зв’язків та туризму ОДА Ернест Нусер.

Відтак сотні мешканців Торпи, навколишніх сіл, офіційні гості з вінками і квітами зійшлися коло підніжжя пам’ятника видатному земляку, Томашу Есе, який очолив героїчне повстання куруців проти габсбурзької монархії у визвольній війні угорського народу 1703-1711 років.

На урочистому мітингу з нагоди Дня українсько-угорського добросусідства та фестивалю куруців, який відкрив мер Торпи доктор Бейло Келемен зі щирими словами до учасників торжества звернулися Іштван Фьюлоп та Василь Брензович, який, зокрема, зазначив: ця урочиста зустріч, що проходить в рамках уже традиційного добросусідства є особливою.

Адже напередодні на Закарпатті у старовинному Мукачівському замку "Паланок" відбулася офіційна зустріч перших осіб наших братніх держав: Президента України В.А.Ющенка та Прем’єр-міністра Угорщини Ференца Дюрчань, які разом взяли участь у відкритті виставки геніального живописця Європи, основоположника угорського реалізму Міхая Мункачі та провели двосторонні переговори.

Українсько-угорські перемовини на найвищому рівні стали ще одним переконливим свідченням суттєвої активізації наших давніх партнерських, добросусідських відносин, які нині виходять вже на вищий євроінтеграційний рівень.

Через те, що Угорщина три роки тому вступила до Європейського Союзу, Україна стала ближчою до ЄС, і не тільки у географічному відношенні. Практично одразу зросла інвестиційна зацікавленість українськими територіями, за короткий період значно зріс торговий обмін. Політика сусідства Угорщини вже здійснюється в рамках політики сусідства ЄС, цим самим сприяючи модернізації, зближенню України з Європейського спільнотою.

Сьогодні Угорщина займає перше місце за обсягами зовнішньо-торговельного обороту серед країн – партнерів Закарпаття, а за обсягами прямих іноземних інвестицій, що надійшли в економіку Закарпаття, Угорщина посідає четверте місце після США, Німеччини та Японії.

На сьогодні у нас в області нараховується 214 спільних українсько-угорських підприємств, обсяг інвестицій яких в економіку краю сягає майже 30 млн. дол.. США (10,6 відс. від загального обсягу інвестицій по області).

Те, що наразі Західний кодон України водночас є Східним кордоном ЄС стає важливим фактором. Тому потрібно, не гаючи часу, знаходити нові інструменти і механізми, які б сприяли перетворенню проблем, що постали з розширення ЄС, в можливості й переваги для наших сусідніх країн в рамках транскордонного та регіонального співробітництва за європейськими стандартами.

Тому сьогодні, як ніколи, постає нагальне завдання активізації процесу транскордонного співробітництва, розбудови інфраструктури, і найперше, – прикордонної, транспортної, –створення привабливого інвестиційного та підприємницького клімату, налагодження та плідної реалізації договорів про співпрацю з сусідніми територіями суміжних держав, зокрема, з Угорщиною.

Нині співробітництво між Закарпаттям та сусіднім регіоном Угорщини здійснюються на основі Угоди між Закарпатською ОДА та Загальними Зборами Саболч-Сатмар-Березької області, підписаної рівно рік тому саме в селищі Торпо, де ми нині знаходимося. І це, глибоко символічно!

До того ж успішно діють такі масштабні документи як:

- Концепція спільного розвитку прикордонних регіонів України та Угорщини;

- Концепція спільного розвитку прикордонних територій України, Угорщини та Румунії "Інтеррегіо";

а також в рамках Програми сусідства – діє і має певні напрацювання "Стратегія "Карпати 2004-2011", яка була, зокрема, підтримана Європейською комісією.

Зрозуміло, що добросусідство означає співробітництво не лише в економічній сфері. Воно торкається культурних, духовних та особистих контактів, взаємовідносин людей, які живуть по обидва боки кордону.

Багато взаємокорисного могли би почерпнути один в одного і депутати різних рівней Закарпатської та Саболч-Сатмар-Березької областей.

Переконаний, що свою конкретну частку у цей процес внесе і сьогоднішній День добросусідства, який виведе наші давні і добросусідські відносини на більш високий взаємовигідний рівень.

Дійсно, багато в чому у нас спільна історія... І коли мова йде про славетних предків, - борців за свободу Томаша Єсе, Ференца Ракоці та інших героїв-куруців, ми, – вдячні нащадки, живучи поруч, в мирі і дружбі обабіч спільного кордону, згадуємо їх з великою пошаною і любов’ю, і нині намагаємося зробити все аби поглибити і примножити ці історичні зв’язки новими здобутками у взаємовигідній співпраці та партнерстві»,- сказав на завершення Василь Брензович.

Переконливим підтвердженням цих слів керівника Закарпатської делегації стало і підписання Договору про співпрацю між територіальними громадами двох сусідніх сіл – закарпатського Варієво та угорського Торпо, мешканці яких ще три століття тому разом виступили проти тиранії Габсбургів, торуючи нащадкам шлях до свободи і незалежності…

Справді - спільна історія спонукає до одвічних християнських цінностей: добросусідства і злагоди. І це сповна засвідчив День добросусідства в Угорщині, святкування якого завершилося великим концертно-театралізованим дійством і масовим народним гулянням.
Владислав Бильов, сайт Закарпатської обласної ради
30 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
14:26
/ 1
Сивохо звільнили з РНБО
14:12
/ 2
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
13:37
/ 3
В Ужгороді встановили спеціальні станції для прибирання за собаками
00:57
На 22.00 неділі в Україні 475 випадків коронавірусу, 10 летальних – МОЗ
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 13
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 11
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:56
На час карантину місцеві ради на Закарпатті запроваджують засідання у режимі онлайн
14:21
В Україні 97 випадків захворювання на коронавірус
13:55
/ 3
У Мукачеві для медичних працівників запустили спецрейси
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
14:20
/ 4
Аваков анонсував жорсткіші обмеження, наполягає на "повному карантині"
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
» Всі новини