Учасниками семінару стали 15 класних керівників Верхньоворітської та Абранської загальноосвітніх шкіл. Семінар-тренінг провели фахівці Регіонального молодіжного екологічного об’єднання «ЕКОСФЕРА» в рамках заходів з упровадження роздільного збору сміття в селах Верхні Ворота та Абранка.
Питання утворення твердих побутових відходів у селах Воловецького району Закарпатської області сьогодні є найбільш значущою екологічною та соціально-економічною проблемою для громади. Основний побутовим сміття у селі є пластикова упаковка та скло, а також пакувальні матеріали – поліетиленові плівки та картон, оскільки харчові відходи та інша органіка утилізується у господарстві. Часто населення спалює пляшки ПЕТ на городах, не знаючи й не усвідомлюючи, що цим самим вивільняє в атмосферу небезпечні канцерогенні хімічні сполуки – діоксини та фурани, які осідають й акумулюються в ґрунті.
Разом з тим відомо, що сьогодні в Україні скляні та пластикові відходи розцінюються як важлива сировина для виробництва. Впровадження практики роздільного збору цих видів ТПВ дозволили б збирати чисту тару для переробки (ціна на неї є значно вищою, ніж на зібрану зі стихійних сміттєзвалищ), звільнивши село від сміття й створивши у такий спосіб стабільну статтю доходу до місцевого бюджету.
За вирішення проблеми взялися сільські голови сіл Верхні Ворота та Абранка в партнерстві з РМЕО «ЕКОСФЕРА» - організацією, яка має кількарічний досвід роботи у цій сфері. Зусиллями сільських рад вже встановлено по десять контейнерів для роздільного збору скла та ПЕТ пляшки, облаштовано дитячий майданчик у центрі села Верхні Ворота, встановлені урни у центрі села Абранка.
Організація системи роздільного збору ТПВ у селах Верхні Ворота та Абранка Воловецького району матиме не тільки позитивне екологічне значення для села, а й соціальне та економічне. Адже система ефективно діятиме за умови активної участі населення, а кошти, залучені від продажу вторсировини, надходитимуть до бюджетів розвитку сіл.
Освітні заходи, які будуть проведені за навчальною програмою «Азбука поводження з твердими побутовими відходами», сприятимуть усвідомленню молодого покоління та всієї громади власної ролі у здійсненні самоврядування й зробить налагоджену систему соціально значимою для кожного мешканця села. А це важливо для подальшого успішного функціонування налагодженої системи роздільного збору сміття після закінчення проекту.
Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн, позитивний досвід поводження з твердими побутовими відходами впроваджується і в інших селах Воловеччини - Верхній Грабівниці і Яловому.