«Для мене це свято особливо важливе і дороге. Я чекаю його і готуюся до нього цілий рік», – кажедосвідчений бджоляр та Голова Асоціації пасічників Закарпаття Володимир Лях.
Пан Володимир займається бджільництвом все життя. Досвід розведення трудівниць перейняв від батька та діда. «Для мене бджоли – це все, тому і День пасічника відзначаю по-особливому».
Бджільництво на Закарпатті досить поширений вид заняття серед краян. «З кожним роком у області все більшає любителів розведення бджіл, – каже Володимир Лях. – Цьому, насамперед, сприяють клімат, природа та любов і бажання закарпатців до роботи. Проте, це тільки аматори. Нема на Закарпатті професіоналів. Це пов’язано з тим, що в області бракує школи бджільництва. Ті, хто бажають зайнятися цією справою серйозно, мусять їхати на навчання в Київ, Полтаву тощо. А це вимагає багато часу, сил та коштів. Ми у майбутньому плануємо створити таку школу в нашій області, але це буде трохи пізніше».
Не раз уже чули, що погодні умови цього року є несприятливими для бджолярів, тому меду планується зібрати менше. Проте у пана Володимира на це своя думка: «Робота бджоляра весь час залежить від погоди, тому раз на раз не приходиться. Але, ті, хто невпинно працює та слідкує за своїми бджолами великої різниці не відчує. Як у нас кажуть: бджоли віддають те, що отримують від господаря. Тобто будь-яка робота буде винагороджена».
Закарпатська природа й диктує, який мед зберуть бджоли. Тому найбільш поширений у нас акацієвий та мед із гірських трав. Це надзвичайно корисні види меду. Акацієвий вважається найбільш дієтичним та легким. Мед із гірського різнотрав’я лікувальний, бо зачасту зібраний із лікарських рослин.
19 серпня віряни також відзначають свято Перетворення Господнє, яке в народі називають Яблучним спасом. Цього дня, за традицією, в церквах освячують яблука і мед. Пасічники освячують вулики, перед настанням холодів, щоб бджоли добре перезимували.
Ольга Білей, Зелене Закарпаття