Наукові експедиції на території Ужанського НПП охоплюють, за можливості, всю тутешню фауну та флору. Цього року, за словами наукового співробітника Ужанського НПП Наталії Коваль, чи не найбільш вагомі результати дали дослідження у галузі ентомології. На цій території Українських Карпат сьогодні виявлено три нові червонокнижні види комах: стрічкарку малинову (Саtоcala sponsa), евхальцію різнобарвну (Euchalcia variabilis) та бражника скабіозового (Hemaris tityus). Окрім них, на території парку дослідниками знайдено ще кілька раритетних комах, однак вони наразі не розголошуються, оскільки ще потребують наукового підтвердження.
Красуня стрічкарка малинова (Саtоcala sponsa)
За сприяння інституту екології Карпат та наукового колективу УжНУ, працівники Ужанського НПП продовжують вивчати рукокрилих. На охопленій парком території Карпат виявлено 18 видів кажанів, що становить практично 70 відсотків від усього різноманіття рукокрилих в Україні: загалом їх налічується 25 видів. Процес досліждення цієї популяції, як зазначає пані Наталія, є груновним: «Зараз, улітку, шукаємо їхні виводкові колонії на горищах дахів церков, які ще не є оснащені, та у підвалах будинків. За можливості, залучаємо до співпраці місцеве населення: вдячні за будь-яку інформацію про місцезнаходження цих тварин. Взимку спостерігаємо за кажанами у печерах, яких на території парку одинадцять».
Активно проводиться вивчення фауни ссавців на цій території українських Карпат. Зокрема, популяцій бурого ведмедя, рисі та лісового кота. Трирічні спостереження за тутешним бурим ведмедем показали, що чисельність тварини у цій місцевості є стабільною: біля 6 особин. «Чи це ведмеді межуючих з парком Словаччини, Польщі, чи наші – сперечатися можна багато. Вони ж мігруючі тварини: за холодної зими за кордоном кочують до нас, і, навпаки. Однак, з року у рік, ми спостерігаємо саме 6 особин бурого». Найбільше облюбував цей ссавець територію Стужицького ПДНВ. Щодо популяції рисі, то на території парку зимовим обліком виявлено біля 10 особин цієї хижачки. До речі, на днях швейцарські та словацькі захисники захисту дикої природи приїжджали в Ужанський НПП з метою ознайомлення з тутешньою фауною. Закордонні фахівці мають на меті провести грунтовні дослідження саме популяції рисі в Українських Карпатах. Територія парку їх зацікавила саме через прилеглість до їхнього кордону.
Ольга Борсук, Зелене Закарпаття