Але виявилося, що зібрати докупи картини – справа дуже навіть нелегка. Родина та видавець Олександра Гаркуша дуже вдячні тим, хто відгукнувся і приніс Горалеві роботи на виставку та для альбому.
І тому сьогодні маємо в мистецькому житті Ужгорода аж дві події, які повертають нам Олега Гораля. Це виставка в галереї «Ужгород» та альбом, що побачив світ у «Видавництві Олександри Гаркуші». Художник, який не визнавав єдиного стилю, у виданні представлений цілою джазовою зливою уподобань. Від реалізму – до контрастів. Від сну, який він намагався реставрувати, – до передчуття вітру, який розгойдує і надміцні конструкції. У альбомі вихоплені майже всі стани творчого перевтілення художника. Імпульсивна драма, шалений гумор, погідний спокій, загрозливий хаос, сонячне подивування, гра у випадок, бунт проти закономірностей. І це ще далеко не все.
Простір на картинах майже весь забудований. Залишається тільки якась шпарина, або ж трохи неба, по якому можна пливти хіба горілиць. Такими є майже всі роботи, де присутні будівлі. Такою є і «Остання електричка». Багатолюдний перон, тьмяні вагони – так працює міксер часу, ранячи, подрібнюючи, відбираючи. І все для того, щоб видобути з людей світло. Причому, ескіз емоційно навіть перевершує готовий твір. Десь таким є і «Розп’яття», позначене 2000 роком. Все організоване в живі клітини, які живуть осмислено. Але існують і шпарини між видимим і невидимим. І, як кров крізь тканину, крізь реальність просочується Христос.
А ще у альбомі вміщена – ціла низка натюрмортів – якась на диво лагідна лінія, яка зазнає то тривоги, то радості. І, звичайно, автопортрети – від гоголівського в старому дзеркалі до чоловіка в капелюсі, у спокої якого все більшає червоних фарб.
Альбом Олега Гораля – це, як пише у передслові Михайло Сирохман, «згусток його міркувань». Адже це художник, який «вірив у Бога і не виконував його волі. Був фізично здоровим і водночас програмував себе на знищення. Сильний чоловік з мужнім гарним обличчям, уособлення творчої спромоги, ідеальна персоніфікація імені й прізвища – Олег Гораль».
Мар’яна Нейметі для Закарпаття онлайн