Відповідну пропозицію щодо оголошення конкурсу, до якого, щоправда, необхідно розробити положення та умови, виніс на обговорення виконкому в.о. головного архітектора Ужгорода Леонід Самсонов. Пропозицію схвалили після презентації вже розробленого робочого ескізу відновлення кладовища, розробленого архітектурним бюро київського архітектора Лариси Скорик, яку провів керівник робочого апарату державної міжвідомчої комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій Сергій Лященко.
Як зазначив Сергій Лященко під час презентації, «ескіз цей не є остаточним, за необхідності він підлягає доповненням, фактично це – архітектурно-планувальне попереднє рішення». За його словами, перші кошти з державного бюджету на реалізацію реконструкції за рахунок тендеру будуть виділені вже у вересні цього року. Зазначив, що кожна могила за ескізним проектом має бути відзначена хрестом або релігійним символом, який відповідає конфесії похованого тут вірника. Але при цьому зауважив, що необхідно ще «кожне поховання дослідити індивідуально, аби достеменно ідентифікувати похованих і їх приналежність до тієї чи іншої церкви».
Це при тому, що ГО «Спілка чехословацьких легіонерів» вже були проведені всі розшукові роботи, в розпорядженні громадської організації є всі архівні данні щодо здійснених на кладовищі захоронень. До речі, голова «Спілки чехословацьких легіонерів» Богдан Пилипів також був присутній на засіданні виконкому, але слова йому не дали: на його прохання з’ясувати деякі моменти, міський голова Віктор Погорєлов зауважив, що «на виконкомі питання недоцільні, хіба що від членів виконкому, це не прес-конференція, питання будете задавати на прес-конференції».
Після обговорення робочого ескізу з відновлення військового кладовища виконавчим комітетом було ухвалено рішення про оголошення конкурсу на створення кращого проекту реконструкції цвинтаря. Також вирішили створити робочу групу, в яку увійдуть фахівці всіх структур, які мають безпосередній стосунок до проведення робіт на кладовищі, наприклад, санепідеміологів, містобудівельників тощо.
Конкурс має бути оголошений вже найближчим часом, наразі ж управління архітектури розробить правила, положення і вимоги конкурсу. За запевненнями Сергія Ляшенка, цей проект «у баченні керівництва комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій може стати одним із головних заходів у рамках відзначення Першої світової війни».
Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн