Михайло Гангур: «За порушення вимог лісового законодавства вже притягнуто до відповідальності 85 посадових осіб»

Тема незаконної вирубки лісів для нашого краю є надзвичайно актуальною та болючою, а найвищий наглядовий орган, який стоїть на варті закону і у цій галузі включно - це прокуратура, тому із питанням, чому на Закарпатті не припиняються незаконні рубки «зеленого золота» і як цьому зарадити, редакція звернулася до Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Михайла Гангура.

Михайло Гангур: «За порушення вимог лісового законодавства вже притягнуто до відповідальності 85 посадових осіб»

Михайле Івановичу, ми знаємо, що ви не так давно очолили спеціалізовану крайову прокуратуру, вона раніше називалася природоохоронна, а зараз - Закарпатська міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері. Розкажіть, чи дійсно проблема незаконної вирубки лісів набрала загрозливого характеру і як правоохоронці борються з цим злом?

Так, на початку березня мене було призначено керівником Закарпатської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, яку, як ви правильно зазначили, в народі називають природоохоронною.

Питання незаконних рубок лісу надзвичайно гостра і болюча проблема для нашого краю. Більша частина території нашого краю вкрита лісами, люди у цих місцинах часто не мають постійного місця роботи, а працівники лісової охорони нерідко замість захищати ліси, сприяють їх незаконній вирубці – ці фактори у першу чергу і породжують масові зловживання у цій сфері. Прокуратурою постійно вживаються заходи, аби ці питання знаходилися у площині правового поля.

Зокрема, проведеною Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері перевіркою у ДП «Великоберезнянське ЛГ» встановлено, що працівники державної лісової охорони належним чином не виконують покладені на них службові обов’язки в частині забезпечення збереження лісового фонду від незаконних рубок та належного лісокористування.

До прикладу, у Костринському лісництві ДП «Великоберезнянське ЛГ» на підставі лісорубного квитка проводилась суцільна санітарна рубка. Термін заготівлі та вивезення деревини з лісосіки, відповідно до лісорубного квитка, був до 1 липня 2012 року.  Проте, залишок незрубаних дерев на лісосіці становив 127 дерев, які зрубали у липні-серпні 2012 року.

Однак, як встановлено перевіркою, відстрочку на заготівлю деревини в лісництві, в порушення вказаної постанови, було надано директором підприємства, котрий видав наказ.

У Великоберезнянському лісництві ДП «Великоберезнянське ЛГ» проводилась аналогічна суцільна санітарна рубка.

Проте, на вказаній лісосіці зрубано на 27 дерев більше ніж вказано у матеріалах відводу, що є самовільною рубкою, тобто рубкою дерев не в тій кількості, що передбачено спеціальним дозволом.

Аналогічну ситуацію порушення вимог природоохоронного законодавства виявлено і у Лютянському лісництві при проведенні вибіркової санітарної рубки. Там, окрім незаконної вирубки дерев в насадженні, незаконної рубки дерев на лісосіці та порушення термінів проведення санітарних рубок, виявлено і  незадовільне очищення місць рубок від порубкових залишків.

Відтак, лісництву нараховано шкоду заподіяну лісу загальною сумою понад 398 тис.грн.

Після перевірки в ДП «Великоберезнянське ЛГ» до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) внесено дані про вчинення чотирьох кримінальних правопорушень. На даний час розслідування цих правопорушень добігає кінця. У одному провадженні винній особі оголошено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ст.364 ч.3 КК України, інше також знаходиться на стадії завершення розслідування. 

На усунення виявлених порушень керівництву держлісгоспу внесено подання про усунення порушень вимог лісового законодавства, підготовлено позов про відшкодування цим підприємством шкоди, заподіяної лісу.

Аналогічні порушення виявлялися і в Державному підприємстві «Берегівське лісове господарство». Там виявлено незадовільне та несвоєчасне очищення місць рубок від порубкових залишків, пошкодження дерев до ступеня припинення росту, пошкодження та знищення природного підросту та молодняка чим завдано шкоду у розмірі майже 100 тис.грн.

Чи відшкодовується шкода, завдана такими незаконними діями?

На виконання подання Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Державним підприємством «Берегівське ЛГ» частково відшкодовано збитки заподіяні лісу в сумі понад 2,3 тис.грн., однак сума у 97,5 тис.грн. залишається досі не відшкодовано  до бюджетів сільських рад Берегівського району.

Таким чином, міжрайонною прокуратурою пред’явлено в порядку господарського судочинства позовну заяву про стягнення суми заборгованості за порушення лісового законодавства. Ця справа перебуває на розгляді у Господарському суді Закарпатської області.

Аналогічну позовну заяву пред’явлено і до державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» на суму майже 50 тисяч гривень.

На даний момент вказаний позов судом розглянутий, вимоги прокурора задоволені у повному обсязі.

Крім того, міжрайонною прокуратурою пред’явлено позовну заяву про стягнення шкоди до ДП «Свалявське ЛГ» на суму понад  9,6 тис. грн. Вказана справа закрита судом у зв’язку з добровільною сплатою шкоди.

Зрозуміло, Михайле Івановичу, що у прокуратури у цій сфері роботи вистачає і ви виявляєте масу порушень, а от чи звертає увагу прокуратура на інформацію у ЗМІ про злочини у цій сфері, адже нерідко журналісти описують у свої публікаціях кричучі факти незаконних рубок лісу? 

Звичайно, ми оперативно реагуємо на кожен такий факт і кожну публікацію чи сюжет. Жодне повідомлення засобів масової інформації не залишається поза нашою увагою, за багатьма з них організовано проведення відповідних перевірок. Ось свіжий приклад: на телеканалі ІСTV 28 квітня о було показано сюжет, у якому ішлося про вирубку лісу на Закарпатті. Зокрема,  що в ДП «Ужгородське ЛГ» проводиться масове вирубування лісів аж до державного кордону.

На підставі вказаного сюжету Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері винесено постанову про проведення перевірки із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Закарпатській області. На даний момент перевірка завершена. За її результатами держекоінспекцією встановлені порушення працівниками цього підприємства чинного законодавства та нарахована шкода, заподіяна державі у сумі 145756,38 грн. Директору підприємства внесено подання з вимогою усунути виявлені порушення, відшкодувати шкоду та притягнути до відповідальності винних осіб.

Пане прокуроре, скажіть, чи до порушення природоохоронного законодавства належить і незаконне полювання? І якщо так, то яка тут ситуація?

Належить, звичайно. Ситуація у цій сфері досить стабільна. Лісомисливськими підприємствами області у торік виявлено 17 фактів порушень правил полювання, за результатами яких складено відповідно 17 протоколів про адміністративні правопорушення на правопорушників. За результатами розгляду протоколів накладено грошові стягнення, які вже сплачені.

Протягом поточного року лісомисливськими підприємствами області виявлено вже 18 фактів порушень правил у галузі мисливського господарства та полювання, за їх результатами складено також 18 протоколів та накладено грошові стягнення. Крім того, працівниками ДП «Брустурянське ЛМГ» та ДП «Великобичківське ЛМГ» виявлено два випадки незаконного полювання, де нараховано збитки на загальну суму майже 17 тис.грн. Вказані справи перебувають у судах.  

Всього з початку року у сфері додержання вимог лісового законодавства Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері прийнято 15 постанов про проведення перевірок, за результатами яких у трьох випадках внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень,  внесено 11 подань про усунення порушень вимог лісового законодавства, за результатами розгляду яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності 85 посадових осіб, відшкодовано до бюджетів понад  69 тис. грн.

24 травня 2013р.

Теги: прокурор, рубки

Коментарі

ІВАН З ПОЛОНИНИ 30.05.2013 / 15:59:59
Дивно! Чому покриваються у Перечинському лісгоспі аналогічні збитки? - Доброго хабаря дали.Ось нате вам люди добрі - скоро не будете мати воду, ліси ......... Вот вам і на природі капут. Збирайтеся на бунт. Бо прокуратура під прикриттям

лісник 25.05.2013 / 21:28:42
Гори в Міжгірському районі стали голими бо Галатиба М. розпоряджається хащою як сама хоче а прокуратура найся хвалит щонаводит порядокє.Они самі зтого жиют .

НОВИНИ: Кримінал

15:14
/ 2
На Тячівщині затримали двох братів, що переправляли "ухилянтів" через кордон Фото новина
15:02
Внаслідок зіткнення легковика та мікроавтобуса на Рахівщині загинула водійка, ще 2 людей травмовані Фото новина
14:55
На Закарпатті затримали агента фсб, завербованого для підпалів об'єктів залізниці та пошти Фото новина
18:46
/ 4
На Закарпатті підрядник вкрав 8,4 млн грн під час ремонту дороги державного значення
22:15
/ 1
Біля Ужгорода "п'яний" УАЗ в'їхав у припаркований Peugeot Фото новина
19:09
/ 1
Суд в Тячеві залишив в силі арешт на землю та техніку для будівництва МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
17:38
/ 4
За привласнення 6 млн грн виплат полеглого на війні похресника суд ув'язнив мукачівця на 5 років Відео новина
15:30
/ 2
На виїзді з Мукачева п'яна водійка Renault в'їхала в бетонний стовп Фото новина
14:34
/ 1
Закарпатця, що жорстоко знущався над конем у Буковелі, суд "покарав" штрафом в 3400 грн Відео новина
12:57
/ 5
Ще один ужгородець заплатить за водіння без прав і "під кайфом" понад 75 тис. грн штрафів Фото новина
12:41
/ 6
У Перечині п’яна водійка BMW X5 влетіла в блокпост, загинув прикордонник Фото новинаВідео новина
21:00
Повторне керування автомобілем без прав і "під кайфом" обійшлося ужгородцеві в ще 70 тис. грн Фото новина
19:06
В Ужгороді пасажирка "здала" патрульним таксиста "під кайфом" Фото новина
20:05
На Закарпатті судитимуть організатора та 18 членів масштабної мережі шахрайських кол-центрів Фото новинаВідео новина
18:43
/ 3
Обвинувальний акт щодо заподіяння 450 тис грн збитків директором Карпатського біосферного заповідника скерували до суду Фото новина
02:45
/ 7
У туберкульозному відділенні лікарні на Тячівщині "ухилянтам" за хабарі встановлювали фіктивну інвалідність Фото новина
23:55
На Закарпатті викрили ще 3-х проросійських інтернет-агітаторів
18:32
/ 3
У зв'язку з неявкою забудовника, суд в Тячеві переніс на день розгляд справи по ГЕС в Калинах Фото новина
05:46
/ 1
Забудовник ГЕСів в Калинах намагається "таємно" скасувати арешт в Тячівському райсуді і відновити будівництво
19:31
/ 4
Генпрокуратура розпочала розгляд звернення з вимогами зупинити екозлочин на полонині Руна
03:48
У Мукачеві затримали 21-річного торговця наркотиками, який постачав їх до різних регіонів України Фото новина
17:02
/ 2
На Тячівщині у лісництві, де за рік не видано жодного лісорубного квитка, активісти виявили масові рубки Фото новина
16:05
/ 2
У Мукачеві неповнолітнього водія "Фіата", без прав і "під кайфом", оштрафували на 20 тис. грн Фото новина
14:16
/ 6
Ужгородець, уклавши угоду з прокурором, уник покарання за секс і "шкодливе" розповсюдження порнографії з неповнолітньою
01:14
/ 5
Суд визнав бездіяльність Ужгородської окружної прокуратури та зобов'язав розпочати слідство по злочинах на полонині Руна (ДОКУМЕНТИ)
» Всі новини