Борис Кузьма: "Перебувати у середовищі маргіналів, які намагаються вести свою політику, я не хочу"

Пристрасті за Народною не вщухають. Громадськість, творчі кола та фахівці з охорони архітектурно-культурної спадщини і містобудування скептично налаштовані щодо проекту її реконструкції, ба більше – неодноразово висловлювалися щодо неприпустимості втілення такого в кварталі Галагов, надзвичайно цінного для міста комплексу. Тим не менше, автор проекту Володимир Павлей уперто просуває своє бачення, не слухаючи нікого, а голова Закарпатської ОДА, якому, як відомо, і належить ідея змінити вигляд з вікна свого кабінету, недвозначно заявив: хоч би що там казали, а "він рішення прийняв".

Борис Кузьма: "Перебувати у середовищі маргіналів, які намагаються вести свою політику, я не хочу"

Минулого тижня відбулося засідання обласної містобудівельної ради, який не лише журналісти, яких просто вигнали із засідання, а і її члени назвали фарсом, що мав на меті єдине – усіма можливими способами проштовхнути проект. Відтак голоси фахівців "проти" не переважили позицію чиновників "за". І проект нібито дістав "схвалення". Кілька принципових членів ради сказали, що такого зухвальства ще не бачили, а дехто навіть оголосив про свій вихід з цього органу. Як от Борис Кузьма. Голова Закарпатської організації Національної спілки художників, заслужений художник України, графік. архітектор за освітою, який певний час пропрацював заступником головного архітектора міста, ніколи не приховував свою позицію – проект, представлений Володимиром Павлеєм і який так подобається Олесандрові Ледиді, у "чеському кварталі" втілювати не можна.

- Борисе, кажуть, що Ти ледь не "грюкнув дверима" і на повному серйозі сказав, що залишаєш містобудівельну раду. Це так? І чому?

- Мені набридла ця свистопляска і гра у "праведних" і "неправедних". Чекай – якщо були проведені попереднім керівництвом обласної архітектури дві архітектурно-містобудівельної ради, і були вказані не те що недоліки, а наголошено на неприпустимості цього проекту?! Почнім з того, що неправильно було складене АПЗ – архітектурно-планувальне завдання, в АПЗ ставляться задачі, які треба виконати. Далі: видавати реконструкцію за благоустрій – то "дві великі різниці", там навіть інші статті фінансування. І це викликає ряд запитань - по якій статті йде фінансування, чому це робиться, і так далі. Ну і просто є поняття речей, яких не треба робити. Я пропонував дешевий варіант – давайте просто зробимо озеленення! І готовий зробити безкоштовно проект зі своїми студентами, я ж цим займаюся у Художньому інституті. Розставити рослини гарно… Зрозуміло, що це не одразу буде, хоча зараз є уже й швидкорослі кущі… Відтворимо ту форму, яка була, або й зробимо нову, обговоривши це… І виконати це можна мінімальними зусиллями! А гроші – спрямувати на справжній благоустрій: перебрати ту коцку, мощення все, яке вже позападало, зливоприймачі замінити і так далі. Треба до цього структурно підійти й зробити так, як належить, привести в порядок ті сквери, що навколо – той, де була дошка пошани, а тепер… Та той же розарій! Як це – ми зробимо оцю цяцьку одну, а інше все так і залишиться? Має бути пояснений комплексний підхід, чи розбити це на етапи. Тобто, є ряд питань… Якщо ж уже роблять ту площу (припустимо, мене переконали, що її треба робити) – то нехай буде конкурс і переможе кращий, грамотніший і розумніший. Якщо вже є три мільйони на це, то й гроші на справжній конкурс знайдуться… Це по-перше.

- А по-друге?..

- По-друге – відчувається, що "як не миттям, то катанням" є бажання добитися мети, незважаючи на жодні громадські думки, бачення фахівців. Чомусь не дослухаються ні до кого і дуже яскравим є бажання "продавити" проект попри все. Я впевнений, що розправляються поступово з тими людьми, які висловлювали свою принципову позицію щодо цього. Невипадковими є й рухи навколо посади Олександра Шеби, головного архітектора міста, який наголошував, що є нагальніші питання, ніж реконструкція площі… Незрозумілим є раптове виключення кількох архітекторів зі складу містобудівельної ради, як от Гецка, Клиси, Лезу, Джумурата… Я не бачу в складі ради Небесника, Приймича, Скакандія, Романа, Мічку, Микиту врешті… Де вони, чому їх нема і їхня думка не враховується?! Перед тим як почалося засідання ради, нам навіть не зачитали, чи є новий наказ, чи є новий склад, ким і чому він підписаний, нас ніхто не ознайомив, перепрошую, як баранів посадили, мовляв – от питання, голосуйте. Порядок денний складався з трьох пунктів і всі про одне – той проект Павлея. Нашвидку "скомкали" всі виступи і давай голосувати. Не визначено форму голосування, і, врешті, є таке поняття як право кожного на таємне голосування. Можливо, ті люди, які представляли управління, мають свою думку, але бояться її висловити, бо переживають за свою посаду – бо вони теж хочуть отримувати зарплату і годувати дітей… От усе це і змусило мене залишити раду, аби не брати участь у цьому балагані, який відбувається однобоко, у цьому "одобрямсі", така моя позиція. Я маю свої задачі і проблеми, так, переживаю за місто, але, певно, шукатиму інші способи впливати, але перебувати у тому середовищі маргіналів, які сьогодні намагаються вести свою політику, я не хочу. Це не є якесь "грюкання дверима", я завжди готовий піти на компромісні розумні рішення, які принаймні сприятимуть розвитку міста, я не є ортодокс й вважаю, що треба колегіально це вирішувати. Але… І дивна мені позиція губернатора, який, попри все і незважаючи ні на кого, так прагне протягнути саме цей проект і так тисне. Але, знаєш, я взагалі б ширше на це подивився…

- Як саме?

- Ну не є площа Народна зараз тим питанням, якому треба терміново приділяти увагу! У нас взагалі біда з комплексним розвитком міста, і часом воно схоже на хворий організм. А от цей проект щодо Народної… Це подібно на те, коли організм хворіє і нищиться раковою пухлиною, замість того, аби його лікувати й робити терміново операцію, ми б займалися пломбуванням зубів і шліфували усмішку… Нам треба рятувати весь організм міста, а не займатися Народною і показувати, як у нас "все гарно" і які "ми молодці". Щось я не бачу, аби хтось опікувався саме комплексним розвитком міста й області – інфраструктурними моментами, стратегією, про це навіть нема ніде серйозної розмови. Розвиваємося "самі по собі": і обласний центр, і села… А що буде далі? Є дуже багато серйозних містобудівельних проблем: транспорт, виділення землі, злиття сіл, будівництво житла... Я вже не кажу про те, що в місті застарілі мережі – і стічні, і електричні, нема благоустрою. Усе поступово занепадає, а тут нам пропонують зробити "цукерочку". Хлопці, озирніться навколо!

- Під тиском громадськості міська влада таки оголосила 2013-й рік Роком збереження і відновлення архітектурної спадщини. Ти, як людина-фахівець і як особа, що має своє бачення, на що б звернув увагу?

- Зараз час дуже швидкоплинний й не тільки я особисто, але й, думаю, органи охорони культурної спадщини й архітектури не встигають спостерігати, наскільки швидко в місті все змінюється, нищиться… Щось зламалося у цьому механізмі, він не працює як треба. Прийшов час безконтрольності, безвідповідальності. Порушників не карають, а це породжує вседозволеність – люди починають вважати, що можна все, що завгодно, мовляв, раптом що – потім за дріб’язок відкуплюся… Це так не лише в архітектурі, це взагалі по життю, навіть стосунках між людьми. Місто… Я думав, що оці художні, містобудівельні ради відіграють роль координатора, бо ж там збираються непогані фахівці, люди поважні, і з ними варто консультуватися. Це дорадчий орган, але він мав би впливати, мати функції, які б справляли враження. Я не знаю, чи бере на себе депутатський корпус відповідальність за такі рішення і як він мав би її брати, бо ж там у масі своїй не фахівці, а часто й люди (перепрошую!), які вийшли з базару… Такі речі, таке ставлення до ради насторожує. Ми втрачаємо людей, які б могли брати в тому участь. Втрачаєш бажання бути у це залученим, а певні люди "втікають" і від конфліктів, і бережуть свої нерви, й так суспільство втрачає можливість реагувати на ці речі. Не працюють вже і статті в газетах… Мабуть, варто шукати інші методи реакції й упливу. Важливо, що й саме суспільство таке – мляве, ніби "розмазане", і поставивши будь-кого на то місце та подивившись, які діятиме – побачиш, що, мабуть, так само, аналогічно… Така ситуація у суспільстві і диктує оцю вседозволеність влади. Бо ми й самі собі дозволяємо успішно паскудити у своєму місті, не відчувається бажання жити у чистому Ужгороді, гарному, правильному…

- Що можна сьогодні вдіяти з архітектурою в місті?

- Треба повернутися до фіксування кордонів історичного центру. Ясно, що ми не можемо зберегти усього, але центр… До речі, він має форму серця – я колись дивився на Генплані, дійсно нагадує. І оце би серце постаратися зберегти…

- Мистецтвознавець Михайло Сирохман каже, що вже перейдена точка неповернення…

- Я з ним згідний, ми вже втратили… Такі об’єкти, як біля першої школи – отой телеграф – приватизували, вліпили туди якийсь дах металічний незрозумілий, який поламав всю лінію. І це у Галагові, на найгарнішій набережній! А поруч же прекрасна історична будівля стоматологічної поліклініки… Той будинок, де "Пінгвін": там зроблена верхня тераса недолуго, як курник якийсь, це такий "силует" створює… Біля драмтеатру інтенсивно забудова триває, у напрямку, що на Петефі замикається, жах, що там робиться… Корятовича… Боже ж мій, які там монстри повиростали! Спотворюється лице забудови. Уже втрачено, вже! Хто за це відповість?! Не дай Боже, щоби сюди залізли – лишився самісінький центр: вулиці Духновича, Капітульна, ну і що – Корзо?.. Ну і оця гора, де Жупанатська…

- Натомість певні архітектори як мантру повторюють слова про "теорію реновації історичних міст"…

- Є така теорія, але не всім містам вона підходить. Вона не для Ужгорода. Так, нема питань - йдіть у район Заньковецької, до універмагу "Україна", і творіть! От оці проекти, про які говорить громадськість… Та добре, молодці архітектори, що показали, що так вміють. Але не для історичного центру! Чому не хочете там, де є простір? Чого йдете у серце, саме тут хочете залишити свій слід?! Абсолютне нерозуміння, і мені дивно бачити таке від людей нашої генерації…

- До речі, Ти говорив із губернатором про Народну площу?

- Ні. За час його каденції я з ним лише один раз зустрічався, коли тут були наші академіки – говорили про Ерделівські читання, про Інститут. Але про творчі питання, про проблемі міста – ні. Я дивувався… Він узяв на роботу головним архітектором Андрія Жигу, який дійсно хотів щось зробити, але коли почав піднімати серйозні питання… По-перше, він виступив проти каскаду ГЕС, який планувався по всій області. Потім почав відстоювати деякі історичні об’єкти, у тому числі по площі Народній… І йому сказали… Він пішов, при чому по-джентельменськи: просто написав заяву на звільнення.

- А що саме Ти б сказав голові ОДА, якби говорив з ним на тему Народної?

- Я думаю, що у мене б вистачило аргументів, аби йому пояснити. Не йде мова про якість претензії абощо. Просто людині варто розказати про певні речі, яких він, мабуть, не знає. І таким чином привернути його на ту сторону що, врешті, фахівці мають вирішувати такі питання. Я все розумію – має бути якась стратегічна лінія, прерогативи економічні, але коли це стосується таких деталей, це мають вирішувати фахівці…

- До речі, автор проекту, який наразився на спротив громади, наголошує – тут розбиратися саме фахівцям…

- Хм…Я б розумів такі слова, якби Павлея підтримав би хтось із архітекторів. Але цього нема. А один у полі не воїн. Йому ж, як у нас кажуть, "про розум" говорили – не чіпай партер! Ну ти ж розрізаєш його на клаптики як піцу, розбиваєш його! Добре, в останньому проекті лишився вже один фонтанчик, але партер все одно пошматований, а це зіб'є масштаб площі, її цілісність. Невже не розуміє?!

- Гаразд, центр міста: "пацієнт більше мертвий, ніж живий", чи не так все сумно?

- Так, тут уже йдеться про реанімацію, такі штучні речі, підключення електродів до майже мертвого тіла, коли треба повертати до життя пацієнта. Це вже дуже важко робити. Але у старому місті кожен камінь важливий, і якщо він збережеться – то вже цінно! В нашому місті важливе ще й планування, у тому числі і внутрішнє. Уже Бог із тими фасадами, але сама форма вуличок, вільно трактована, яка склалася так, бо там було русло старого Ужа, і так далі… То є такі прерогативи. А сьогодні ж тобі крім проспектів нічого не побудують. Нині іще ніхто не запропонував, не показав сучасний мікрорайон щільної забудови. Не бачу, все таке строкате, негармонійне, страшний кіч, така еклектика недолуга… Як от в "Епіцентр" зайдеш і побачиш – фарби для фасадів усіх кольорів, дахи усіх кольорів…  А це нам непритаманне. У нас забули про традиційні матеріали, про традиційне фарбування фасадів, що ми маємо свою природну зону і їй теж має відповідати забудова. Речі, яким ніхто не приділяє уваги…

- Який куточок для міста для Тебе особисто найбільше нагадує той Ужгород, яким він мав би бути?

- Мені подобаються камерні куточки, як от вулиця Віннична, район 4-ї школи… Ця пластика доріжок з перепадами висоти, з опорними стінками, ошатні будиночки і озеленені… Там іще залишається "отой" Ужгород. Звісно, хотілося б зберегти "Совине гніздо", аби його привели до ладу - це один із найгарніших містобудівельних об’єктів, він сформований цікаво, фантастична архітектура… І не дай Бог його просто "красиво заштукатурити" і повісити якісь цяцьки. Його треба дуже бережно відреставрувати і там можуть знайтися речі, що нам іще невідомі. Взагалі ж, це дуже серйозна справа, це наука, власне. І якщо проект з відродження "Совиного гнізда" втілять, це буде візитна карточка Ужгорода. І ця гора, звісно, мені до душі, де Жупанатська. Ми ж пропонувати зробити її заповідником і, треба розуміти, про що йдеться – сюди входить і протестантська церква, й інший бік вулиці, адже усе входить у комплекс цього місця. І не треба для того, аби мати таку окрасу, аж так багато – просто не дозволяти речі, яких не можна робити.

- Що ж робити, аби зберегти Ужгород як Місто?

- По-перше, думаю, важливо, аби керівництво відповідало вимогам фаховості. З цим організмом - містом - треба вміти працювати. Я вважаю, що останнім нормальним мером Ужгорода був Попович. Нехай це "комуністичні часи" і так далі… Але ця людина була вихована для того, аби керувати містом, він за нього переживав, ним їздив, і кожна ямка була на обліку… Тоді теж були ями – не було все так райдужно, тоді не мали з чого будувати і зводили оці панельні будинки, це була вказівка партії, були інші проблеми… Але Ужгород був тоді Ужгородом, його центральна частина… А, по-друге, ми, мешканці. Можна і потрібно щось змінити, не варто здаватися. Ми ж хочемо тут жити, не всі поїдуть до Словаччини, Угорщини чи Іспанії. Хоча, звісно, багато наших вихідців, живучи далеко, більше цікавляться містом, ніж його жителі… Яким буде місто – залежить від нас усіх. Треба мати перед собою образ того романтичного Ужгорода, берегти його і - працювати для міста.

 

Алла Хаятова, uzhgorod.in

09 квітня 2013р.

Теги: Борис Кузьма, Павлей, Ледида

Коментарі

Нік 2013-04-11 / 16:25:54
Де Молочарня, 1-ша аптека, Червена Ружа, Кобзар, Едельвейс - чому ніхто не питає Рату і Погорелова!

РадіоОльга 2013-04-11 / 15:52:25
Абсолютно поділяю думки Бориса Кузьии.Знаю його давно і можу щиро сказати деяким критиканам, які стверджують, що у нього ніби-то не було своєї позиції в питаннях збереження арх.спадщини міста, що це -абсолютна брехня.Свідченням тому можуть бути численні радіопрограми "Грані",записані ще 2000-их роках.

Павлей-аматору 2013-04-10 / 16:55:58
Дякую Вам за щирі побажання та інтелігентну бесіду по темі, що надзвичайно актуальна. Фотографії О.Олашина я бачив. Мої друзі та син звертають увагу завжди, коли щось з'являється цікаве по темі, до якої ми причетні безпосередньо. Радує та обставина - наскільки серйозним і глибоким є бажання у небайдужих людей розібратись у проблематиці.
Це вселяє надію у незворотність прогресу. Мене це радує.
Якщо навіть проект не буде реалізовано, то мене це не засмутить.
Що залежало від мене - я все зробив, як вважав за потрібне.
До всього намагаюсь відноситись по філософськи. Бажаю успіхів і Вам у всіх Ваших справах. Приємно було спілкуватись з Вами. Сподіваюсь - нагода ще трапиться.

Павлей-1958 2013-04-10 / 16:45:42
Соглашусь с Вашим мнением - до совершенства мне еще далеко, но продолжаю учиться и мне этот процесс доставляет удовольствие.
Желаю и Вам удачи во всем!

аматор 2013-04-10 / 15:35:53

Пане Павлей, я не згідний з Вашим проектом по суті, але після Вашої відповіді мені, поважаю Вашу мужність відкрито відстоювати свій проект.

Якби цей проект так заповзято та прилюдно відстоював і О.Ледида, уважно вислуховуючи аргументовану критику, думаю, це б добавило прихильників, можливо не його піар-проекту за державні кошти, але йому особисто, як керівнику та людині.

В любому випадку, Ви - гідний поваги опонент.
Думаю, Ви також достойно переживете і те, що Ваш проект може так ніколи і не реалізуватися, в силу незалежних від Вас обставин.

Проте щиро Вам бажаю і надалі залишатися таким же публічним та відкритим у своїй роботі, як зараз.
Не сумніваюсь, що це лише додасть Вам гідних замовлень та заможних приватних клієнтів.

1958 2013-04-10 / 13:17:16
Если бы господин Павлей так же славно владел соей профессией, как владеет словом - цены бы ему не было!

Павлей-Zoltanu 2013-04-10 / 12:06:59
Как же Вы хотите, чтобы в области что-то менялось к лучшему, если не даете губернатору делать то, что он считает нужным?)
Это вообще не правильное понимание демократии, функций и задач власти. Почему воля губернатора Москаля была достаточным поводом чтобы установить неполноценный памятник, а в нынешнем случае с полноценным решением по благоустройству - оспаривается?

Павлей-Анатолію 2013-04-10 / 11:58:27
Про це вже надзвичайно багато писалося. Все те, що Ви ілюструєте демонструє реалізацію "Концепції урбаністичних ландшафтів", котрі пртребують зовсім інших масштабів та площ для реалізації, ніж це є в ситуації площі Народної.
Подібну концепцію можливо реалізувати на територях навколо УжНУ, чи навколо Падіюну, чи в наших рекреаційних паркових зонах.
Просто бездумно і поверхово копіювати те, що десь подібне є - не фахово і не правильно. Все повинно бути осмислено і відповідно до всіх критеріїв ситуації та загальних принципів реновації історичних міст.

Zoltán 2013-04-10 / 11:57:02
1. Разве площадь Народная (архитектурная) проблема номер 1 для нашего края, в том числе Ужгорода?!
2. По-моему вся эта история уже никакого отношения не имеет к архитектуре, она переросла в грязную политику!

Павлей-аматору 2013-04-10 / 11:51:41
Я не є членом жодної політичної сили, чи партії.
Але я є патріотом України і готовий співпрацювати з будь-якою політичною силою в тих питаннях, котрі будуть на користь громадян України та в цілому держави Україна.
В данному питанні мої особисті мотиви співпадають з мотиваціями влади і я у цьому не бачу ніяких проблем.
Що стосується заробітчанства. В данному випадку цей аспект мене не цікавить. Тому що розцінки на цей вид проектних робіт по благоустрою такі, що краще і вигідніше займатись іншими темами.
Мене зацікавила сама тема і було щире бажання покращити ситуацію з благоустроєм площі. Був об'явлений конкурс і була можливість продемонструвати своє бачення.
Як ужгородець дуже шкодую за тим партером з характерним озелененням в стиліситиці Крупки, котрий памятаю, з котрим повязані мої спогади дитинства, на фоні котрого маю фотографії з піонерського віку й весільні.
Мало того, ця тема було мною добре проаналізована та вивчена в контексті перспектив реновації історичного центру нашого міста.
Ця задача виникла під час моєї участі в роботі науково-художньої ради за часів мерства Сергія Ратушняка.
Тоді вперше і серйозно були наміри і поставлені задачі вивчити проблематику та розробити концепцію грамотного вирішення проблем благоустрою нашого історичного центру.
Був вивчений світовий досвід і почалася робота. Але вибори та зміна керівництва відклали роботу в цьому напрямку до кращих часів. Робилося це все на громадських засадах, у вільний від основної роботи час.
Тому й мало вдалося реально напрацювати. От маючи певні напрацювання теоретичні і практичні - я вважав взагалі не можливим для себе, як архітектора, не прийняти участь у цьому конкурсі.
До розробки проекту виявив інтерес і долучився мій син - також архітектор та його друзі, колеги. Тож рішення проекту є рішеннями осмисленими, глибокими і не випадковими.
Думаю, що цілком закономірним є і та обставина, що було обрано наш проект для подальшого доопрацювання. У замовника, організатора конкурсу була задача - знайти виконавців для цієї роботи.
Наш проект демонстрував компетентність у цій темі та проблематиці. То ж все - об'єктивно і справедливо. Підзніше питання і проблематика вивчалась ще глибше і конкретніше.
Проект є скромним, компромісним, але грамотним і фаховим - під реальні можливості фінансування. Але він є правильним і грамотним - концептуально.
Це підтверджують і проектні рішення інших шановних колег, котрі прийняли участь у конкурсі та тих, що підтримують ідею благоустрою, а їх є багато і більшість. Звичайно бачення в кожного - є своє авторське, персональне.
Для того й проводяться конкурси, щоб замовник мав можливість обрати те, що йому підходить. Вивчення соціального замовленнята потреб соціуму - це обо'язок замовника. І в данному випадку це було зроблено.
Хоч було зроблено не зовсім так, як це робиться в країнах сучасного Заходу. Це й не дивно - напрацьованого досвіду у нас ще нема. Містобудівельні умови та обмеження
Я глибоко переконаний в тому, що площу (і все що дотичне до неї, а також весь історичний центр) треба приводити в порядок і робити функціональною для використання людьми.
І це потрібно робити незалежно від того, яка партія отримала перемогу на виборах, чи яка влада має функцію управління областю в данний історичний момент. Таке моє переконання.

Анатолій 2013-04-09 / 22:00:48
http://zakarpattya.net.ua/Blogs/108792-IEvropeiski-pasovyska
європейський погляд на "поля для собак"

Слов’янин 2013-04-09 / 21:04:34
Таке враження, що окремих представників закарпатської інтелигенції, і не лише її, мало хвилюють реальні проблеми рідного краю, а тільки вигляд площі Народної. Кузьму ніхто не гноїть і не щимить. Ніхто не забороняє його неоднозначне мистецтво. Він роками тихо сидів і худо-бідно заробляв гроші, і аж раптом - що дивно - став революціонером. Його чомусь несподівано "зацікавила" проблема потенційного "футбольного поля". Чого б це? Хіба з висоти пташиного польоту конфігурація площі Народної може змінити її зміст?
Тупі янеки і ледиди не вміють захищати національні інтереси України - це однозначно.

аматор 2013-04-09 / 19:06:59

І ще. Пане Павлей, якби Ви з самого початку сказали:

- Люди добрі, я лише виконавець. Цей проект – моє виконання «бачення» замовника. Мені поставили вимоги, дали «смету» - я прорахував та виконав в межах замовлення. Я - професіонал, мені платять - я працюю. Крапка. Все інше - до замовника.

Повірте, що у такому випадку, по великому рахунку (хто без гріха «ремісництва»!), до Вас поставилися би із зрозумінням, як колеги, так і інші думаючі ужгородці. Критика безумовно б була. Але…

Це сьогоденне життя, і сім’ю треба кормити… В кінці кінців не Вам приймати рішення по фінансуванню цього «бачення», а, мінімум, обласній раді.

А так…
Ви розумієте, що підставляєтесь «не за цапову душу»?
Чи все ж таки Ви член ПР, і партійна дисципліна змусила Вас говорити про «чистоту задумів»?

Михайло Фединишинець - Соломону й Павлею 2013-04-09 / 18:52:07
Соломону: По-перше, ваші роздуми світяться, як соломонові яйця, правда, те, що Сидор уже впродовж 20 років х**рить потворний бізнес-центр напроти "України", не може бути виправданням тому, що можна х**рити бетоном й площу Народну, яка для вас, на жаль, є полем для собак. Хтось десь добре зауважив, що лише селюк Ледида може називати відкриту місцевість пасовиськом. Не уподібнюйтеся Конюху! По-друге,в цоьму ніхто з розумних і не сумнівається, що нашим людЬОм сподобається оновлена площа. "Пак ци не файний ґазда Ледида?!" - буде з ранку до ночі х**рити їхніми устами мілка "Тиса". По-третє, не підмінюйте тему сварки: архітекторне минуле і теперішнє Кузьми тут ні до чого, як і ні до чого Алла Хаятова. Приміром, Михайло Сирохман для левової частки інтелігенції є моральним авторитетом, натомість його думку також топчуть. Тут у таких, як ви, інший аргумент: не факівець! Що правда, то правда: папіря нема! І останнє: я не екстрасенс, айбо чомусь упевнений, що ви - закадичний цімбор Павлея.
Павлею: Пане Володимире, демагог ви, однако!

аматор 2013-04-09 / 18:34:26

Пане Павлей, тут зовсім поряд на ЗО в розділі «Блоги» є досить цікавий, як на мене, пост О.Олашина «Європейські пасовиська».
«Родзинка» цього посту - підбірка фотографій, якраз на тему Народної площі.
Не полінуйтесь, подивіться, можливо, щось зрозумієте.

Особливо, на мою аматорську думку, цікавою саме для Вас має бути фото площі Незалежності у Мінську.
Якщо ознайомитесь з цим постом, передивившись фотографії, навіть не читаючи коментарі до нього, - здогадайтеся самостійно, яку реальну оцінку Вашому «проекту під гроші», дадуть ужгородці, можливо і не професіонали в галузі архітектури, але патріоти міста.

Ну, а для інших коментаторів пан Павлей підтвердив головне: проект - компромісний під конкретні гроші, і ні на що більше.
Питання поставлено руба – чи площа Народна, чи нічого для «реновації» інших місць в Ужгороді!
Ось так, чітко і без реверансів…

«Ніхто і ніколи не стрверджував, що проект геніальний, чи суперовий. Він компромісний, як і все наше життя. Він - під можливості і конкретну статтю бюджету - під гроші, котрі ні на яку іншу статтю використати не можливо.» (В.Павлей)

Павлей-Соломону 2013-04-09 / 17:51:05
Дуже мене порадував Ваш комментар, шановний. Коли ще наша закарпатська земля не збідніла на таких мудрих людей, здатних так виважено розсуждати - маємо шанс)))
А площа - як буде, так буде. Це вже від мене не залежить. Противники та реакція мене уже переконали, що не варто було тратити на це час та сили.
ЖИГА ПІДСТАВИВ - викликав у кабінет головного архітектора області і просив доробляти і переробити.
Я вже під час та й після конкурсу зрозумів, що не гарно все робиться - не так, як у цивілізованому світі.
Розказали мені деякі члени з конкурсної комісії й те, що все йшло до того, щоб визнати наш проект переможцем - і ніяких проблем не виникло б.
Але кілька членів ради зробили все, щоб замутити так, як сталося. Ну, а потім я НЕ РОЗУМІЮ, як ЖИГА міг підписати лист проти,
коли він сам у своєму кабінеті просив мене доробляти і переробляти проект?) На мій погляд це не порядно.
Ще я не розумію Шебу. Ми з ним працювали і узгоджували в робочому порядку всі питання по рішенню благоустрою площі.
Тож, якщо він не збирався погоджувати ці рішення, то потрібно було одразу так і сказати: "Володя, не роби нічого, не трать сил, бо я це не буду погоджувати."
Я би так і зробив на його місці, бо, якщо щось протирічить моїм фаховим принципам, то я того не зроблю ніколи.
Але, якщо цього не було сказано, то варто було проект погодити і це зняло би всі подальші спекуляції та загострення глупого протистояння і накручування громадскості.
Ніхто і ніколи не стрверджував, що проект геніальний, чи суперовий. Він компромісний, як і все наше життя. Він - під можливості і конкретну статтю бюджету - під гроші, котрі ні на яку іншу статтю використати не можливо.
Якщо цього громада не розуміє, то не буде ніколи ні благоустрою всіх інших скверів, ні всього іншого, що планувалося.
По великому рахунку цей проект - це був тест - на мудрість, на соціальну та культурну зрілість фахівців, влади та громади. Фахівці показали, що можуть виконати професійно і своєчасно поставлені задачі.
Влада продемонструвала, що має бажання привести історичний центр до порядку, виходячи з реальних можливостей і з очевидного головного.
Але якщо громада цього не розуміє, то така громада заслуговує жити так, як живе.

Анатолій 2013-04-09 / 16:11:37
усі в нас так думають, як цей соломон- хліба й видовища, і нашо нам якусь там памятку якогось конструктивізму, яке ніхто не знає і знати не хоче. БРАВО, соломони. це всеодно, як цигани)))

аматор 2013-04-09 / 16:11:06

Так і не зрозуміли Ви, пане Павлей, про що Вам сказав пан Федишинець, згадуючи «історії» пам’ятників Добровольцям, Шевченку, Волошину, приводячи навіть конкретне «замовлення» від Г.Москаля…

А сказав він Вам в першу чергу про те, що і Б.Кузьма:
- Ідіть «гвалтувати» разом із своїми «однодумцями» «реноваційним» шляхом, у «молодому творчому пориві», район Заньковецької та район універмагу "Україна"!

Зрозуміло, що з вікна замовника цього «полігона» для Ваших «потуг» не видно, а значить і грошей за це «видовище» може і не бути. Але ж Ви спробуйте, хоч на папері довести свою професійність фахівця, а не «професіонала» під гроші і хибні амбіції.

Крім того, хочу Вам також нагадати, що О.Ледида не корінний ужгородець, і тому, може, м’яко кажучи, помилятись.
Не кажучи вже про те, що не завжди він буде не лише губернатором, але й взагалі при владі, як той же Г.Москаль.

І що тоді буде з Вами? Не здогадуєтесь? Хочете вгадую, у якому «закладі» Ви тоді будете проявляти свої «творчі задуми»?

Градостроитель 2013-04-09 / 16:09:14
Жители Ужгорода, в лучших традициях лемократии должны высказать свое мнение на тему: тратить ли деньги из бюджета на реконструкцию. А далее специалисты должны принять решение, как площадь должна выглядеть. Правду Шеба сказал, не будете вы операцию на мозге общественности доверять, архитектура - тоже узкопрофильная тема. И никто не предлагает оставить все, как есть. Предлагают сделать озеленение, но при этом без дорожек, там и так мощения более чем достаточно, и это повредит площади в целом. А для кого конструктевизм - пустой звук, пусть либо доверяет специалистам, либо в своем хлеву все золотыми херувимчиками пускай обвешает и радуется.

Анатолій 2013-04-09 / 16:01:32
погоджуюся. сказано вичерпно про проблеми благоустрою міста. у нас (підкреслюю) ніхто не хоче слухати фахівців.

НОВИНИ: Соціо

11:22
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
18:40
/ 1
Загинув Герой з Вишківської громади Святослав Корнійчук
11:17
/ 1
У Берегові діти принесли додому з річки стару протитанкову міну
10:45
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Козаком
10:35
/ 3
Сьогодні, в четвер, у Буштині попрощаються з Героєм Іваном Рущаком
11:29
/ 7
Державний "Ощадбанк" долучиться до приватного нищення унікального високогір'я Карпат вітряками
» Всі новини