"Квас" із глибин закарпатської землі - смачний і цілющий

Вагомим джерелом надходжень до бюджету Свалявського району, що на Закарпатті, та улюбленим напоєм місцевих жителів є мінеральна вода, яку по-народному називають "квасом".

"Квас" із глибин закарпатської землі - смачний і цілющийЗ огляду на "заслуги" цілющої рідини тут навіть свято відзначають - День мінеральної води. Відбулося воно у мальовничому селі Уклин, куди з'їхалися всі, хто мінералку розливає, торгує і лікує нею. Було весело, оскільки можна було подегустувати не тільки мінводу, яку добувають і розливають в області, а й закарпатські вина, закусити смачною бринзою та іншими наїдками, поспівати й потанцювати. Знайшли ділових партнерів і гості з інших областей, які прибули, щоб домовитися про поставки мінеральної води.

- Не дивно, що це свято виникло саме у Свалявському районі, -- сказала кореспонденту УКРІНФОРМу головний спеціаліст головного управління агропромислового розвитку Закарпатської облдержадміністрації Наталія Мушка.- Тут розливається більша частина мінвод краю: "Поляна квасова", "Поляна купель", "Лужанська", "Лужанська-7", "Плосківська", "Неліпинська", "Свалява" та інші. "Мінералку" широко використовують і в тутешніх оздоровницях "Поляна", "Сонячне Закарпаття", "Квітка полонини", "Кришталеве джерело" та інших.

Утім, продовжує Наталія Юріївна, багатством мінеральних ресурсів славиться не тільки Свалявщина. Чимало мінеральних джерел знаходиться і в Рахівському, Перечинському, Ужгородському, Міжгірському, Хустському і Тячівському районах. Загалом же на Закарпатті розвідано понад 350 джерел мінеральних вод. Їхні цілющі властивості відомі вже кілька століть. Ще 1558 року російські посли, повертаючись із Царгорода в Москву через Закарпаття, доповідали Івану Грозному, що "в горах Полонинных, на реке Угле, есть кладезь, а в нем вода сладка, что грушевой квас. Да есть и иные кладези, но вода в них, как уксус, а иные, как кислые щи...Да в горах тех вода из гор течет, ибо горяча, что яйцо можно сварити...И в те воды разные люди приходят больными и разными недуги одержимы, кладутся в те воды, и всем приходящим бывает исцеление".

З давніх-давен горяни "мінералку" пили, купалися в ній. Та лише в ХIV-XVIII століттях починається використання мінвод у лікувальній справі. Насамперед освоюються мальовничі місця в долинах рік Уж, Латориця, Чорна і Біла Тиса, інших.

Близько 60% мінвод області - слабомінералізовані, 18% - маломінералізовані, 15% - середньомінералізовані, 5% - високомінералізовані, 2% - розсольні і 0,4% - міцнорозсольні. Близько двох третин усіх мінеральних вод Закарпаття є гідрокарбонатними натрієвими і гідрокарбонатними натрієво-кальцієвими водами типу "Боржомі" і "Нарзан". Четверта частина вод - це гідрокарбонатно-хлоридні натрієві типу "Єсентуки" та "Дзау-Суар". Основною особливістю тутешніх вод є не тільки наявність у їхньому складі вуглекислого газу, а й біологічно активних компонентів. Більшість закарпатських мінвод - холодні, оскільки мають температру до +20 градусів. Але трапляються й термальні води. На одній з них у місті Берегово працює плавальний басейн.

За газовим складом закарпатські мінводи поділяються на три групи: вуглекислі, сірководневі й метанові. Найпоширеніші - вуглекислі. Їх найбільше у вже згаданому Свалявському районі. Наявність у цих водах біологічно активних мікроелементів - заліза, міді, цинку, марганцю тощо - дозволяє використовувати їх у лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки і жовчних шляхів, залоз внутрішньої секреції.

Сірководнева мінеральна вода використовується у санаторії "Синяк" /для ванн/ - у лікуванні недугів серця, опорно-рухового апарату /поліартрити/ і периферичної нервової системи /радикуліти/. Джерела метанових вод зустрічаються у Мукачівському, Тячівському, Міжгірському та Іршавському районах.

Окрім уже згаданих санаторіїв Свалявського району, мінеральні води використовують і в оздоровницях "Карпати" /Мукачівський район/, "Шаян" /Хустський/, "Верховина" /Міжгірський/, "Гірська Тиса" /Рахівський/ та інших.

Утім, "мінералка" на Закарпатті - не тільки лікувальний засіб, але й улюблений напій горян, який швидко втамовує спрагу, збадьорює. Тому багато мінвод розливаються у скляні та пластикові пляшки й відправляються у різні кінці країни та за кордон. Особливо активізувалося освоєння мінеральних джерел за роки незалежності України.

Нині 32 підприємства області займаються розливом мінвод, зауважує Наталія Мушка. Тільки торік було розлито 10620 тисяч дал мінеральних вод, що на 18 відсотків більше, ніж у 2005 році. Тенденція до зростання промислового розливу мінвод спостерігається і в поточному році. Скажімо, за п'ять місяців ц. р. розлито 5700 тис. дал води, що на 23,4 відсотка більше, ніж за аналогічний період минулого року. Найавторитетнішими виробниками вод є ВАТ "Свалявські мінеральні води", МПП "Алекс", ТОВ "Плосківський завод мінеральних вод", фірма "Шаянські мінеральні води", ТзОВ "Маргіт" та інші. Вони застосовують сучасне високопродуктивне обладнання, нові види тари, на високому рівні виконують зовнішнє оформлення. Згадані підприємства проводять значну роботу щодо маркетингу продукції, шукають нові ринки збуту.
Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
10 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
18:51
/ 5
ФДМУ готує до приватизації агропромислову фірму "Леанка" на Закарпатті
22:57
У першому півріччі на Закарпатті кількість новостворених суб’єктів господарювання на 1464 перевищила кількість тих, хто припинив бізнес
23:08
Закарпатська митниця: Євросоюз залишається основним постачальником імпорту
15:52
На Закарпатті найбільше туристичного збору надійшло у бюджети Ужгорода, Поляни, Баранинців
17:13
На Закарпатті підприємство вирощує кілька видів екзотичних грибів
22:17
Закарпатська область належить до числа лідерів за зростанням надходжень єдиного податку
13:38
Через аномально раннє тепло закарпатські виноградарі зелені операції проводять мегаінтенсивно
13:47
Cезон лохини на Закарпатті стартував на два тижні раніше, ніж торік
19:14
У травні пасажиропотік залізничним маршрутом Київ-Чоп зріс на 221% – Укрзалізниця
14:54
Через змову на аукціонах суди визнали недійсними вже два спецдозволи "Голден Тайл" на видобуток глин на Закарпатті – дані прокуратури
01:25
Закарпатське вино отримало офіційне географічне зазначення: що це означає
20:19
/ 1
Кабмін вніс до реєстру індустріальний парк "Тячів" площею площею понад 60 га
19:25
/ 1
Видобування солі на Закарпатті зупинилося з початку березня через конфлікт співвласників
17:49
Закарпатське вино офіційно отримало спеціальне географічне зазначення
17:41
/ 1
У І кварталі 2024 р. Закарпаття імпортувало товарів на $189 млн більше, ніж експортувало
11:34
Дозвіл на видобуток піску біля Ужгорода терміном на 20 років продали з аукціону за 4,5 млн грн
11:29
"Укргазвидобування" розвиватиме на Закарпатті генерацію електроенергії з газу та "розкриватиме" його геотермальний потенціал
13:36
Суд відкрив справу про банкрутство кондитерської фабрики "АВК" в Мукачеві
13:50
Через змову на аукціоні Держгеонадр суд визнав недійсним спецдозвіл групи "Голден Тайл" на користування родовищем глин на Закарпатті
16:23
На Закарпатті торік із загального обсягу вирощених зернових та зернобобових культур 69,6% займає кукурудза, 26,1% – пшениця
17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
» Всі новини