В Ужгороді говорять про спільну релігійну та культурну спадщину народів Карпат (ФОТО ВІДЕО)

Сьогодні, 31 січня розпочав роботу дводенний науковий симпозіум «Історичні витоки спільної релігійної та культурної спадщини народів Карпат і проблеми її збереження» в рамках проекту «Туристичний шлях до спільної релігійної та культурної спадщини».

В Ужгороді говорять про спільну релігійну та культурну спадщину народів Карпат (ФОТО ВІДЕО)

Цей поважний форум представників органів місцевого самоврядування, науковців, релігійних і туристичних організацій Закарпатської і Саболч-Сатмар-Березької (Угорщина) областей проводиться в ході реалізації проекту за програмою транскордонного співробітництва Європейського Союзу «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013» .

В його роботі взяли участь заступник голови обласної ради Андрій Сербайло, заступник голови ОДА Володимир Приходько, керуючий справами виконавчого апарату облради Михайло Попович, єпархіальний єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Мілан Шашік, голова постійної комісії облради з питань транскордонного співробітництва Михайло Кічковський, голова постійної комісії облради з питань бюджету Василь Брензович, голова постійної комісії облради з питань туризму та рекреації Дмитро Андріюк, директор Агентства регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Валерій Грищенко, науковці, духовенство.

З угорської сторони - менеджери Агенства регіонального розвитку та охорони навколишнього середовища - Деак Аттіла, Мароші Каталіна, Барток Давід, Сатмарі Іштван, Нодьмаші Янош, начальник відділу університету ім. Пазмань Петера Сокач Бейла Жолт, науковці, мистецтвознавці, реставратори та ін.

Почесні гості симпозіуму - голова Загальних Зборів Саболч-Сатмар-Березької області Угорської Республіки Оскар Шестак, голова міжнародного секретаріату «Карпатського Єврорегіону» Брігітта Майорне-Ласло, провідний консул Генерального консульства Угорської Республіки в м.Ужгороді Янош Вішкі.

З теплим вітальним словом до поважних гостей звернувся Андрій Сербайло. Він насамперед подякував за добру співпрацю та відмітив, що проведення цього форуму є свідченням духовного і культурного єднання народів України та її сусідів засобами розвитку туризму. І це природно. Адже Україна та її складова частина Закарпаття володіють величезним туристичним потенціалом, унікальною природною та культурною спадщиною, з якими нині бажають ознайомитися все більше людей планети.

Органи місцевого самоврядування Закарпаття цілеспрямовано ведуть роботу з розвитку туризму та рекреації. Цей напрямок діяльності став визначальним і в Регіональній стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року, у численних галузевих програмах, схвалених обласною радою. Та домінує і в програмах транскордонного співробітництва, укладених як на двосторонній, так і багатосторонній основі.

«Приємно, що схвалена ще у 2008 році Радою «Карпатського Єврорегіону» концепція Міжнародного туристичного маршруту «Карпатський шлях» набуває всебічного розвитку, наповнюється новим змістом, новими ініціативами», - наголосив промовець та побажав учасникам симпозіуму плідної праці.

Щирим було привітання і голови Загальних Зборів Саболч-Сатмар-Березької області Угорської Республіки Оскара Шестака, який зазначив, що двосторонні відносини між Україною і, зокрема, Закарпатською областю та Угорщиною мають стабільно позитивний характер та набирають обертів, побажав усім нових творчих звершень.

Провідний менеджер Агентства регіонального розвитку Саболч-Сатмар-Березької області Деак Атілла проголосив доповідь «Релігійне та культурно-туристичне значення туристичного маршруту середньовічними церквами».

 Про стан і перспективи розвитку туризму на Закарпатті розповів в.о. начальника головного управління з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків і туризму ОДА Олександр Марченко.

 Переконливим був виступ заступника директора Науково-дослідного інституту пам’ятко-охоронних досліджень Міністерства культури України Миколи Гайди. Він окреслив базові принципи збереження, реставрації та використання об’єктів культурної спадщини України в світлі пам’яткоохоронного законодавства та нормативно-правових актів.

Неабияку зацікавленість викликали інші виступи. Серед них - кандидата історичних наук, завідувача відділом археології Закарпатського історичного музею Йосипа Кобаля про релігійну ситуацію на території сучасного Закарпаття в епоху середньовіччя, начальника відділу університету ім. Пазмань Петера Сокача Бейла Жолта щодо храмової архітектури 13-14 століть на території Закарпаття, кандидата мистецтвознавства, проректора Закарпатського художнього інституту Михайла Приймича з питань живопису Ужгородського кафедрального собору як відображення епохи «золотої доби» розвитку культури на Закарпатті, мистецтвознавця Фостер - центру Гайлгоффера – Ковача Габора         стосовно фрескового живопису на Закарпатті у середньовіччі, а також реставратора Лангі Йожефа про результати реставраторських досліджень у рамках програми на Закарпатті та ін.

Компетентними були промови інших виступаючих фахівців. Зокрема, в.о. декана історичного факультету УжНУ Володимира Фенича, директора Фундації Ласло Телекі Діосегі Ласло, який вів мову про охорону культурної спадщини в Карпатському басейні – поновлення успішної програми, наукового експерта ТОВ «Hold Consult» (Угорщина) Коллара Тібора про міжнародне значення включених у маршрут середньовічних церков і результати наукових досліджень.

Підсумки наукового симпозіуму, який підбили учасники цього поважного форуму, свідчать про важливість порушеного питання та необхідність подальшого розвитку й вдосконалення роботи щодо спільної релігійної та культурної спадщини народів Карпат. Адже цей туристичний проект охопить більше 30 церков прикордонних районів Закарпатської (Україна) та Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини, і неодмінно принесе користь для гірських мешканців, зробить їх території привабливими на основі поваги до їхніх традицій та навколишнього середовища.

 У полі зору серед закарпатських святинь - Ужгородський греко-католицький кафедральний собор, Горянська ротонда, Мукачівський храм Св. Михайла, Берегівська та Виноградівська римо-католицькі церкви, Хустська, Вишківська, Тячівська реформаторські та ряд інших церков, які представляють велику архітектурну та мистецьку цінність.

Серед угорських – римо-католицькі Бакталорантгаза та Кішварда, а також реформатські - Тарпа, Берегшурань, Марокапі, Чарода, Такош, Вамоштьа, Лоня, Тисасентмартон, Берегдароц, Торньошпалца, Вайа, Анарч, Лашкод та ін.

Та найголовніше – симпозіум об’єднав зусилля представників органів місцевого самоврядування, науковці, духовенства в ім’я збереження спільної релігійної та культурної спадщини народів Карпат для наших дітей та онуків - вічні цінності, близькі і рідні, що дають нам змогу усвідомлювати себе дітьми наших далеких предків. Отже, тема сімпозіуму є актуальною і доцільною з точки зору сучасності.

Завтра, 1 лютого учасники форуму матимуть змогу відвідати всі закарпатські об’єкти, що включені до проекту «Туристичний шлях до спільної релігійної та культурної спадщини», повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської облради.

31 січня 2013р.

Теги: релігійний, культурний, спадщина

Коментарі

муза 01.02.2013 / 00:37:51
Православна церква МП навряд чи має якусь спадщину на Закарпатті, а от те ,що першою християнською релігією було православ"я- це факт ,а отже і спадщина безумовно є- не треба далеко ходити- те ж "Королевське Євангеліє", ювілей якого відзначали нещодавно.Але тут все та ж політика...

Володимиру 31.01.2013 / 23:26:35
А яку спадщину має православна церква МП на Закарпатті. Хіба привласнені ними греко-католицькі храми в яких знищили розписи та куполи?

Слов'янин 31.01.2013 / 20:51:14
Цікаво, яку практичну користь від такого роздутого, "багатотекстового" та високозатратного форуму матимуть українці, угорці, румуни, словаки?

володимир 31.01.2013 / 18:32:02
а чого не були присутні представники від православноі Церкви?

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини