В Ужгороді "Сокіл" на вулиці розповідав про героїв Крут (ФОТО)

29 січня 2013 року ЗО МГО «Сокіл» в місті Ужгород роздавали інформаційні листівки, в яких містилась інформації про події далекого 1918 року --– героїчний бій під Крутами юних українців під командуванням Аверкія Гончаренка проти більшовицької орди Муравйова.

В Ужгороді "Сокіл" на вулиці розповідав про героїв Крут (ФОТО)

 

У листівках МГО «Сокіл» закликав ужгородців вшанувати память про подвиг української молоді, одягнувши в цей день на одяг синьо-жовту стрічку та бути в духовній єдності з оборонцями держави.

...Морозний січневий ранок далекого 1918 року. Засніжена залізнична станція за 130 кілометрів від Києва. Ніхто ніколи б раніше не навіть не подумав, що Крути стануть однією з найважливіших святинь Української Нації. Але саме це місце 29 січня 1918 року стало місцем народження Нового Українця. Саме Нового – українця, який скинув з себе кайдани московського рабства, українця, який встав з колін і взяв у руки зброю, українця, який готовий до останнього набою, останньої краплі крові боронити свою Вітчизну.

Ким ми були до цієї дати? До 29 січня типовий українець --– це вірнопідданий імператорської корони, який віддано служив імперії і її інтересам протягом кількох останніх століть. Звичайно, були й не такі, були й гідні своїх предків --– Микола Міхновський, Братство Тарасівців. Але їх не чули. Українці спали й не хотіли просинатись з цього сну.

У 1917 році в Європі починають валитися старі імперії. Почала валитись й ординська імперія Москви. Доля посміхнулась нам й ми побачили перші промені сонця свободи. Але що зробили українці тоді? Замість взяти владу й твердо стати на берегах Дніпрових, вони під маразматичні балачки про «демократію», «соціалізм», «інтернаціоналізм», «братність народів», створили бездіяльний колгосп під назвою «Центральна Рада», розпустили по домівках мільйони українських вояків колишньої царської армії. Замість побудови сильної держави --– творення «Універсалів», замість зброї --– пуста писанина, замість волі --– шлях до рабства. Вони навіть незалежність проголосити не могли. Четвертий Універсал ДОВЕЛОСЬ проголосити, бо впав їхній тимчасовий уряд в Петрограді.

А що було потім? Більшовицька агресія проти України. Так звані «українські полки», названі іменами великих українців, переходять на бік ворога, регулярної армії майже немає, «бо демократам армія не потрібна». І на поле бою під станцією Крути проти кількатисячної орди садиста Муравйова виходить лише кілька сотень українських студентів та майбутніх офіцерів. Новітні спартанці проти новітньої орди зі сходу.

Після цього бою багато «діячів-соціалістів» як Грушевський чи Винниченко говорили лише про трагізм цієї події, про загибель юних героїв. Про це здебільшого говорять і сьогодні. Але мало хто говорить, що оборонці Крут поклали в тому бою втричі більше ворогів, ніж було українських воїнів, що відступ почався лише через те, що кулемети, які клали російську матросню, розжарювались і клинили через те, що кілька годин без перестанку сіяли смерть ворогам України. Мало хто говорить про те, що одна українська гармата зробила більше, ніж більшовицькі батареї. Мовчать про те, що відступ почався тому, що всі патрони були вистріляні в більшовицького ворога. Кінчились набої –-- почалась багнетна атака. Сили були не рівні. Але більшовики зазнали таких втрат, що переслідувати відступаючих українців не могли.

Наступ на Київ був зупинений. Кажуть, що цей бій не мав вирішального значення, але це не правда. В цей час Київ горів у вогнях антиукраїнського більшовицького повстання, яке придушував Євген Коновалець з Січовими Стрільцями. Удар Муравйова потопив би столицю у крові. Зрештою, згодом більшовики захопили Київ, але вони запізнилися –-- УНР підписала угоду з країнами Центральної Європи і весною 1918 року Січові Стрільці знову увійшли до Києва, вигнавши з нього червону орду. Цього б не сталось, якби не подвиг юних українських лицарів під Крутами.

А тепер, сучасний українцю, задумайся: чи готовий ти повторити чин оборонців Крут? Чи готовий ти, такий же молодий і недосвідчений, як і вони, взяти в руки зброю і боронити Вітчизну? Вони жили в таких же умовах, як ти, а часто -- і в гірших. Тоді теж були економічний занепад, тотальна корупція, політики дбали лише про себе, а не про народ. Але лицарі-крутянці боронили не владу, не будинок уряду чи Центральної Ради --– вони боронили Україну. Вони боронили життя своїх близьких, життя свого народу. Вони молоді, в той час коли досвідчені вояки сиділи в теплих хатах, погано озброєні – пішли на не рівний бій за Волю України. Пішли і перемогли.

Не зганьби слави своїх предків-героїв. Не питай, що Україна дала тобі, спитай, що ти дав Україні. Борись за свою Націю.

Прес-служба ЗО МГО «Сокіл» 

29 січня 2013р.

Теги: Крути, герої, Сокіл

Коментарі

Гаїна 31.01.2013 / 10:34:56
"Чорнота" говорить само за себе! Під Крутами пішли на смерть юні. Невже це не зворушує душі людської...? Соколята! Не зупиняйтеся! Боріться і обов`язково поборете! Під лежачий камінь вода не тече.

Чорнота 29.01.2013 / 22:22:32
Чуваки, самі пишете хрень, самі потім срачі довкола неї влаштовуєте.

А всім, хто взяв участь чи просто підійшов - просте людське дякую.

нік 29.01.2013 / 21:52:08
хвали себе ротику

4682 29.01.2013 / 21:25:47
молодці! Сокіл - майбутнє України!

НОВИНИ: Соціо

22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 17
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
» Всі новини