За 10 місяців 2012 року в Закарпатській області зареєстровано 68 нових випадків інфікування ВІЛ. Діагноз СНІД встановлено 27 особам.
Серед вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб структура шляхів інфікування була наступною:
- статевий шлях при гетеросексуальних стосунках – 79,4 % (54);
- статевий шлях при гомосексуальних стосунках – не виявлено;
- парентеральний шлях при ін’єкційному введенні наркотиків – 1,5% (1);
- діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками – 16,2% (11);
- шлях інфікування уточнюється – 2,9% (2).
Знято з диспансерного обліку 31 особу:
14 – у зв’язку зі смертю від СНІДу,
10 – у зв’язку зі зникненням антитіл до ВІЛ в крові дитини,
3 – у зв’язку із смертю від іншого захворювання,
11 – у зв’язку із зміною місця проживання,
3 – перебування в установах відбування покарань за межами області,
1 – з іншої причини.
Станом на 01 листопада 2012 року на диспансерному обліку перебувають 278 ВІЛ-інфікованих осіб, із них 35 – хворі на СНІД. Дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, – 30, в т.ч. у 25 дітей діагноз ВІЛ-інфекції в стадії підтвердження, іншим встановлено діагноз СНІД.
В районах області функціонують кабінети «Довіра», де всі люди без обмежень за бажанням можуть пройти обстеження на наявність ВІЛ-інфекції, отримати кваліфіковану консультацію щодо даного захворювання. ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД забезпечені диспансеризація, безкоштовне отримання антиретровірусної терапії, профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини.
В Центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом забезпечується надання спеціалізованої медичної допомоги, диспансерний нагляд, проведення до- та післятестового консультування при обстеженні на ВІЛ, проведення лабораторних досліджень методом імуноферментного аналізу на ВІЛ для всіх категорій населення; виявлення антитіл до токсоплазми, вірусу герпесу, хламідій, червенички, цитомегаловірусу (TORCH- інфекції) у вагітних та пацієнтів з ВІЛ-інфекцією; дослідження на вірусні гепатити В, С вразливих до інфікування ВІЛ груп населення (споживачі ін’єкційних наркотиків, працівники комерційного сексу, пацієнти із захворюваннями, що передаються статевим шляхом, хворі на туберкульоз).
На сьогоднішній день антиретровірусну терапію отримують 40 дорослих ВІЛ-інфікованих пацієнтів та 4 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками. Всі пацієнти забезпечені в повній мірі антиретровірусними препаратами. До початку лікування вказаними препаратами готуються ще 4 ВІЛ-інфікованих осіб.
Напрямки профілактичної роботи Центру з профілактики та боротьби зі СНІДом:
Впроваджуються програми первинної профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу серед представників національних меншин області.
Започатковано програму щодо профілактики інфікування ВІЛ трудових мігрантів області.
Надається профілактична та лікувально-діагностична допомога представникам груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ: споживачам ін’єкційних наркотиків та працівникам комерційного сексу. Закарпатський обласний Центр з профілактики та боротьби із СНІДом, за фінансової підтримки МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», реалізує проект «Забезпечення доступу представників груп ризику до медико-соціальних послуг з ВІЛ та ІПСШ (інфекцій, що передаються статевим шляхом)».
Систематично проводяться заходи з підвищення рівня знань молоді з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та вироблення навичок безпечної поведінки.