У НПП Синевир виявлено букові праліси

З метою визначення стану натуральності букових пралісів національного природного парку “Синевир”, встановлення синтаксономічного стану ключових ділянок букових пралісів на території парку протягом 2012 року була проведена науково-дослідна експедиція під керівництвом провідного наукового співробітника відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, доктора біологічних наук Павла Устименка.

У НПП Синевир виявлено букові праліси

 

У результаті проведених науково-дослідних робіт вчені підготували звіт про дослідження стану пралісів НПП “Синевир”. Вони дійшли висновку, що ділянки букових лісів у Квасовецькому, Синевирському, Колочавському, Віль-шанському і Остріцькому природоохоронних науково-дослідних відділеннях НПП “Синевир” за всіма ознаками мають виразний пралісовий характер. Вони знаходяться у важкодоступних місцях, здебільшого в приполонинній частині гірських схилів у межах 800-1000 м над рівнем моря. Площа букових пралісів НПП “Синевир” на сьогодні становить до 2 тис. га. Науковці зробили 12 геоботанічних описів ключових ділянок букових пралісів парку з визначенням географічних координат і встановили, що вони відзначаються синтоксономічним різноманіттям. Водночас виявлено, що буковим пралісам НПП “Синевир” загрожують природні (вітровали, снігопади, фітопатологічна небезпека) та антропогенні (приналежність до зони експлуатаційних лісів, розгалужена мережа лісових доріг, рекреація, пожежі) і інші чинники.

Враховуючи ці та інші обставини, науковці, які провели згадані вище дослідження, пропонують для збереження місцезростань букових пралісів невідкладно віднести їх до зони абсолютної заповідності. Робоча група вчених під керівництвом доктора біологічних наук Павла Устименка переконана, що праліси НПП “Синевир” слід вивчати впродовж подальших років. Вони можуть бути визнані комітетом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, як у 2007 році вказаний комітет прийняв рішення про внесення українсько-словацької номінації “Букові праліси Карпат” до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО об’єкти пралісів Карпатського біосферного заповідника та Ужанського НПП.

Підтвердження достовірності пралісів НПП “Синевир” викликало схвальні рецензії і підтримку таких авторитетних науковців, як Миколи Федоранчука, провідного наукового співробітника відділу систематики та флористики судинних рослин Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України і Ярослава Мовчана, завідувача лабораторії екобезпеки ННЦ “Екобіобезпека” Національного авіаційного університету, професора кафедри екології Інституту екобезпеки НАУ, лауреата державної премії України в галузі науки і техніки. Звіт також затверджено директором Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного, доктором біологічних наук Сергієм Мосякіним.

Дані висновки вчених дуже актуальні з позиції загальносвітових і загальнодержавних тенденцій у справі збереження центральноєвропейської гірської системи. До того ж, у пралісах сконцентроване велике біологічне різноманіття, що має наукову значущість, як живої природної лабораторії, де можна вивчати природні процеси, тобто ділянки букових пралісів є еталонними взірцями щодо відношення до інших лісових ділянок.

Юрій Тюх,заступник директора НПП “Синевир”, кандидат біологічних наук

26 листопада 2012р.

Теги: НПП "Синевир", букові праліси

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини