Оприлюдненим напередодні виборів соцопитуванням вірити не варто – Пащенко

Ситуацію, яку закарпатські ЗМІ вже охрестили «війною соціологів», керівник Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко називає ще більш ексцентрично – «вакханалією».

Оприлюдненим напередодні виборів соцопитуванням вірити не варто – Пащенко

Про це Віктор Пащенко розповів кореспонденту Закарпаття онлайн, спілкуючись на тему результатів соціологічних досліджень напередодні виборів, які часто-густо різняться своїми показниками. Про те, що такої ситуації навряд уникнути, йшлося ще напередодні старту перевиборчої кампанії, нагадав Віктор Пащенко: «як на мене, те, що відбувається, доречно назвати навіть не «війною», а вакханалією. Про те, що соціологічні війни будуть мати місце, йшлося ще влітку. Просто тоді, у серпні, коли ми про це говорили, мало хто розумів, як це відбуватиметься, тепер же це видно наочно». 

За словами соціолога, на сьогодні склалась ситуація, коли «величезний попит, що існує на соціологічні дослідження, фахові соціологи задовольнити не можуть, навіть якби і хотіли. Тому опитування часто-густо «запускають» люди випадкові і некомпетентні». 

Загалом же Віктор Пащенко виділяє три складових, які зумовлюють «соціологічну вакханалію»: «По-перше, рейтинги можуть бути просто «намальовані». Тобто ніякі дослідження не робляться, а рейтинги складаються «в кабінетах», і до соціології це не має жодного стосунку, це чистої води маніпуляція. Є друга складова, коли опитування реально роблять, але дилетанти і непрофесіонали, а тому, відповідно, і дослідження виходить дилетантське і не фахове. Ну, наприклад, якщо залучити до опитування інтерв’юерів політично заангажованих, з будь-якого політичного штабу, то автоматично рейтинг зросте і самі організатори дослідження при цьому просто не зрозуміють, чому так відбувається. Щодо третьої складової: на сьогодні соціологія, як і загалом інформація (що стосується і ЗМІ також), ще не є суспільними, так би мовити. Натомість, формуються переважно політиками. Іншими словами, і засоби масової інформації, і соціологія як складова інформаційної політики фінансуються політичними силами, і це також викривляє результат».

У цьому зв’язку соціолог радить громадянам аж не надто довіряти результатам тих чи інших соціологічних досліджень, тим більше, якщо результати їх «не підписані» прізвищем конкретної людини. За словами Віктора Пащенка, «одним із важливих показників у плані довіри до результатів може бути конкретне прізвище конкретної людини, яке вказане під опублікованим опитуванням. Хоч і це не може бути запорукою від брехні, але в цьому разі є певна міра відповідальності: після виборів з людини завжди можна спитати».

Як розповів керівник Закарпатського інституту політичних досліджень, нині серйозні фахові дослідження нерідко просто взагалі не публікуються, адже замовники вважають за корисніше використовувати їх «для внутрішнього застосування»: організації роботи штабів, ведення передвиборчих кампаній тощо. Відтак, основна маса соціологічних «досліджень», що доходять до громадськості – це засіб пропаганди й маніпуляції: «тож, коли Олександр Ледида говорить про те, що більшість досліджень є замовними і працюють на кандидатів, має рацію, бо ж знає це і є одним із тих політиків, які соціальні опитування замовляють. Але хочу зазначити: «губернатор» згадує, нібито рідко хто проводить дослідження за пару тижнів до виборів… Так ось на останніх місцевих виборах, якраз за 2 тижні, на замовлення адміністрації я соціологічне дослідження робив. Воно тоді не публікувалось, але був проведений аналіз: порівняння цього дослідження з попередніми, а затим із результатами виборів. І підсумки були презентовані тоді ще на прес-конференції».

Розповів Віктор Пащенко і про наміри провести аналіз «передвиборчої соціології» вже по проведенні виборів. «Після виборів, коли вже вгамуються пристрасті, не потрібно буде агітувати й «гратися» з рейтингами, зможу оприлюднити і свої дослідження, які проводив. Для того, аби провести аналіз соціології, провести дискусію на тему, що відбувалось напередодні виборів із соціологією. І тоді результати вже не використовуватимуться як форма впливу й агітації, а стануть предметом наукового аналізу. А зараз просто не той психологічний момент і не той час», – зауважив соціолог.

 

Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн

09 жовтня 2012р.

Теги: Пащенко, вибори, соціологічне дослідження

Коментарі

НОВИНИ: Політика

20:39
/ 7
Новим головою Тячівської РДА призначений Тімур Аверін
14:14
/ 10
Межа поступок: що може пообіцяти Зеленський заради примирення з Угорщиною
02:05
/ 3
Президент України звільнив голову Міжгірської РДА
22:53
/ 1
В Ужгороді на прийом до адміністратора ЦНАП можна записатися онлайн
15:37
/ 15
Відновити Велику Угорщину вже неможливо: румуни Закарпаття виступили з різкою заявою (ДОКУМЕНТ)
14:24
Зеленський у телефонній розмові з президенткою Словаччини розповів про необхідність відновлення роботи аеропорту "Ужгород"
11:22
/ 4
Угорщина позбавила громадянства ще 8 уродженців Закарпаття
22:19
/ 5
Акція протесту "Стоп реванш" відбулася в Ужгороді
21:30
/ 1
Політичні трансформації Закарпаття. Ч. 2
03:22
/ 11
Олексій Петров, голова Закарпатської ОДА: "Найближчим часом перестрілок у Мукачеві можна не чекати"
21:35
Ще одна членкиня ДВК з 69 виборчого округу визнала свою вину у незаконній видачі виборчих бюлетенів
03:46
/ 8
Погані українські президенти і добрий український охлос
15:25
/ 2
Голова Закарпатської ОДА зустрівся із генконсулом Угорщини в Ужгороді
02:37
/ 4
В Ужгороді "Нацкорпус" вимагав відставки керівника Офісу президента
01:16
Закарпатські нардепи з серпня по березень коштували платникам податків майже 4 млн грн
03:01
/ 16
Закарпаття: яким є втручання з боку Угорщини та Росії
17:05
/ 23
Політичні трансформації Закарпаття
03:22
/ 7
Прийнятий урядом перспективний план Закарпаття розшматовує Хустщину під інтереси місцевих кланів
06:16
/ 27
Крісло і гроші: Про справжню ціну слів очільників угорського вишу в Берегові
03:26
Багатолика російська гібридна війна
00:21
/ 19
"Засвітилася" перша декларація претендента в заступники нового голови Закарпатської ОДА – Віталія Цвігуна
18:46
Закарпатський телеканал "М-Студіо" перейшов у власність 4-х нардепів
13:41
/ 33
ВІДЕОФАКТ. ОПЗЖ Медведчука-Рабиновича влаштувала на Закарпатті партійний автопробіг "побєдобєсія"
10:29
/ 4
Президент Зеленський прибув з робочою поїздкою на Закарпаття
03:36
/ 21
Шуфрич зареєстрував законопроєкт, щоб дозволити георгіївську стрічку
» Всі новини