"Моя весна": Пам’яті закарпатського поета-патріота Івана Ірлявського присвячується

У Закарпатській області вшановуються імена видатних письменників, поетів, художників, композиторів, науковців та інших діячів різних напрямків життєдіяльності краю. З метою вшанування пам’яті нашого земляка, відомого поета-патріота Івана Ірлявського щороку організовується обласний конкурс українського художнього слова «Моя весна».

Іван ІРЛЯВСЬКИЙ.
Іван ІРЛЯВСЬКИЙ.
Народився Іван Ірлявський 17 січня 1919 р. у бідній родині в селі Ірлява Ужгородського району. Тут Іванко здобув початкову освіту, а горожанську школу закінчив в Ужгороді. Бідний селянський хлопчик ще у ранньому віці втратив матір і став сиротою. У таких складних економічних умовах формувався його світогляд, але справжнє патріотичне виховання він одержав під час навчання в Мукачівській торговельній академії у 1933–1938 рр.

Після навчання він вимушений був покинути свій рідний край і виїхав до Югославії. У 1941 р. добирається до Києва. Там в умовах жорстокої нацистської окупації він стає співучасником заснування підпільної письменницької організації, був її секретарем, працював у газеті «Укра-їнське слово».

У той час жорстоко переслідувались творчі сили. Тому вже 9 лютого 1942 р. його заарештовано гестапівцями, а 22 лютого розстріляно разом з іншими патріотами у Бабиному Яру. Тоді йому виповнилося 23 роки. Але вже на той час він здобув заслужене визнання. Однак із чиєїсь «легкої» руки йому було прикріплено ярлик українського буржуазного націоналіста. Цього було достатньо, щоб ім’я талановитого поета-патріота, активного учасника визвольної боротьби у рідному краї викреслено з літературного процесу.

Тільки в кінці 90-х рр. прогресивні сили України надали йому право на життя у вічній пам’яті українського народу. Про це засвідчує і меморіальна плита, встановлена на будинку сільської ради с.Ірлява.

Ось тому на його батьківщині у 2002 р. започатковано проведення обласного конкурсу українського художнього слова. У цьому змаганні беруть участь учні, студенти та дорослі шанувальники творчості І.Ірлявського. Традиційно це мистецьке творче змагання проводиться у дитячій школі мистецтв смт. Середнє наприкінці травня.

Нинішнє творче змагання відбулося 30 травня. Журі очолив заступник начальника управління культури облдержадміністрації Іван Канюка, а допомагали йому головний редактор видавництва «Закарпаття», член Національної спілки письменників України Галина Малик, головні спеціалісти управління культури облдержадміністрації Світлана Мендель та Оксана Дуринда, письменниця, лауреат обласної літературної премії ім.Ф.Потушняка Надія Панчук, провідний методист Закарпатського обласного центру народної творчості Наталія Юрковецька, завідувач цикловою комісією режисерських дисциплін Ужгородського училища культури Оксана Шип. У конкурсі взяло участь 34 виконавці. У номінації «Проза» переможцями стали учасниця студії «Чарівне слово» Ужгородського МБК Іванна Томчич та учениця Хустської школи мистецтв (естетичного виховання) Софія Курта; у номінації «Поезія» — студентки Ужгородського училища культури Оксана Судомир та Ганна Товт; у номінації «Гумор» — Іван Кешеля (Мукачівський р-н) та Василь Синитар (Іршавський р-н); у номінації «Власна творчість» — Наталія Булеца з Мукачівського району.

Приємно, що і в нинішньому святі взяли участь гості з-за кордону Евеліна Гвать та Ганна Бандурчинова у супроводі голови союзу русинів-українців Словацької Республіки Івана Лаби.
Василь СМОЖАНИК, заст. директора Закарпатського обласного центру народної творчості
18 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

23:32
/ 3
Духнович чи Духновіч?
23:30
Духнович чи Духновіч?
01:29
У суботу в ужгородському скансені звучатиме дитячий "Веселковий передзвін" закарпатського фольклору
14:31
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгий список 2025 року
14:46
В Ужгороді оголосили прийом пропозицій на здобуття премії імені Петра Скунця
20:58
В Ужгороді представили закарпатське фентезі про розбійника Пинтю Фото новина
16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
» Всі новини