У Києві презентували книжку про лемків

У Києві презентовано етнокультурологічне дослідження “Українська Атлантида”, присвячене історії та культурі етнічних українців – лемків-русинів.

У Києві презентували книжку про лемків

У Києві презентовано дослідження “Українська Атлантида”, присвячене історії та культурі лемків Презентація книги відбулась на прес-конференції в УНІАН.

к зазначив автор та укладач книги «Українська Атлантида» Ярослав Теплий, вихід книги продиктований тим, що за 20 років незалежності в Україні не було видано такого доробку, де була б висвітлена вся історія однієї з етнографічних груп. За його словами, у рік 65-х роковин військової операції «Вісла» особливо актуальною постає тема Закерзоння – українських етнічних територій, розташованих на захід від лінії Керзона, які входили до складу Польщі (Лемківщини, Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Західної Бойківщини), і всього, що пов’язане з долею етнічних українців в ті роки.

Я.Теплий додав, що про деякі події та факти існують лише розрізнені спогади, фрагменти досліджень, однак цілісного однотомного компактного етнокультурологічного дослідження досі у незалежній Україні не було. Автор, використовуючи архівні документи, матеріали більш як 140 джерел, спробував відтворити цілісну картину історії, культури, традицій, звичаїв, обрядів, свят унікального українського субетносу – лемків-русинів, етнічних українців, а також детально описати трагедію цілого народу в середині ХХ століття у центрі Європи за мовчазного й байдужого споглядання цивілізованих європейських країн. “Переді мною стояло завдання написати просто для свого сина, для свого внука компактну історію свого народу”, – сказав Я.Теплий.

У першій главі книги “Лемковино, моя Лемківщино! Отчий наш, прадавній край…” розповідається про етнографічні регіони та групи південно-східної Польщі, про Лемківщину. Автор досліджує походження свого народу і його назви, дає ґрунтовний опис кожної з Великих депортацій українців Закерзоння, «внутрішньопольської» акції «Вісла» 1947 року, її причини та наслідки. Невідомі сторінки історії створення та діяльності концтабору для етнічних українців у Явожному у 1947 році так само не залишать байдужими, як і розповідь про депортацію етнічних українців Західної Бойківщини. Автор розмірковує над проблемами збереження та відродження свого субетносу у складі етносу, а також асиміляції свого народу в Польщі, Словаччині і в Україні.

Друга глава “І пращурів незламний дух не вмре в нас, не загине” присвячена лемківській говірці, житлу, харчуванню, одягу. У цій главі представлений народний календар, а також описи майже всіх народних свят – як релігійних, так і побутових.

У третій главі “Пісенні барви лемківського краю” зібрані пісні лемків. У додатку подані історичні та архівні матеріали. До нього увійшли також зразки усної народної творчості (лемківські народні прислів’я, приповідки, вірування, звичаї). З метою відродження народних традицій автор подає сценарії різдвяних вертепів (пастирок) та лемківського весілля.

22 вересня 2012р.

Теги: лемки, русини

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:07
У ПП "Чоп", "Ужгород" і "Дякове" тиждень перевірятимуться автомобільні ваги, тому можливі затримки
11:15
/ 2
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Чобо Даковим Фото новина
03:06
Перші маршрути поїздів євроколією з Ужгорода будуть до Будапешта, Відня та Кошиць Відео новина
00:03
/ 3
На Сумщині поліг Іван Скоблей з Греблі на Хустщині Фото новина
15:38
/ 2
В Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Чинадієм Фото новина
11:07
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Попович з Текова Королівської громади Фото новина
15:26
/ 1
На Сумщині поліг Михайло Іваньо з Виноградова Фото новина
12:35
Поки 73-річна власниця пішла за покупками, в Ужгороді горів її будинок Фото новина
04:11
14 квітня на Закарпатті оголошене Днем жалоби за жертвами російських ракетних ударів по Сумах
02:58
На війні з росією поліг Василь Богаш з Черни Королівської громади Фото новина
03:03
Попри будівництво євроколії на дільниці Чоп – Ужгород, пасажири з Одеси, Полтави та Кременчука зможуть дістатися Ужгорода
16:12
/ 16
В Ужгороді відкрили 23-й в Україні з початку повномасштабного вторгнення McDonald's Фото новина
05:33
/ 7
Селищний голова Дубівської ОТГ Каганець втік від громади, яка вимагала зупинити незаконне будівництво ГЕС Фото новинаВідео новина
04:57
/ 1
На Донеччині поліг Петро Бойко з Білок Хустського району Фото новина
02:01
/ 2
У Вільшинках на Ужгородщині попрощаються з Іваном Ганичем, який 3 роки захищав Україну Фото новина
17:20
Петиція про створення парку "Чорні озера" в Ужгороді достроково назбирала необхідну кількість за 5 днів
03:05
З початку року мукачівський замок "Паланок" відвідали майже 22 тисячі туристів
19:51
/ 3
Львівський експрокурор Ільницький, що влаштував гучне весілля і переховувався у тещі на горищі, прилаштувався у ТЦК на Закарпатті
18:18
/ 1
На війні з росією поліг Андрій Слищенко з Горбка Мукачівської громади Фото новина
11:37
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Мирославом Лукачем Фото новина
03:31
/ 6
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва Фото новина
00:04
/ 8
На Закарпатті запрацює ще один військово-спортивний ліцей, на базі Великоберезнянської школи-інтернату
18:17
/ 7
Головний рятувальник Закарпаття Роман Гудак пішов на пенсію
03:10
/ 6
Мінкульт стверджує, що не змінив позицію щодо відмови в погодженні скандальної 13-поверхівки в Ужгороді
01:42
/ 5
В Ужгороді біля Боздоського парку зведуть три житлові комплекси для 2500 мешканців і підземним паркінгом на 400 авто
» Всі новини