Реклама B3

Закарпатці спільно з поляками створюють проект з популяризації коней гуцульської породи (ФОТО)

У селі Солочин Свалявського району пройшов традиційний, вже 7-ий за ліком, конкурс коней гуцульської породи, що має назву «Свято гуцульського коня».

Закарпатці спільно з поляками створюють проект з популяризації коней гуцульської породи (ФОТО)

Аби продемонструвати вміння своїх вихованців, на свято приїхали репродуктори та власники, які займаються розведенням коней гуцульської породи, із Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Крім того, присутніми були на святі й науковці, які щорічно збираються напередодні конкурсу на спеціалізовану конференцію, аби підбити підсумки розвитку конярства в Україні та Європі.

Так, у складі комісії, яка оцінювала «гуцуликів» як за екстер’єрною оцінкою, так і під час проходження кіньми гуцульської стежки, були вчені Інституту тваринництва у Харкові, науковці з Київського університету сільського господарства, представники Інституту сільського господарства Карпатського регіону, що у Львові. Також були присутніми міжнародний експерт з Польщі та закарпатські представники науково-дослідної станції.

Відродженням популяції коней гуцульської породи на Закарпатті почали займатись на початку двотисячних років, — розповів голова науково-виробничої асоціації, старший науковий співробітник Закарпатської сільськогосподарської дослідної станції, голова НВА «Племконецентр» Мирослав Головач. І найбільшу допомогу закарпатцям в цьому надали поляки: «З польським дослідним господарством інституту зоотехнії ми співпрацюємо вже понад 10 років, саме польські колеги свого часу подарували «Племконецентру» кілька коней, що й дало можливість відродити цей вид на теренах Закарпаття та покласти початок Державній книзі коней гуцульської породи. І, якщо в 2002 році в області нараховувалось тільки 10 «гуцуликів», то на сьогодні для запису у Державну книгу племінних коней гуцульської породи у нас є коней у кількості 300 голів. У нашому господарстві нараховується близько 60 таких коників», – розповів Мирослав Головач.

Поляки, розповів пан Мирослав, щиро вболівають за справу збереження унікальної гуцульської породи коней і допомагають у цьому закарпатським репродукторам. Закарпатці, своєю чергою, багато чого від поляків вчаться: «У переддень конкурсу, під час наукової конференції, поляки мали доповідь, як зробити галузь конярства привабливою. Серед іншого, згадували кінний туризм, гіпотерапію. Можливості кінного туризму у нас сьогодні дійсно не дуже використовуються. Але от у справі гіпотерапії таки маємо вже певні успіхи», – розповів Мирослав Головач.

За його словами, «лікування кіньми» нині в Закарпатті застосовується тільки в санаторії «Квітка полонини», на базі якого і відбувався конкурс коней гуцульської породи. Й, аби відчути на собі користь гіпотерапії, до Закарпаття їдуть туристи не тільки з України, але й з Росії, Білорусі, Угорщини. «Особливістю «закарпатської» гіпотерапії є те, що проводити її можна на різних висотах, а це, спільно із вживанням мінеральної води, кліматотерапією, дає свій позитивний результат», – каже пан Мирослав.

Нині розведенням коней гуцульської породи в області займається 3 племінних центри. Слідом за Закарпаттям, відроджувати породу заходились і в інших областях України, каже Мирослав Головач: вже створені господарства на Івано-Франківщині, Львівщині, зараз створюється на Чернівеччині. 

Поява все нових господарств може бути чи не найкращим свідченням зацікавлення «гуцуликами» на всеукраїнському рівні. Як і те, що вже наступного року має запрацювати новий українсько-польський проект, спрямований на збереження і розвиток гуцульської породи коней. Як розповів Мирослав Головач, «вже наступного вересня має запрацювати спільний українсько-польський центр розведення і популяризації коней гуцульської породи. Це буде спільне інвестиційне підприємство: з нашого боку участь в ньому братимуть санаторій «Квітка полонини» і підприємство «Маргіт», з польської сторони – дослідне господарство інституту зоотехнії. У планах – спільна участь у змаганнях, спільні рейди через кордон, обмін племінною продукцією, організація спеціальних шкіл».

Створення такого центру ще більше сприятиме не тільки розвитку і популяризації «гуцуликів», але й має дати поштовх для впровадження гіпотерапії і в інших рекреаційно-лікувальних закладах області. Наразі, як уже згадувалось вище, такий «нетрадиційний» метод лікування використовується хіба що в одному санаторії, в першу чергу – через брак фахівців, розповіла спеціаліст з гіпотерапії Уляна Ковач. 

«Сертифікованих фахівців в області не вистачає – на все Закарпаття тільки двоє. Так, свого часу ми з Мирославою Головач відвідували спеціальні семінари, що їх проводили грузинські фахівці з медичної академії. Якщо у нас цей метод лікування поки вважається нетрадиційним, то, у Грузії, знову ж таки, функціонують окремі факультети при університетах, де навчають спеціалістів з гіпотерапії. Власне грузини і є «законодавцями» гіпотерапії – у Грузії цей метод лікування практикується вже близько 40 років. А з Грузії гіпотерапія почала розповсюджуватись Європою, з 90-х років практикуватись в Росії, а потім і у нас», – розповіла Уляна Ковач.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн

02 вересня 2012р.

Теги:

FacebookTwitterdel.icio.us
Реклама B4

Коментарі

Марія 23.09.2014 / 20:54:03
Коні в Сваляві утримуються в поганому стані.
Зарплати не виплачують в повному обсязі, працівників офіційно на роботу не беруть. Фахівців до роботи не допускають. Приховують доходи та не сплачують податків.

Ірина Ткачова 10.09.2012 / 09:34:07
Свято дійсно вдалося, як і кожного року. Жаль, що не всі власники гуцульських коней привозять їх на змагання. І дякуємо Мирославу Головачу, що організовує це у "Квітці Полонини" і збирає конярів, фахівців, вчених і усіх, хто любить коней. Бажаємо усього найкращого і сподіваємося на подальшу співпрацю.

Марія Лисова 05.09.2012 / 12:31:11
Вперше була присутня на такому яскравому святі! Вперше побачила гуцульських коней та закохалась в них назавжди! Працюючи в кінноспортивній ДЮСШ я в першу чергу бачу можливість використання гуцуликів для тренінгу дітей-початківців. Всі закордонні породи невеличких коней досить гарні, але навіщо піднімати закордонну економіку коли є такі чудові лагідні коні та ще й нашої національної породи. Задоволення від цього свята не було б можливе аби не величезна робота Організаторів! Дякую всім перш за все за збереження національного надбання яким є гуцульскі коні!

Faust 03.09.2012 / 22:39:53
Люди добрі, любіть і примножуйте цих наших Гуцуликів! Вони - благородні тварини, це вам не нардепи!

Istvan 02.09.2012 / 20:38:27
Гусулы в Венгрии: http://www.youtube.com/watch?v=e4uNrkH2YGw

http://www.lovasszervezetek.hu/poni/images/Hucul%20m.htm

кукурудза 02.09.2012 / 20:00:41
гарні коники!

Реклама B12

НОВИНИ: Соціо

00:00
ВРП звільнила хустського суддю Савицького і рахівського суддю Тулика
23:43
/ 5
Голова Закарпатського апеляційного суду Фазикош задекларувала $70 тис. готівкою, 3 млн грн у криптовалюті, новий будинок і внесок за квартиру з машиномісцем
23:23
/ 1
В.о. начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області призначений Сергій Туренок Фото новина
17:26
/ 2
Закарпатця покарають за жорстоке поводження з конем на Буковелі Відео новина
15:14
За наслідками пожежі в будівлі колишнього ресторану "Лев" у Хусті рятувальникам вдалося відстояти 1-й поверх Фото новинаВідео новина
04:26
/ 7
У четвер колективу УСР в Закарпатській області представлять нового очільника – Тимура Квеквескірі Фото новина
02:33
На Закарпатті майже удвічі зросла захворюваність на гепатити, бо більше виявляють – ОВА
02:22
Новий КПП "Велика Паладь-Нодьгодош" на угорському кордоні відкриють 8 квітня
23:17
/ 1
У Перечині за 50 млн грн відремонтують школу для релокації ліцею з Краматорська Фото новина
20:13
ФОТОФАКТ. В Ужгородському замку оселилися сірі сови з совенятами
16:03
/ 2
ФОТОФАКТ. В Ужгороді муніципальні автобуси прикрасили до "Сакура Фесту"
14:44
В Ужгороді вчасно врятували від вогню приватний будинок Фото новина
03:37
/ 5
Кулеметник "Абрамс"
21:48
/ 1
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 5
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
19:29
/ 1
Національні спільноти регіону презентували культурну спадщину на фестивалі "Етнічний віночок у Закарпатті"
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 16
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 15
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
» Всі новини