Участь у розширеному засіданні Комітету взяли народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Президента України в Автономній Республіці Крим, центральних та місцевих органів виконавчої влади, представники міжнародних організацій та громадських об’єднань, які опікуються зазначеною проблематикою. Також, на засіданні був присутній регіональний представник УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні Андрисек Олдріх.
«Проблема депортованих за національною ознакою є однією з найболючіших проблем, успадкованих Україною від колишнього СРСР. Політика депортації цілих народів та етнічних груп, примусові переселення людей за національною ознакою зі своїх історично обжитих місць здійснювалися з грубим порушенням прав людини. Обмеження щодо місця їх проживання були зняті ще за часів СРСР, однак ще до цих пір тривають процеси репатріації, не вирішені питання компенсації за завдані збитки, відновлення всіх потураних прав. І тут є над чим працювати як законодавчій, так і виконавчій гілкам влади», - заявив Валерій Пацкан, голова профільного Комітету.
За словами політика, вирішення цих проблем прискорило б ухвалення відповідного законодавчого акту. Наразі, в очолюваному ним Комітеті триває робота над підготовкою до розгляду у другому читанні проекту Закону України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», внесеного народним депутатом Мустафою Джемілєвим. Зазначимо, що під час підготовки до розгляду зазначеного законопроекту будуть враховані прийняті під час виїзного засідання пропозиції.
Також, піднімалося питання щодо ряду проблем у реалізації Урядом Програми розселення та облаштування депортованих кримських татар і осіб інших національностей, що повернулися на проживання в Україну, їх адаптації та інтеграції в українське суспільство. Тому, на засіданні було вирішено звернутися до Кабінету Міністрів України щодо забезпечення належного фінансування зазначеної Програми, а також звернено увагу Ради мінстрів АР Крим на необхідність належного виконання її заходів.
Крім того, Комітет клопотатиме до Міністра закордонних справ Леоніда Кожари про пролонгування Бішкецької угоди, яка передбачає спрощення процесу повернення репатріантів на історичну Батьківщину.
Всі прийняті рішення взято за основу. Після доопрацювання вони будуть прийняті на наступному засіданні Комітету.
«Сподіваюся, що на ці проблеми будуть звертати увагу не тільки в переддень річниці депортації кримськотатарського народу, чи то у зв’язку з іншими пам’ятними датами, як часто у нас буває, а вони будуть вирішуватися щоденною клопіткою працею, спільними зусиллями як уповноважених державних органів, громадськості, кожного з нас», - зазначив Валерій Пацкан.