На Закарпатті 253 сміттєзвалища із 350 — не паспортизовані

На семінарі презентували «Стратегію поводження з відходами в Закарпатській області на 15 років».

На Закарпатті 253 сміттєзвалища із 350 — не паспортизовані

Боротьба за збереження природи та екологічної рівноваги набуває розвитку у всіх країнах Європи. Не винятком є й Україна, у тому числі і Закарпаття. Для нашої області неабияке значення має знищення твердих відходів, кількість і, відповідно, вплив яких невпинно зростає.

Ще з грудня 2009 р. Європейська комісія започаткувала великий проект у сфері охорони довкілля, що запроваджується у семи країнах колишнього радянського Союзу, а саме: у Білорусі, Молдові, Україні, Росії, Вірменії, Азербайджані та Грузії. Основною метою проекту є зниження ризиків негативного впливу на навколишнє середовище та здоров'я населення, що виникають в результаті неефективного управління відходами, шляхом розвитку співробітництва.

Для розробки такої комплексної стратегії поводження з відходами в Україні у серпні 2010 р. обрали Закарпатську область. На початку вересня 2010 р. в Ужгороді сформували «Консультативну групу» для координації роботи в Закарпатській області. Її очолив голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида, а до складу увійшли представники усіх сторін, що зацікавлені у вдосконаленні системи поводження з твердими побутовими відходами.

Результатом роботи стала створена «Стратегія поводження з відходами в Закарпатській області на 15 років». Її презентація відбулася на семінарі у середу, 30 листопада, в Ужгороді. Були присутні представники обласної влади, міністерства екології та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції, санепідеміологічної служби, басейнового управління водних ресурсів р. Тиса, районних рад та адміністрацій, науковці.

Відкрив семінар перший заступник голови Закарпатської ОДА Іван Бушко. У своєму вітальному слові посадовець зазначив, що зменшення кількості відходів — це одна з основних соціально-економічних проблем області: «Щорічно тут утворюється близько 360 тонн відходів. Полігони заповненні. Надмірне накопичення, у свою чергу, призводить до засмічення, потрапляння шкідливих речовин у воду та ґрунт. Тим не менше є і досягнення у цьому напрямку: з області за рахунок державних та обласних коштів вивезено 213 тонн ХЗЗР. Залишилося всього 53 тонни, тому наступного року з цим питання буде вирішено. Що стосується хімічної речовини «Премікс», то на сьогоднішній день понад тисячу тонн, що перебувала на території області, повністю перезатарено і вивезено на утилізацію в Польщу. Залишиться тільки питання з твердими побутовими відходами. Запровадження такої програми має позитивне значення, оскільки воно суттєво зніме навантаження з навколишнього середовища краю, допоможе зберегти його природу для наших нащадків».

Після тривалих досліджень, проробленої роботи європейські експерти у розробленій Стратегії пропонують поділити 13 районів Закарпаття на 4 субрегіони: Ужгородський, Мукачівський, Виноградівський та Тячівський. Мета такого поділу — оптимізація управління відходами. На території області діють 350 місць видалення відходів. З них 253 — не паспортизовані. Жодне з них не відповідає сучасним нормам. Тому, наступного року у різних населених пунктах краю запустять пілотні проекти із сортування відходів. Для початку з'являться окремі контейнери для паперу, пластику та скла.

Розроблена стратегія базується на комплексному підході. Ось її основні моменти: сучасне становище наявної системи поводження з твердими побутовими відходами в регіоні; принципи, мета та цілі, спираючись на які розроблено стратегію для Закарпаття; зміни кількості та складу відходів на найближчі 15 років; технології збирання, перевезення та видалення відходів для запровадження на економічно доцільній основі їх відновлення, вторинної переробки та оброблення; фінансові рамки, тобто, як запровадження стратегії буде фінансуватися; можливі тарифи таких послуг для населення.

Оскільки, за підрахунками експертів, тільки 60 % населення краю централізовано отримує послуги зі збирання сміття. Згідно Стратегії, до кінця 2013 року їх число повинно зрости до 80 %. До кінця 2014 року запровадять системи роздільного збирання відходів, до кінця 2015 року на території Закарпаття збудують нові полігони з достатніми потужностями для видалення усіх зібраних в регіоні відходів, а старі, які не відповідають нормам, закриють та чимало інших заходів.

Загалом стає зрозуміло, що із цим питанням жартувати і зволікати не можна, треба чим швидше реалізовувати стратегію, розроблену європейськими експертами. Маючи таку програму, сподіваємося, вже за кілька років наш край значно наблизиться до Європи за культурою поводження з відходами.

Олександра Машіка

30 листопада 2011р.

Теги: сміття, сміттєзвалище, полігон

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:03
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 2
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини