Навіщо в центрі Тячева встановили символ «Великої Угорщини»?

У Тячеві 18-го липня на центральній площі міста було встановлено пам’ятник жителям, які загинули у Першій та Другій світових війнах. Монумент складається з трьох кам’яних стел: на перших двох розміщені імена тячівців, що загинули у війнах впродовж ХХ століття, натомість на третій плиті встановлено Турула.

Навіщо в центрі Тячева встановили символ «Великої Угорщини»?

Пояснимо читачам: Турул - міфічний птах (сокіл) древніх угрів. Його зображення було на гербі Атілли, і поступово перетворилося на основний геральдичний символ  угорців. За легендою, під час війни угорського народу за визволення від австрійського гніту в 1703 році, саме завдяки Турулу (він приніс у дзьобі меч для князя Ференца Ракоці ІІ) угорці здобули першу перемогу в битві поблизу закарпатського села Вілок. Відтоді, значення цього символу  поступово набуває відтінку не просто міфічного, а героїчно-патріотичного. На даний час націоналістичними партіями Угорщини він трактується як імперський символ відродження "Великої Угорщини"(в кордонах до Тріанонського мирного договору 1920 року, згідно якого Угорщина втратила близько половини своєї території, в тому числі і Закарпаття).

Та все ж, повернемося до суті проблеми. На урочистій церемонії відкриття пам'ятника  слово взяв  консул Угорської Республіки у м. Берегово Кароль  Шерцер, який зазначив : "...встановлено скульптуру "Птиці Турул", що символізує герб Тячева, наданий королем Карлом І у 1329 році". Спробуємо розібратися: насамперед, на гербі Тячева зображено не Турула (сокола), а орла. Перша відома нам печать міста належить до 1608 року. На ній  так званий  "польський орел", зображений на гербі Польщі. Це пов'язано з тією роллю, яку Тячів відіграв у трансільвансько-польських економічних і політичних зв'язках XVI - XVII століть. На гербі чорний орел з висунутим язиком на фоні сріблястого кольору (а не угорсько-гунський сокіл Турул), і надано місту було герб на 300 років пізніше,  ніж зазначив пан консул.

Отже, мотиви встановлення угорської символіки в Тячеві можуть бути пов'язані зовсім не з історичними аспектами. Тоді виникає запитання, а навіщо ж угорська символіка в українському райцентрі? Можна припустити, що це не просто випадковість, зважаючи на нещодавній прихід до влади в Угорщині радикальних націоналістичних сил. Нагадаємо: у квітні 2010 року в Угорщині відбулися парламентські вибори,  на яких перемогу здобули  партія правого спрямування Фідес (52 %), та  радикальні націоналісти —  партія Йоббік (19 %). Ось декілька витягів з програми партії Йоббік: "надання всім угорцям, що проживають на території України , другого громадянства", "ініціювання референдумів на приєднання етнічних земель до Угорщини" та ще декілька подібних тез. В контексті цього варто згадати, про встановлення 850 кілограмового Турула (розмах крил 4 метри) в Мукачівському замку, монумента на Верецькому перевалі, в честь "віднайдення угорцями батьківщини" та деякі інші події. Про що все це може свідчити? Чи маємо ми право назвати це своєрідним "культурним проникненням "?  І до яких наслідків це може привести – нехай кожен читач  вирішить для себе особисто.

На сьогодні можемо стверджувати лише одне: коли історична наука переходить на службу політикам, вона завжди перетворюється на інструмент для досягнення не зовсім благородних цілей. Отож, поважаймо чужу  історію, водночас, ніколи не забуваючи власну.

Павло Худіш, "Вся Закарпатська Правда"

04 серпня 2010р.

Теги: Тячів, Турул, Кароль Шерцер, Угорщина

Коментарі

Катерина 2013-02-04 / 01:10:41
А я мадярів поважаю! Вчіться украінці культури від мадярів! Не будьте націоналістами, бо свою націю не знаете поважати.Лише побувати на кордоні, то вже біля наших митників почуваешся як побитий укрвінський пес... Шкода що в Тячеві чим далі тим менше мадярів, але більше румунів.Можуть встановити і румунську символіку, кому від того погано....

Тячівець 2012-09-28 / 12:34:05

Коментар видалено. Адмін

Автор до Тараса 2010-12-09 / 17:21:00
По-перше, історію, мабуть, не вчили саме Ви!
Територія Верхнього Потисся (сучасне Закарпаття) остаточно утвердилася в складі угорського королівства лише в ХІІІ ст. В 1944-1945 рр. наша земля входила не в Карпатську Україну, а в ЗАкарпатську Україну, повірте, це суттєва помилка, яка чітко вказує на Ваше незнання предмету розмови. По ідеологічних питаннях сперечатися не буду, оскільки не бачу в цьому потреби. Мою позицію Ви мали змогу прочитати в статті, а Ваші висновки це всього лиш наслідок Вашого розуміння та інтерпретації вищеописаного. З повагою, Павло Худіш.

Тарас 2010-10-27 / 23:08:00
Дорогий Павло Худіш!
ВИ говорите про націоналізм? може ви про себе говорите!
Ви не вчили історію? нагадаю вам:
Хроніка державної приналежності Закарпаття:
1000 - 1867 рр. Угорське королівство;
1867—1918 рр. - Австро-Угорщина;
1919 р. - Угорська Республіка Рад;
1919—1939 рр. - Чехословаччина;
1939 р. - Карпатська Україна;
1939—1944 рр. - Угорщина;
1944—1945 рр. - Карпатська Україна;
1945—1991 рр. - Українська Радянська Соціалістична Республіка;
з 1991 р. - Україна.
Ви не маєте право так говорити про памятники того народу, який почти 1000 років керував нашим крайом, ми Українці, лиш гості тут, подарили нам закарпаття. А ще одне: Петро ти свою українську освіту можеш викинути, майже купив за бабки в Ужну, а кеть не мож було б купити ти б тепер козам хвости крутив ... такшо мовчи!

gumi 2010-10-25 / 13:29:00
to сорри
"Я ж вас просив навести цитату, коли вперше слово Magyarország появилося в історичних письмових джерелах, а не в англомовній Вікіпедії..."
російська вікі:
Ибн Русте стал известен в наше время благодаря Ри (Rieu), нашедшему в Британском музее рукопись с его сочинением, и российскому востоковеду Д. А. Хвольсону, издавшему с русским переводом и научным комментарием извлечения из неё, под названием: «Известия о Хазарах Буртасах, Болгарах, Мадьярах, Славянах и Руссах Ибн-Дасты» (СПб., 1869).
англецька вікі:
In sources written in Arabic, the Magyars are mentioned as Madjfarīyah or Madjgharīyah (e.g., by Ahmad ibn Rustah),
не зовсім відповідь, але вже щось. Враховуючи, що всідокументи в католицькій Европі писалися латинню...

magyar ember 2010-09-11 / 00:20:00

Admin.! Potshemu ne reagirujete na eto bezobrazije? It nem a disznóság van. анонім, 05.09.2010 22:53 Rusyn V, а ти сама справжня шлюха. Хоч кому ж...у вилижеш,лиш би тебе не трогали - хоч мадярам,хоч мацкалям, хоч жидам.. Pane Admin. proshu take ne dozvolit ani proti Rusinu, ani proti Jewreju - tak kazhut po ukrainski! анонім, 05.09.2010 22:53 sobljuday zivilizovanu ethiku i lexiku! De sutj oti halitshany, prеstavniki "titulnij naziji". Tshoho nishto ne kazhut na "prozu" ivana franko? Movtshatj trussy.


Відреагував:). Адмін

gumi 2010-09-10 / 18:52:00
а хто не розуміє - там теж спорять. Збираються ставити памятник румуну, активісту антимадярської коаліції 1849 р. . Реакція влади - "Gémesi Ferenc úgy fogalmazott, hogy bármelyik magyarországi kisebbségi közösség - a magyar jogszabályi keretek között - olyan szobrot állít fel, amilyet szeretne" - коротко - люба нацменшина в Мадярії ставить такий памятник, який собі захоче...

gumi 2010-09-10 / 18:48:00
http://bekescsaba.hir6.hu/cikk/21392/081015_gyulai_szobor_az_elso_ortodox_erdelyi_puspoknek
тим, хто розуміє мадярську

Врач, участковый 2010-09-10 / 18:43:00

анонім, 05.09.2010 22:53
Я закарпатець у майже 20-му поколінні, но мені ганьба, що живу на одній землі з такими, як ти, гнидами.
Хоч кому жо..у вилижеш,
хоч мадярам,хоч мацкалям, хоч жидам..

Вы страдаете ендогенным психозом, в основе которого заложен синдром Зигмунда Фрейда:
а) тяжёлое аффективное нарушение - депрессия
б) параноидные воображения - вызванные кажущимися преследованиями
в) реактивный психоз - неумение сдерживать свои эмоции сопровождаемые неадекватными реакциями
г) жизофрения - отсутствие способности мыслить вызванное проявлением психопаталогического образа

magyar ember 2010-09-08 / 18:38:00
сорри, 01.09.2010 21:44

Бо ви, угорці, як я і говорив раніше, крім своєї придуманої історії нічого більше не знаєте.

Proshu SORRY, potchemu knigi (proza) Ivana Franko teperka falsifizirujetsja: posmotrite "Borislav smijetjsya" i "Boa constrictor" izdane u 1975-1985 gody i tozhe sami knigi izdani u 2005- 2010 gody? Sovsem raznyje sjuzhety! Kto pridumivajet? Teperka je konjuktura na drugij, europejskij stil, i ukrinski knigi shtampujutsja pod europejsku melodija! My magyary nitch ze pridumivajeme!

анонім, 05.09.2010 22:53
Rusyn V, а ти сама справжня шлюха. Хоч кому ж...у вилижеш,лиш би тебе не трогали - хоч мадярам,хоч мацкалям, хоч жидам..

Ja jem magyar, ajbo pane Admin. proshu take ne dozvolit ani proti Rusinu, ani proti Jewreju - tak kazhut po ukrainski!

анонім, 05.09.2010 22:53 sobljuday zivilizovanu ethiku!

Rusyn V 2010-09-06 / 19:30:00
2анонім:У тебе што,практика у лизані велика?

2010-09-05 / 22:53:00

Rusyn V, а ти сама справжня *********. Хоч кому ***************,лиш би тебе не трогали - хоч мадярам,хоч мацкалям, хоч жидам.. Я закарпатець у майже 20-му поколінні, но мені ганьба, що живу на одній землі з такими,як ти,*********

Rusyn V 2010-09-05 / 22:23:00
Ай бо покривило "нороч" од мадярського турула.Та што туйки рембаєте?Ідіть та знимайте.Кідь у вас штось удасться.У мадярами населеному Тячеві,Вышкові,Вилку.Русинам треба учитися у мадяру.І з ними договорятися.Тогды заперевальному "норончови" кірдык на Закарпаттю.

местный 2010-09-05 / 11:14:00
2Аблак ("Дам тобі фарбу"... "Давать лестницу?") - тащи всё что в доме есть! Будем открывать гипермаркет товаров для ремонта :)

ember 2010-09-05 / 11:06:00
А далі поміняємо мадярські триколори на сільрадах на синьо-жовті державні прапори.
Na seljsovetakh i teperj visjat blakitno-zhovti prapora. V vengerskikh sjolakh rjadom nashi NATSIONALJNYE prapora!

Ablak 2010-09-05 / 10:31:00
Поміняйте на сільрадах.
Давать лестницу?
Маловато вас для этого...

2010-09-05 / 00:13:00
Ablak, 04.09.2010 19:14
Дорогие укрнацикии! Учитесь от венгров возбуждать национальные чувства!

Доорогие мадярские общипанные турулы! Учитесь у украинцев возбуждать женщин!!!

сорри 2010-09-04 / 22:53:00

Ablak, 04.09.2010 12:33 Малюй. Дам тобі фарбу.(с)


А далі поміняємо мадярські триколори на сільрадах на синьо-жовті державні прапори. Пане Ablak, державні прапори ви теж забезпечите, чи нам свої взяти?.. :)

Ablak 2010-09-04 / 19:19:00
И ещё: http://www.youtube.com/watch?v=1M2vRa6DSuo&NR=1
Именно такие песни звучали недавно в замке Мукачева в исполнении рокгруппы "Карпатия".

Ablak 2010-09-04 / 19:14:00
Дорогие укрнацикии! Учитесь от венгров возбуждать национальные чувства!: http://www.youtube.com/watch?v=yOjXpz-bkNY&feature=related

НОВИНИ: Політика

19:33
/ 13
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 28
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 6
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 6
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
22:16
/ 31
В Ужгороді "слуги" "протиснули" призначення керівником комунального парку "ріднозакарпатського" "опоблоківця" Молнара
15:21
/ 5
"Ужгородець" Шуфрич отримав нову підозру – за фінансування Росгвардії у Криму
16:11
/ 1
У Мукачеві водій Audi смертельно травмував чоловіка, що переходив дорогу у невстановленому місці
19:30
/ 12