КОЛЯДА ВЖЕ НА ПОРОЗІ!

Давненько вже не бачили ми під дверима двійко хлоп'ят із поліетиленовими кульочками, які клянчать: «Руб неважний, дайте долар бумажний!». Важко назвати їх «Божими вісниками», тобто колядниками. А може, цього року нарешті пощастить і після раптового дзвінка у двері почуємо гомін колядницьких дзвоників і «Нова радість стала!»?

КОЛЯДА ВЖЕ НА ПОРОЗІ!В Україні збереглися сотні варіантів колядок про дивовижне дерево, небесні світила, казкових птахів. У християнських колядках співається про Діву Марію, Йосипа, Ісуса Христа, апостолів. Поряд iз ними діють небесні світила і дощ. Приспів колядок, як правило такий: «Святий вечір, добрий вечір!», або «Ой дай, Боже!».

Що ж треба, аби вдало заколядувати? Найперше — зібрати ватагу. Ватага обирає отамана — Звіздаря (носить Зорю, заспівує і веде «переговори» з господарями) і Міхоношу (того, хто збирає до торби дарунки). Вдягнутися колядникам можна і звичайно, хоча непогано було б роздобути старовинні свитки чи сардаки. У будь-якому разі, дівчат прикрасять великі барвисті хустки з торочками.

Колядники мають Зорю і торбу. Восьмикутна Зірка нагадує про віфлеємську зорю, яка привела колись до вертепу з нарожденним Ісусом трьох царів зі Сходу, волхвів і пастушків. Це також символ Діви Марії. Зірку можна вирізати з цупкого картону чи випиляти з фанери і оздобити кольоровим папером. А можна змайструвати з планочок або товстого дроту каркас, який обтягнути папером чи тканиною, прикрасити фольгою, китичками з кольорових ниток, ялинковим «дощиком». У центрі має бути образок Діви Марії із дитятком.

Навіть «скарбник», Міхоноша, як і решта колядників, не має права торкатися руками дарунків. Господарі самі повинні класти все одразу до торби. Торбу можна оздобити вишивкою або аплікацією, навіть розмалювати фарбами. Доречно зобразити на ній сонце, місяць і зорю або ж казкове дерево з птахами.

Гурт колядників, прийшовши до дверей будинку чи квартири, найперше співає колядку, якою викликає господаря. Коли двері відчиняють — колядники просять дозволу заколядувати. Звіздар проказує: «Благослови, Боже і Божая Мати Про Різдво Христове колядки співати!».

Господар згоджується і пускає гостей до хати, де колядники на знак пошани до святих образів і до господарів знімають шапки. Розпитавши, хто живе у цій оселі і як кого звати, величають окремими колядками господаря, господиню і всіх членів сім'ї. На слова «господар», «господиня» слід вклонятися. Ті, кого віншують, також вклоняються у відповідь.

Колядників за щире вітання неодмінно обдаровують: вони ж бо закликають щастя й добробут у хату. Самі гостоньки пильно стежать, щоб господар не скупився: у них є примовки й «погрози» — рознести ворота, перевернути хату, розвалити піч (ворота, хата, піч — символи спокою й затишку, ладу), вивести корову й викрутити їй ріг (символ достатку).

Обдарування — також обрядове: пиріжки, яблука, горіхи. Найкраще, коли господиня заздалегідь приготує пакуночки, куди покладе потроху горіхів, яблук, пиріжків, коржиків, цукерок. Щоб потім, коли вітатимуть її родину з Різдвом, не бігати з кімнати на кухню, гарячково шукаючи, чим би їх почастувати, а стояти перед гостями врочисто, як і годиться. Коли колядники скінчать віншувати усіх членів сімейства, господиня виносить гостинці й кладе їх до торби Міхоноші. Колядники дякують і йдуть далі, адже їм треба привітати ще багатьох! По закінченні обряду наколядоване ділять порівну на всіх.
06 січня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 8
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини